Atopowe Zapalenie Skóry u dziecka

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną występującą w różnym wieku, w tym dzieci, a nawet niemowląt. Jest to poważne schorzenie dermatologiczne, którego nie można ignorować i czekać „aż samo przejdzie”, ponieważ nieleczone może doprowadzić do przykrych, bolesnych konsekwencji. Po czym poznać atopowe zapalenie skóry u dzieci i jak z nim walczyć?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to przewlekła, alergiczna choroba skóry o charakterze zapalnym. Jest remisyjna, czyli mogą w jej przebiegu występować okresy, w których objawy się wygaszają lub całkowicie znikają, niestety jednak po pewnym czasie wracają – występuje wówczas tzw. zaostrzenie.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci jest dość częstą przypadłością, ocenia się, że u osób dorosłych pojawia się w mniejszym stopniu. Na AZS można stosować specjalne preparaty łagodzące objawy oraz stosować terapię leczniczą. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że walka z tym schorzeniem nie należy do łatwych i wymaga dużej konsekwencji, determinacji oraz uważności, ponieważ nieodpowiednia pielęgnacja, zła dieta czy drażniące produkty mogą zaostrzyć przebieg choroby.

Poza sprawdzeniem, co to jest atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych, warto poznać objawy oraz przyczyny powstawania schorzenia, aby wiedzieć, jak i kiedy reagować.

Jak rozpoznać AZS?

Każdy rodzic powinien znać najczęściej występujące choroby, jakie mogą dotknąć ich pociechy, a jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry u dzieci. Zdjęcia dostępne w internecie czy w gabinetach dermatologów z pewnością pomagają rozpoznać oznaki AZS u malucha, warto jednak znać też podstawową charakterystykę choroby. Objawy pojawiają się najczęściej przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Ocenia się, że schorzenie to częściej dotyka dziewczynki, jednak przeważnie to chłopcy przechodzą je ciężej. Jak rozpoznać AZS?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy w zależności od wieku:

  • do pierwszych objawów należą mocno wysuszona i swędząca skóra oraz występujące zaczerwienienie;
  • do drugiego roku życia dziecka AZS może pojawić się pod postacią grudek i pęcherzyków, czyli wysypki rumieniowo-wysiękowej, najczęściej na skórze głowy oraz na czole i policzkach;
  • od 3 do 10-12 roku życia atopowe zapalenie skóry u dzieci objawia się jako zmiany na łokciach, w okolicy kolan oraz na dłoniach i stopach – w zależności od fazy choroby może przybierać formę zaczerwienień z grudkami lub wyschniętej, łuszczącej się i szorstkiej skóry;
  • u nastolatków zakres miejsc dotkniętych zmianami skórnymi może się poszerzać, przebieg choroby wygląda podobnie jak w 3-12 r.ż., choć mogą pojawić się większe zaostrzenia.

W przypadku zauważenia u dziecka niepokojącej wysypki, zaczerwienienia lub grudek koniecznie powinno się skonsultować zmiany z dermatologiem, który zbada pociechę i określi przyczynę oraz sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry u dziecka.

Przyczyny powstawania AZS

Atopowe zapalenie skóry u dzieci ma przyczyny bardzo często genetyczne – jeśli AZS występuje u obojga rodziców, to ryzyko jego pojawienia się u potomka sięga nawet 70%. Powody pojawienia się choroby mogą być jednak różne. Duże znaczenie mają czynniki środowiskowe, które mogą sprawiać, że atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych się zaostrza. Przykładem są sytuacje stresowe, zanieczyszczenie środowiska oraz alergeny (wziewne, jak roztocza czy pyłki roślin, pokarmowe oraz pochodzenia zwierzęcego lub grzybiczego). W przypadku potwierdzonych alergii z AZS można walczyć poprzez ograniczenie kontaktu z alergenami, korzystanie z ubrań o przewiewnych, naturalnych tkaninach oraz pranie ich w hipoalergicznych środkach.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak leczyć?

Nie ma prostej i szybkiej terapii na atopowe zapalenie skóry u dzieci. Jak leczyć więc tę chorobę, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty? Przede wszystkim kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja, oparta na nawilżających preparatach, które uzupełniają warstwę lipidową naskórka, tym samym ją odbudowując. Dzięki temu, szkodliwe substancje mają utrudniony dostęp do organizmu.

Wielu rodziców zastanawia się, jakie leki na atopowe zapalenie skóry u dzieci warto stosować. Odpowiedź na to pytanie powinien udzielić lekarz, odnosząc się do indywidualnej sytuacji małego pacjenta. W większości przypadków wybiera się preparaty stosowane miejscowo, jednak czasami konieczne jest również włączenie leczenia doustnego, dedykowanego atopowemu zapaleniu skóry u dzieci. Co stosować przy AZS określa więc dermatolog, o czym nie można zapominać, szukając leków na własną rękę.

Jak pielęgnować skórę u dziecka z AZS?

Jaki krem na atopowe zapalenie skóry u dzieci warto stosować? Odpowiednie będą kremy łagodzące świąd, bogate w nawilżające lipidy oraz składniki stymulujące regenerację (np. dekspantenol). Należy też pamiętać o specjalnych preparatach do kąpieli, które powinny być zgodne z fizjologicznym pH skóry. Lepiej unikać długiego przebywania w gorącej wodzie, pełnej pieniących się płynów, które mogą tylko podrażniać skórę.

Patrycja Gajda-Mróz - ZnanyLekarz.pl
Agata Mikucka-Wituszyńska - ZnanyLekarz.pl
TOP Zabiegi