Pajączki na nogach: jak sobie z nimi radzić?

Pajączki na nogach to problem, który dotyka szczególnie kobiety, choć pojawia się też u mężczyzn. Często jest rozpatrywany jedynie pod względem estetycznym, tymczasem może być wczesnym objawem chorób żył i kłopotów z krążeniem. Warto więc wiedzieć skąd biorą się pajączki na nogach i jak sobie z nimi radzić.

Pajączki na nogach: przyczyny

Teleangiektazje, czyli potocznie pajączki na nogach, to poszerzenia naczynek żylnych zlokalizowanych tuż pod skórą. Najczęściej mają jasno czerwoną lub fioletową barwę, kształtem przypominają nitki, siatkę lub odnóża pająka. 

Szacuje się, że pajączki na nogach pojawiają się nawet u 50% kobiet między 40. a 60. rokiem życia oraz u ok. 25% mężczyzn w wieku 30 – 50 lat. 

Pękanie naczynek ma związek z gospodarką hormonalną, szczególnie z estrogenem, hormonem płciowym, który nie wpływa niestety korzystnie na naczynia krwionośne. Stąd też problem pajączków na nogach częściej dotyka kobiety, pojawiając się np. w czasie ciąży, menopauzy lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Przyczyny powstawania pajączków na nogach mogą być bardzo różne. Do najważniejszych należy zaliczyć: 

  • uwarunkowanie genetyczne – jest duże prawdopodobieństwo, że spotkasz się z problemem teleangiektazji, jeśli dotknął on Twoją mamę, babcię czy inne osoby z bliskiej rodziny;
  • nadwaga i otyłość – powodujące nadmierne obciążenie dla nóg;
  • uciskająca odzież i obuwie (w tym szpilki), częste zakładanie nogi na nogę;
  • przebywanie przez długi czas w pozycji stojącej lub siedzącej, brak ruchu i ćwiczeń;
  • zaburzenia krążenia i hormonalne;
  • nieprawidłowa dieta, używki – alkohol, papierosy i inne używki mają zły wpływ na naczynia krwionośne i ciśnienie krwi, staraj się więc możliwie je ograniczać lub całkiem wyeliminować;
  • zbyt wysokie temperatury – spędzając dużo czasu na gorących kąpielach lub opalaniu się, powodujesz, że naczynka krwionośne w Twoim ciele się poszerzają, co może prowadzić do powstawania pajączków na nogach (niewskazane są też wahania temperatur);
  • przebyte urazy i operacje nóg;
  • przewlekły stres;
  • dojrzały wiek – kruchość naczyń zwiększa się wraz z wiekiem, co jest naturalnym zjawiskiem, warto jednak starać się, by proces ten przebiegał powoli i łagodnie. 

Pajączki na nogach mogą świadczyć o ryzyku pojawienia się niewydolności żylnej. Należy więc spojrzeć na nie jak na sygnał ostrzegawczy, a nie jedynie problem estetyczny. 

Kłopoty z zastawkami mogą powodować wsteczny przepływ krwi i jej zaleganie w naczyniach, zastępując naturalny przepływ w stronę serca. Warto więc dbać o profilaktykę i dzięki małym krokom uniemożliwiać powstawanie pajączków na łydkach, udach czy pod kolanami, czyli tam, gdzie najczęściej się pojawiają. 

Potraktuj zatem poważnie rady, by prowadzić zdrowy styl życia, unikając używek, alkoholu i przetworzonego jedzenia. Postaw za to na ruch, regularne ćwiczenia i pamiętaj by nie obciążać nadmiernie dolnych kończyn przez obcisłe spodnie, buty czy utrzymywanie długo nienaturalnej postawy. Twój organizm na pewno będzie Ci wdzięczny.

Pajączki na nogach: leczenie 

Przede wszystkim należy zapobiegać, ale warto też wiedzieć w jaki sposób możesz leczyć pajączki na nogach, które już powstały. Na pewno nie ignoruj problemu, bo będzie się on pogłębiać, a konsekwencje mogą być bardzo przykre. Z czasem zaczną się pojawiać obrzęki nóg, ból, dyskomfort, uczucie zmęczenia i ciężkości. Pajączki zaczną się z kolei powiększać, stając się dużymi, bolesnymi żylakami. Aby tego uniknąć należy udać się do lekarza lub profesjonalnej kliniki i poznać najlepsze sposoby na walkę z pajączkami na nogach. Istnieje też wiele domowych sposobów, które mogą być skuteczne w pierwszym okresie wystąpienia problemu, pamiętaj jednak, że nie sprawią, iż istniejące pajączki zupełnie znikną. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Cellulit na udach: przyczyny, leczenie, zabiegi >>>

Do domowych sposób na wzmocnienie naczyń krwionośnych należy zadbanie o prawidłową dietę i ilość przyjmowanych witamin – pomocna będzie suplementacja witamin C, E i PP lub spożywanie bogatych w nie posiłków. Do diety warto też wprowadzać produkty zawierające krzem, błonnik i bioflawonoidy oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Poza tym, można sięgnąć po żele, balsamy i kremy na obrzęki czy żylaki, które utrudniają ich powstawanie. Takie substancje tworzą zewnętrzną ochronę naczyń krwionośnych, zapobiegając ich pękaniu. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązania są dobre przy początkowych objawach i nie dadzą gwarancji skuteczności.

Co robić, kiedy kremy na pajączki nie działają? 

Walkę z pajączkami na nogach dobrze jest prowadzić ze wsparciem profesjonalisty. W takiej sytuacji może pomóc dermatolog, chirurg naczyniowy lub doświadczony specjalista w gabinecie medycyny estetycznej. 

Do popularnych metod leczenia pajączków w gabinetach lekarskich zalicza się skleroterapię kompresyjną lub piankową oraz metody z wykorzystaniem lasera lub energii cieplnej, która pozwala na natychmiastowe cieszenie się z efektów.

Jak usunąć pajączki na nogach?

Skutecznym i szybkim sposobem na pozbycie się problemu rozszerzonych naczynek krwionośnych jest urządzenie Veinwave. Wykorzystuje ono technologię termokoagulacji jednobiegunowej, polegającej na zamykaniu naczynek przy użyciu kontrolowanej dawki energii cieplnej. W ten sposób tkanki otaczające pajączki na nodze nie ulegają uszkodzeniu. Dużym plusem zabiegu z wykorzystaniem Veinwave jest też natychmiastowy i trwały efekt, bez efektów ubocznych i okresu rekonwalescencji. 

To bezinwazyjny i bezpieczny zabieg, który świetnie sprawdzi się przy każdym typie skóry, przez co jest tak często wybierany w walce z pajączkami na nogach. Decydując się na skorzystanie z tego urządzenia masz pewność wystąpienia pożądanych efektów, czego niestety nie dają domowe sposoby na walkę z pajączkami, czy stosowanie kremów i żeli (co dodatkowo jest bardzo czasochłonne). Pamiętaj też, że plusem Veinwave jest możliwość korzystania z zabiegów przez cały rok, bez konieczności unikania słońca – nie musisz więc martwić się o zaplanowanie wizyty na kilka miesięcy do przodu, dostosowując do tego plan wakacyjnych wyjazdów. 

CZYTAJ TAKŻE: Lwia zmarszczka: co to jest? >>>