Co to jest botoks?

Botoks lub inaczej toksyna botulinowa to obecnie jedna z najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w medycynie estetycznej do wygładzania zmarszczek mimicznych twarzy. Preparaty toksyny botulinowej używane w medycynie są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach.

Po co stosuje się botoks?

Działanie toksyny botulinowej polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Mięśnie ulegają paraliżowi, zmarszczki wygładzają się, a rysy twarzy osoby poddanej zabiegowi ulegają złagodzeniu. Poza wygładzaniem zmarszczek efektem działania botoxu jest także spowolnienie pogłębiania istniejących już zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych.

Wskazania do zabiegu

Zabiegi z użyciem botoxu poleca się pacjentom ze zmarszczkami mimicznymi, szczególnie tymi w górnej części twarzy. Ostrzykiwanie toksyną spłyca lwią zmarszczkę, kurze łapki, wygładza czoło i zmarszczki na szyi. Preparaty na bazie toksyny wykorzystuje się także do podnoszenia kącików ust i wygładzania zmarszczek nad górną wargą. Botoksu możemy także używać w leczeniu nadpotliwości, wstrzykując go w obszar pach, dłoni czy też stóp. W efekcie wydzielanie potu zostaje zahamowane.

Przeciwwskazania:

W dermatologii estetycznej, podając botox w celu wygładzenia zmarszczek, operuje się dawkami rzędu 20 - 60 jednostek w czasie jednego zabiegu. Stosuje się więc go w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach, które działają tylko w miejscu podania. O toksyczności ogólnoustrojowej nie może być mowy, gdyż dawki toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek. Choroby mięśni , uczulenia i alergie, stany zapalne skóry i wypryski w okolicach leczonej skóry twarzy, ciąża i okres karmienia są jednak przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu.

Wygląd i przebieg zabiegu

Ostrzykiwanie botoksem zaliczane jest do grupy tzw. „zabiegów lunchowych“, gdyż czas wykonania zabiegu nie przekracza 30 minut a w przypadku niewielkiej okolicy zabiegowej takiej jak np. lwia zmarszczka może skrócić się nawet do 10 minut. Najczęściej zabieg przeprowadzany jest bez znieczulenia, jednak jeśli pacjent jest bardzo wrażliwy na ból, kilkadziesiąt minut przed zabiegiem można zastosować maść znieczulającą Emla. Lekarz wykonujący zabieg, przy pomocy bardzo cienkiej igły ostrzykuje podskórnie niewielkimi dawkami preparatu wyznaczony obszar. Nie jest konieczne specjalne wcześniejsze przygotowywanie się do zabiegu.

Zalecenia i profilaktyka pozabiegowa

Po opuszczeniu gabinetu przez kolejne 2- 3 godziny nie należy się schylać oraz masować okolic wkłuć. Aby nie skrócić czasu działania botoksu, przez kilka tygodni po zabiegu nie zaleca się wykonywania zabiegów wykorzystujących fale radiowe, podczerwień czy też zabiegów laserowych.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Pełny efekt zabiegu uzyskuje się po upływie dwóch dni od wykonania zabiegu. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 8 miesięcy i jest on zależny od indywidualnych cech danego pacjenta.

Jak często można wykonywać zabieg?

Zabiegom z wykorzystaniem botoxu można poddawać się maksymalnie od dwu do trzech razy w ciągu roku, w odstępach od czterech do do sześciu miesięcy.

Polecany preparat

W Klinice Murano jako najlepszy i z powodzeniem stosowany wybrany został Botox Bocouture firmy Merz. 

Części ciała twarz
Przedział cenowy 400-1200 zł
Wskazania zmarszczki poziome,
lwia zmarszczka, kurze łapki
Czas trwania 15-30 min
SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil