Plamy soczewicowate
Plamy soczewicowate – co to takiego? Plamy soczewicowate są zmianami skórnymi wrodzonymi lub nabytymi, najczęściej o charakterze brązowego, dobrze odgraniczonego ogniska. Plamy soczewicowate zwykle przybierają barwę od jasnobrązowej do brunatnej. Mogą pojawiać się już w momencie urodzenia czy też w wieku dorosłym.
Czytaj więcejPlan dietetyczny ? czyli jak skutecznie schunąć?
Dobry i skuteczny plan dietetyczny na schudnięcie to pierwszy krok do sukcesu trwałej utraty zbędnych kilogramów. Wiele dylematów z którymi zmierzamy się pdoejmując decyzję rozpoczęcia planu dietetyczneg redukcji masy ciała z pewnością wymaga współpracy z doświadczonym dietetykiem.
Czytaj więcejKępki żółte
Kępki żółte to zmiany skórne występujące zwykle w okolicach kącików wewnętrznych oczu. Wyglądem przypominają grudki zbite z tłuszczu lub cholesterolu gromadząc się pod powierzchnią skóry. Kępki żółte posiadają różnorodny kształ i wielkość. Zmiany te najczęściej zlokalizowane są na górnych powiekach i często są symetryczne.
Czytaj więcejŁuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS)
Łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) - informacje
Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła, autoimmunologiczna choroba występująca w łuszczycy, prowadząca do zapalenia stawów. Zapalenie to obejmuje przyczepy ścięgniste oraz stawy kręgosłupa, krzyżowe, międzypaliczkowe, a także powierzchnię skóry i paznokci. W pojedynczych przypadkach łuszczycowe zapalenie stawów zajmuje też oczy i serce, co może prowadzić do rozwoju miażdżycy i konsekwencji jej przebiegu. Zwykle choroba przebiega łagodnie, jednak gdy przeobrazi się w postać ciężką, dochodzi do zniszczenia stawów czy niepełnosprawności ruchowej. Łuszczycowe zapalenie stawów dotyczy około 40 procent chorych na łuszczycę skóry.
Czytaj więcejRozstępy
Rozstępy to rodzaj blizn pojawiających się na powierzchni skóry. Przybierają one postać równoległych, wrzecionowatych pasm, na początku są koloru czerwonego a wraz z upływem czasu jaśnieją i stają się białe.
Czytaj więcejRozstępy na piersiach
Rozstępy na piersiach są to wrzecionowate pręgi, pojawiające się na skórze piersi prostopadle do kierunku jej rozciągania. Wiąże się to z zerwaniem sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą strukturę skóry. Pierwsze stadium tworzenia się rozstępów na piersiach, to tak zwana faza zapalna, charakteryzująca się powstawaniem różowych lub czerwonych pasm, które z czasem, dochodząc do fazy zanikowej, ulegając rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Regularna obserwacja ciała pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i pozbycie się rozstępów a piersiach. Świeże, jeszcze czerwone rozstępy dużo łatwiej usunąć, niż te, które powstały dużo wcześniej.
Czytaj więcejRozszerzone pory
Rozszerzone pory są to inaczej rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, które na skórze obserwowane są jako wgłębienia, w efekcie powodując nierównomierną strukturę. Gruczoły łojowe znajdujące się w mieszkach włosowych odpowiadaja za produkcję sebum, które jest niezwykle istotne w ochronie warstw skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Zazwyczaj cera z rozszerzonymi porami produkuje więcej sebum, co w konsekwencji sprzyja błyszczeniu się skóry, pogrubieniu warstwy naskórkowej, a także powstawaniu zaskórników i wągrów.
Czytaj więcejZapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych jest dość często występującą dermatozą dotyczącą głównie mężczyzn.
Czytaj więcejObrzęk limfatyczny
Obrzęk limfatyczny – to zaburzenia czynności układu limfatycznego, polegające na odprowadzaniu z tkanek niewystarczającej ilości płynu limfatycznego, w porównaniu z ilością, która została tam odprowadzona. Wyróżnia się obrzęk limfatyczny pierwotny oraz wtórny.
Czytaj więcejŁuszczyca paznokci
Łuszczyca to choroba zapalna skóry o charakterze przewlekłym, przebiegająca z przeplatającymi się okresami remisji i zaostrzeń. Występuje u około 1-3% społeczeństwa a w Polsce zmaga się z nią niemalże milion osób.
Czytaj więcejLipoliza
Powszechnie wiadomo, że w dążeniu do idealnej sylwetki najważniejsze są dieta i aktywność fizyczna. Istnieją jednak newralgiczne punkty na ciele takie jak np. podbródek, okolica nadkolanowa, bryczesy czy brzuch z których pomimo zdrowego sposobu odżywiania i wysiłku włożonego w ćwiczenia tkanka tłuszczowa nie znika tak szybko jak by się tego oczekiwało. Z pomocą w rozwiązaniu tego problemu przychodzi medycyna estetyczna a zwłaszcza zabieg lipolizy.
Czytaj więcejNaczyniak
Naczyniak jest to niezłośliwy nowotwór, który wywodzi się z bardzo drobnych naczyń krwionośnych zwanych ‘‘włośniczkami“. To w nich dochodzi do nadmiernego rozrostu komórek śródbłonka, czyli komórek wyściełających ścianę naczynia oraz mastocytów. Pomimo, że w większości przypadków nie stanowią one problemu zdrowotnego, często mogą zaburzać estetykę wyglądu. Naczyniaki zazwyczaj pojawiają się u niemowląt i samoistnie znikaja około 12 roku życia, choć mogą występować również w wieku dorosłym.
Czytaj więcejGrzybica skóry
Grzybica skóry to jedna z najczęściej spotykanych chorób dermatologicznych. Wywołać ją mogą trzy grupy patogenów: dermatofity, grzyby drożdżopodobne oraz grzyby pleśniowe.
Czytaj więcej