Prosaki

Jak wyglądają prosaki?

Prosaki to nic innego jak malutkie zmiany skórne przybierające kształt żółtych lub białych grudek. Występują zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Charakterystyczne są najczęściej dla niemowląt u których lokalizują się  na skórze twarzy i w okolicy nosa.

U osób dorosłych poza powiekami, ustami i pozostałym obszarem twarzy występują na klatce piersiowej oraz na narządach płciowych. Z wyglądu mogą przypominać inne zmiany skórne jak kaszaki czy trądzik jednak odróżnić je można po tym, że są twarde i nie da się ich wycisnąć.

Prosaki- przyczyny powstawania

Do dziś nie zostały wyodrębnione konkretne przyczyny na skutek których powstają prosaki. Dermatolodzy również nie są zgodni w tym temacie jednak wielu z nich uważa, że za ich występowanie odpowiedzialne są geny. Inni twierdzą, że prosaki są następstwem zaburzeń hormonalnych czy też zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Wszyscy natomiast zgodni są co do tego, że nieprawidłowa pielęgnacja skóry znacznie zwiększa ryzyko ich powstawania. Gruczoły łojowe znajdujące się na skórze, każdego dnia produkują około 2 gramów tłustej, lepiącej wydzieliny zwanej łojem. Łój tworzy na skórzę warstwę ochronną przed infekcjami oraz podrażnieniami. Zbyt duża ilość łoju zbierającego się na twarzy może doporowadzić do zatkania mieszków włosowo- łojowych i gromadzenia się w nich masy rogowo- łojowej, która jest właśnie źródłem prosaków.

Prosaki- usuwanie i leczenie

Prosaki nie są schorzeniem zakaźnym, nie bolą, nie swędzą, nie są też objawem żadnej choroby. Jednakże ich wygląd, częste występowanie w obrębie twarzy nierzadko w większych skupiskach może wywoływać dyskomfort i chęć pozbycia się ich.

Bardzo złym pomysłem są próby samodzielnego usunięcia prosaków poprzez ich wyciskanie czy wydłubywanie. Działania takie mogą bowiem doprowadzić do zakażenia oraz innych nieporządanych powikłań.

Chęć usunięcia prosaków należy skonsultować z kosmetyczką a najlepiej z lekarzem dermatologiem, który powie, jak skutecznie ale przede wszystkim bezpiecznie pozbyć się zmian. Istnieje kilka sposobów dzięki, którym możemy to osiągnąć, natomiast najskuteczniejszą z nich będzie usuwanie prosaków poprzez odparowanie przy pomocy lasera CO2. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny i nie pozostawia blizn. Do jego wykonania nie jest potrzebne znieczulenie a bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych czynności.

Prosaki u niemowląt nie wymagają leczenia ani usuwania, przy odpowiedniej pielęgnacji znikają samoistnie.

Istotną informacją dla każdej osoby zmagającej się z defektem kosmetycznym jakim są prosaki jest fakt, że zmiany te bardzo często nawracają a ich usunięcie nie gwarantuje ponownego pojawienia się w przyszłości.