Jak usunąć nadmierne owłosienie z twarzy?

Nadmierne owłosienie na twarzy jest bardzo krępującym problemem dla kobiet, które się z nim spotykają. Skąd się bierze i jak można się go pozbyć?

Nadmierne owłosienie na twarzy: przyczyny

Schorzeniem, które wywołuje nadmierne owłosienie na niektórych częściach ciała u kobiet jest hirsutyzm. Ciemne włoski o typie męskiego zarostu mogą występować na twarzy (nad ustami, na brodzie), na karku, brzuchu, klatce piersiowej, plecach oraz w wewnętrznych stronach ud i na pośladkach. Najbardziej problematycznym miejscem jest oczywiście twarz, ponieważ nadmiernego owłosienia nie da się w zasadzie w tym miejscu ukryć. 

Przyczyną hirsutyzmu jest występowanie dużej ilości androgenów w organizmie, a więc męskich hormonów płciowych. Może to być między innymi spowodowane przyjmowaniem leków z tym hormonem bądź czynnikami genetycznymi. Schorzenie to może pojawić się w dowolnym wieku, jednak najczęściej występuje w okresie menopauzy, a czasami już podczas dojrzewania.

Powodów zwiększonej produkcji androgenów w organizmie, które prowadzą do nadmiernego owłosienia, może być wiele. Do tych najczęściej występujących zalicza się: 

  • insulinooporność (organizm ma problem z prawidłowym wykorzystaniem insuliny);
  • zespół policystycznych jajników (lekarze oceniają, że może to być przyczyna ok. 72% przypadków nadmiernego owłosienia u kobiet przed okresem menopauzy);
  • guz w jajnikach lub na nadnerczach;
  • Zespół Cushinga, czyli choroba nadnerczy;
  • przyjmowane leki (między innymi środki antykoncepcyjne);
  • nadwaga oraz otyłość lub anoreksja;
  • zaburzenia hormonalne.

W przypadku nagłego pojawienia się ciemnego, nieestetycznego i nadmiernego owłosienia na twarzy pierwszą myślą jest zazwyczaj usunięcie go, np. podczas wizyty u kosmetyczki. Warto jednak najpierw skonsultować się z lekarzem, by określić przyczynę takiej zmiany. Jednocześnie warto zauważyć, że gabinety kosmetyczne mogą mieć problem z poradzeniem sobie z hirsutyzmem. Do pozbycia się nadmiernego owłosienia potrzebny jest odpowiedni sprzęt, dostępny w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Hirsutyzm – objawy

W przypadku takiego schorzenia, jakim jest hirsutyzm, głównym objawem jest oczywiście nadmierne owłosienie na różnych częściach ciała, ale nie tylko. Oznakami tej choroby mogą być również: 

  • trądzik i łojotok (wzmożone wydzielanie łoju na powierzchnię skóry) na twarzy, ale i innych częściach ciała;
  • łysienie typu męskiego (tak zwane „zakola” oraz łysiejący czubek głowy);
  • zaburzenia miesiączkowania (nieregularna miesiączka lub jej brak);
  • zmniejszenie piersi; 
  • obniżenie głosu;
  • powiększenie łechtaczki; 
  • wzmożona masa mięśniowa;
  • przyrost masy ciała;
  • zmiana kształtu sylwetki lub rysów twarzy;
  • rozstępy na skórze.

W razie zaobserwowania u siebie takich objawów należy zgłosić się do lekarza – najlepiej do ginekologa lub endokrynologa. Do postawienia diagnozy konieczne jest zazwyczaj wykonanie badań hormonalnych krwi, które pozwalają na określenie poziomu testosteronu i jego pochodnych. Endokrynolog może badać też poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę i przysadkę mózgową. Ginekolog natomiast sprawdzi między innymi, czy przyczyną zmian nie jest zespół policystycznych jajników, nowotwór lub przerost kory nadnerczy. W zależności od objawów, konsultacje można też prowadzić między innymi z dermatologiem bądź dietetykiem.  

Jak się pozbyć włosów na twarzy?

Niezależnie od tego, w jakim wieku problem nadmiernego owłosienia spotyka kobietę, to niemal zawsze chce ona się go pozbyć. Jest to zrozumiałe – ciemne włoski na twarzy mogą powodować kompleksy, obniżać samoocenę i zniechęcać do budowania kontaktów towarzyskich czy tworzenia związków. Pozbycie się nadmiernego owłosienia jest więc często kluczowe do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i posiadania zdrowych relacji z samym sobą. 

Sposobem na usunięcie nadmiernego owłosienia z twarzy oraz innych części ciała jest laser aleksandrytowy Arion o długości fali 755 nm. Jego skuteczność potwierdzają specjaliści oraz rzesze zadowolonych klientek – jest to obecnie najskuteczniejsze tego typu urządzenie na rynku. W jaki sposób działa? Laser emituje wiązkę światła, która trafia przez skórę do mieszka włosowego. Wtedy melanina pochłania wiązkę świetlną, a energia lasera niszczy cebulkę włosa. Jest to niezwykle precyzyjny i dokładny sposób, a dodatkowo zupełnie bezbolesny – odczuwalne może być jedynie lekkie pieczenie, gdyż cały naskórek pozostaje nienaruszony. Podczas zabiegu stosowany jest specjalny system chłodzący skórę, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Okolica ciała, która poddawana jest zabiegowi wymaga ochrony przed słońcem oraz szczególnego nawilżania.

Zabieg wykonuje się zazwyczaj w 4-5 sesjach w odstępach około 4-5 tygodni.

Jak w przypadku każdego zabiegu, również do wykonania zabiegu laserem aleksandrytowym istnieją przeciwskazania. Należą do nich: opalenizna, choroby skóry (takie jak na przykład bielactwo, łuszczyca, egzema czy aktywne infekcje), cukrzyca, epilepsja, przerwana ciągłość naskórka, założony rozrusznik serca, terapie retinoidami (wit. A), ciąża oraz przyjmowane leki i zioła foto-uczulające.