Plamki Fordyce'a

Czym są plamki Fordyce‘a?

Plamki Fordyce’a nazywane inaczej krostkami Fordyce’a to  malutkie, bezbolesne grudki koloru białego lub żółtego. Zazwyczaj osiągają wielkość 1-5 mm i zlokalizowane są na narządach płciowych, czerwieni wargowej, powiekach oraz sutkach. Często również można je zaobserwować w obrębie mieszków włosowych gdzie mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Do ich powstania dochodzi w skutek nagromadzenia się sebum w gruczołach łojowych. Krostki Fordyce’a to bardzo częsta przypadłość występująca u 80% osób., zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zaobserwowano tendencję do zwiększania się ilości plamek wraz z wiekiem pacjenta.

Plamki Fordyce’a- zapobieganie

Badania wskazują, że największą skłonność do powstawania krost Fordyce’a mają osoby, których podstawą diety są produkty bogate w węglowodany i tłuszcze (zwłaszcza tłuszcze trans) a co za tym idzie mające podwyższony poziom trójglicerydów i cholesterolu. Najlepszy zatem sposobem na zapobieganie powstawaniu plamek Fordyce’a jest zmiana nawyków żywieniowych i stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety ograniczającej spożycie soli, cukru, jak również produktów wysoko przetworzonych.

Palenie papierosów, picie alkoholu czy napojów gazowanych również nie będzie pomocne w zapobieganiu powstawania plamek Fordyce’a dlatego warto te produkty wyeliminować lub ograniczyć  ich spożycie w jak największym stopniu.

Bezwzględnie natomiast należy pamiętać o nawilżeniu organizmu od środka poprzez picie minimum 1,5-2 litrów wody dziennie oraz o suplementacji witamin A, E oraz D.

Plamki Fordyce’a- leczenie

Krostki Fordyce’a nie są zakaźne, nie bolą i nie swędzą dlatego znaczna większość osób nie podejmuje żadnych działań mających na celu ich usunięcie. Czasem jednak zdarza się, że grudki są mocno widoczne i wywołują u pacjenta dyskomfort. W takim przypadku z powodzeniem do ich usunięcia wykorzystuje się laser CO2. Sam zabieg jest bardzo szybki, mało bolesny oraz nie wymaga okresu rekonwalescencji. Wykorzystanie lasera CO2 pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne usunięcie grudek, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek oraz nie pozostawiając nieestetycznych blizn.

Jak pozbyć się plamek Fordyce’a?

Proponowany zabieg w leczeniu tej dolegliwości to laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych.

 

Sprawdź ofertę zabiegu i umów się na wizytę.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil