Łuszczyca paznokci

Łuszczyca to choroba zapalna skóry o charakterze przewlekłym, przebiegająca z przeplatającymi się okresami remisji i zaostrzeń. Występuje u około 1-3% społeczeństwa a w Polsce zmaga się z nią niemalże milion osób.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną jednakże ze względu na fakt, że zmiany chorobowe mogą pojawiać się w obrębie całego ciała, bardzo pogarsza komfort życia pacjenta i utrudnia codzienne życie w społeczeństwie.

Charakterystycznym dla łuszczycy objawem jest występowanie zmian skórnych zarówno na skórze gładkiej jak i owłosionej ale również w obrębie paznokci dłoni i stóp czy stawów.

Łuszczyca paznokci - przyczyny

Przyczyny łuszczycy nie są znane. Teorii dotyczących genezy choroby jest wiele, natomiast żadna z nich nie ma potwierdzenia w badaniach naukowych. Niewątpliwie jednak można stwierdzić, że łuszczyca jest kombinacja wielu czynników do których zaliczamy czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe.

Łuszczyca paznokci - objawy

Łuszczyca bardzo zauważalnie zmienia wygląd paznokci u nóg i u rąk. Na skutek choroby zmienia się ich kolor, kształt, stają się cienkie i osłabione co sprzyja z kolei ich wrażliwości i dolegliwością bólowym.

Najbardziej charakterystycznym objawem dla łuszczycy paznokci jest ich naparstkowanie. Na płytce paznokcia głownie u palcy rąk widoczne są wgłębienia. Ich powstawanie związane jest z obecnością nie w pełni zrogowaciałych komórek przez co paznokieć jest osłabiony i miejscowo „zapada się“.

Na paznokciach osoby chorej na łuszczycę widoczne są bruzdy zarówno podłużne jak i poprzeczne (linie Beau), często obserwuje się również oddzielenie się wolnego brzegu paznokcia od macierzy  (onycholiza).

Objawy łuszczycy mogą ujawnić się w każdym wieku, choroba najczęściej dotyczy osób dorosłych jednakże łuszczyca paznokci u dzieci również występuje.

Łuszczyca paznokci - leczenie

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną. Często objawy łuszczycy są podobne do tych występujących w przypadku grzybicy paznokci dlatego każde zmiany na płytce paznokci powinno się skonsultować z dermatologiem, który we właściwy sposób zdiagnozuje chorobę i dobierze odpowiednie leczenie. Na szczęście istnieje szereg metod pozwalających na wydłużenie okresów remisji  choroby a także złagodzenie dolegliwości bólowych i przywrócenie paznokciom estetycznego wyglądu a tym samym poprawę komfortu życia pacjenta. Wśród metod tych wyróżnia się stosowanie żeli z kortykosteroidami, maści z kwasem salicylowym czy też terapię retinoidami i witaminą D3- te pierwsze mają za zadanie zmiękczyć płytkę paznokcia, natomiast witamina D3 przyspiesza proces regeneracji.

Przykrą informacją przede wszystkim dla kobiet jest fakt, że chorując na łuszczycę paznokci nie zaleca się wykonywania większości zabiegów kosmetycznych a wśród nich bardzo popularnej ostatnio hybrydy.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil