Karboksyterapia, czyli jak skutecznie walczyć z cellulitem i nie tylko!

Karboksyterapia to jedno z najbardziej przełomowych rozwiązań wprowadzonych we współczesnej medycynie estetycznej. Wykorzystuje oczyszczony dwutlenek węgla, który w kontrolowany i bezpieczny sposób wprowadzany jest w wybrane miejsca pod skórę, m.in. w celu redukcji tkanki tłuszczowej i cellulitu. Co warto wiedzieć o tej terapii?

Karboksyterapia: co to jest i jak działa?

Zabieg karboksyterapii zaczęto stosować w medycynie konwencjonalnej już w latach 30. XX wieku. Jej wszechstronne zastosowanie przez dziesięciolecia umożliwiało walkę z różnymi chorobami (m.in. krążenia, serca czy stawów), a w ostatnich latach zagościło też w salonach urody i klinikach medycyny estetycznej. Karboksyterapię wykorzystuje się również podczas leczenia problemów skórnych głowy i terapii łysienia. 

Na czym dokładnie polega karboksyterapia?

Jest to śródskórne lub podskórne podawanie (wstrzykiwanie) niewielkiej ilości dwutlenku węgla. Zabieg wykonuje się poprzez nakłucie małą igłą, bez konieczności znieczulenia. Specjalista przeprowadzający terapię dba o równomierne rozchodzenie się gazu pod skórą, który powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, co w konsekwencji poprawia procesy naprawcze i odżywia komórki (może nawet dochodzić do powstawania nowych unaczynień). Inną zaletą karboksyterapii jest zwiększona produkcja kolagenu i elastyny, które odpowiadają m.in. za jędrność skóry. 

Karboksyterapia – wskazania i przeciwwskazania

Karboksyterapię cechuje mała inwazyjność i bezpieczeństwo – dwutlenek węgla jest gazem obojętnym dla ludzkiego organizmu, dlatego nie ma wielu przeciwwskazań do przeprowadzenia terapii. Kto i kiedy powinien jednak z niej zrezygnować? Przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby cierpiące na nowotwory, ciężką niewydolność nerek, serca czy płuc. Większość pacjentów bez obaw może korzystać z karboksyterapii, choć oczywiście warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą przeprowadzającym zabiegi. 

Korzyści płynące ze stosowania karboksyterapii:

  • redukcja cellulitu;
  • zmniejszenie widoczności rozstępów;
  • redukcja nagromadzonej tkanki tłuszczowej (m.in. z brzucha, ud czy pośladków);
  • ujędrnienie i wygładzenie skóry;
  • usunięcie cieni i obrzęków pod oczami;
  • poprawa miejscowego przepływu krwi;
  • niwelowanie zaburzeń krążenia;
  • zmniejszenie widoczności nieestetycznych blizn.

Pojedynczy zabieg karboksyterapii trwa około 15-45 minut (w zależności od powierzchni, na której jest wykonywany) i nie wymaga późniejszego okresu rekonwalescencji. Do ok. 5 minut po nakłuciu może wystąpić lekki dyskomfort, spowodowany rozprzestrzenianiem się gazu pod skórą, choć w dużej mierze zależy to od wrażliwości konkretnego pacjenta. Przez około 4 godziny po zabiegu nie należy namaczać, ani pocierać leczonego fragmentu – poza tym terapia nie powoduje żadnych ograniczeń w funkcjonowaniu. Można więc wybrać się na wizytę np. w przerwie lunchowej i spokojnie wrócić do dalszego planu dnia.

Karboksyterapia w walce z cellulitem

Karboksyterapia daje bardzo dobre efekty, ale należy pamiętać, że w zależności od leczonego obszaru, wykonuje się ją zazwyczaj w kilku seriach. Redukcja cellulitu wymaga zazwyczaj około 8 zabiegów, które polecamy wykonywać w tygodniowych odstępach. Dokładna liczba spotkań jest ustalana indywidualnie, m.in. w oparciu o stan skóry pacjenta oraz pożądane efekty, jakie mają być uzyskane podczas terapii. Dwutlenek węgla rozbija złogi tłuszczowe i rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia metabolizm tłuszczów i pobudza krążenie. W efekcie skóra staje się gładsza, bardziej jędrna i wyraźnie wyszczuplona. Warto dodać, że karboksyterapia umożliwia pozbycie się cellulitu w każdym stadium, więc nie należy zniechęcać się koniecznością wykonywania kilku zabiegów – końcowy efekt na pewno będzie wysoce zadowalający. 

Karboksyterapia na twarz

Zabiegi karboksyterapii stosuje się również na skórę twarzy, lecząc między innymi:

  • zmarszczki i inne oznaki starzenia;
  • cienie i obrzęki pod oczami;
  • wiotką skórę na twarzy, szyi i dekolcie; 
  • nagromadzoną tkankę tłuszczową na podbródku.

Redukcja cieni pod oczami wymaga około 4-6 zabiegów z wykorzystaniem dwutlenku węgla, a pozbycie się zmarszczek to ok. 6 spotkań. Liczba zabiegów przy wiotkiej skórze i redukcji tkanki tłuszczowej zależą w dużej mierze od stanu skóry przed terapią, są więc ustalane indywidualnie. Karboksyterapia pomaga też w walce z łysieniem czy łuszczycą, która może występować na twarzy. Warto zaznaczyć, że zabiegu nie powinno się wykonywać u osób zmagających się z trądzikiem różowatym lub opryszczką. 

Jak przygotować się do zabiegu karboksyterapii? 

Terapia dwutlenkiem węgla nie wymaga szczególnego przygotowania, warto jednak pamiętać o kilku zaleceniach, dzięki którym łatwiej będzie osiągnąć pożądane efekty. Do 48 godzin przed planowanym zabiegiem karboksyterapii nie należy przyjmować leków i środków obniżających krzepliwość krwi, dzień przed terapią warto powstrzymać się od spożywania alkoholu. W dniu zabiegu natomiast w miarę możliwości polecamy zrezygnować z aktywności fizycznej.