Przebarwienia na twarzy: jak się ich pozbyć?

Przebarwienia na twarzy to problem wielu osób w bardzo różnym wieku. Zaburzony koloryt skóry może powodować dyskomfort, a nawet kompleksy, ale na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się tego problemu. Co można zrobić? Jak właściwie powstają przebarwienia na twarzy i czy można ich uniknąć? 

Jak i kiedy powstają przebarwienia na twarzy?

Na kolor skóry każdego człowieka ma wpływ kilka czynników, ale przede wszystkim melanina – pigment, który odpowiada też za barwę tęczówek oczu czy włosów. Im więcej melaniny, tym kolor jest ciemniejszy. Wytwarzana jest przez melanocyty, które z reguły rozprowadzają ją równomiernie do komórek naskórka, zdarza się jednak, że ich działanie jest zaburzone. Efektem mogą być plamy, odbarwienia lub przebarwienia na twarzy czy np. dekolcie. 

Istnieje wiele przyczyn, które mogą wywoływać zaburzenia wytwarzania melaniny, czyli powstawania przebarwień na twarzy. Należą do nich między innymi: 

  • nadmierna ekspozycja na światło słoneczne (lub zbyt częste wizyty w solarium);
  • zmiany trądzikowe, które wywołują stany zapalne skóry, a także stosowane w walce z trądzikiem leki;
  • zaburzenia hormonalne (oraz zmiany wywołane przez ciąże lub antykoncepcję); 
  • choroby tarczycy, nadnerczy czy jajników; 
  • niedobory witamin i zła dieta. 

Przy tak wielu czynnikach, które mogą wpłynąć na powstawanie przebarwień na twarzy, ciężko jest jednoznacznie określić ich przyczynę. Warto jest natomiast dbać o odpowiednią do typu cery pielęgnację, zdrowo się odżywiać i pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem (nie tylko latem). Wszystkie niepokojące zmiany najlepiej jest konsultować z dermatologiem lub innym specjalistą.

Przebarwienia na twarzy: skontroluj u specjalisty

Wszystkie niepokojące zmiany skórne warto jest skonsultować z lekarzem. Jeżeli natomiast zastanawia Cię przyczyna powstawania przebarwień na twarzy lub chcesz się ich pozbyć i szukasz najlepszego sposobu, możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalnej kliniki, w której doświadczeni specjaliści doradzą Ci, jakie kroki możesz podjąć, by usunąć niechciane znamiona czy przebarwienia na twarzy lub innych częściach ciała. Istnieje wiele sposobów na odzyskanie świeżego i zdrowego kolorytu skóry, a rozmowa z profesjonalistą pozwoli Ci wybrać najlepszą metodę, dostosowaną do Twoich potrzeb.

Sposoby na usunięcie przebarwień na twarzy 

Metody walki z niechcianymi znamionami czy przebarwieniami na twarzy są bardzo różne i zależą m.in. od przyczyny ich powstawania. Warto pamiętać, że nawet wrodzone zmiany można leczyć, choć przeważnie wymaga to dłuższego czasu. 

5 skutecznych zabiegów usuwania przebarwień na twarzy

  1. Laser Discovery PICO – obecnie najnowocześniejszy laser na rynku, działąjący w trybie pikosekundowym, dzięki czemu jest najsilniejszym laserem w swojej klasie. Discovery PICO wykorzystuje wyjątkowo krótkie impulsy, dzięki czemu rozchodząca się energia nie dostaje się do sąsiednich tkanek, a działa jedynie w pożądanym miejscu. Gwarantuje to wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo. 
  2. Laser frakcyjny CO2 – świetna metoda usuwania nie tylko przebarwień na twarzy, ale też m.in. zmian trądzikowych oraz blizn pourazowych. Powoduje kontrolowane uszkodzenie komórek skóry, a tym samym likwiduje zewnętrzne warstwy naskórka i pobudza te głębsze do odbudowy. Jest to jeden z najpopularniejszych laserów stosowanych w medycynie estetycznej.
  3. Laser rubinowy Sinon – kolejny świetny sposób na pozbycie się tatuaży czy zmian pigmentacyjnych, takich jak przebarwienia na twarzy. Bezpieczna i skuteczna metoda, doceniana przez klientów na całym świecie. 
  4. Mezoterapia igłowa – popularna alternatywa dla metod laserowych. Efekty mezoterapii igłowej można zobaczyć już po kilku pierwszych zabiegach, które są bardzo krótkie i praktycznie bezbolesne. Co równie istotne, jest to jedne z najbezpieczniejszych rozwiązań stosowanych w medycynie estetycznej.
  5. Peelingi medyczne – intensywnie oczyszcza skórę i powoduje złuszczenie naskórka, jednocześnie pobudzając głębsze warstwy skóry do regeneracji. Peeling medyczny to obok laserów i mezoterapii igłowej jeden z najczęściej stosowanych zabiegów w walce z trądzikiem czy przebarwieniami na twarzy. 

Plamy na twarzy – nie każda plamka jest groźna!

Wszelkie zmiany pojawiające się na skórze należy obserwować, jednak nie wszystkich należy się obawiać – niektóre mogą pojawiać się chwilowo w wyniku stresu, jako objaw uczulenia lub alergii czy też po spożytej zbyt dużej ilości alkoholu. Podobnie jest z bardziej trwałymi zmianami – warto pamiętać, że większość plamek czy przebarwień na twarzy jest niegroźne dla zdrowia i najczęściej usuwa się je ze względu na aspekty estetyczne i samopoczucie pacjenta.

Jeżeli zmiana skórna zaczyna boleć, swędzieć czy powiększać się, należy udać się do lekarza. Jeżeli tylko masz wątpliwości, jak należy postępować z plamami, przebarwieniami na twarzy czy na innych częściach ciała, skonsultuj to ze specjalistą. Dowiesz się też jaki sposób usunięcia tych zmian będzie w Twoim przypadku najlepszy.