Rozstępy na piersiach

Rozstępy na piersiach są to wrzecionowate pręgi, pojawiające się na skórze piersi prostopadle do kierunku jej rozciągania. Wiąże się to z zerwaniem sieci włókien kolagenowych i elastynowych, które tworzą strukturę skóry. Pierwsze stadium tworzenia się rozstępów na piersiach, to tak zwana faza zapalna, charakteryzująca się powstawaniem różowych lub czerwonych pasm, które z czasem, dochodząc do fazy zanikowej, ulegając rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Regularna obserwacja ciała pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia i pozbycie się rozstępów a piersiach. Świeże, jeszcze czerwone rozstępy dużo łatwiej usunąć, niż te, które powstały dużo wcześniej.

Rozstępy na piersiach –  przyczyny

Istnieje wiele przyczyn powstawania rozstępów na piersiach. Dużą rolę odgrywa genetyka. U osób predysponowanych genetycznie zauważa się obniżoną zdolność syntezy włókien kolagenowych, co w efekcie prowadzi do nadmiernego rozciągania skóry. Rozstępy na piersiach pojawiają się często w okresie dojrzewania, ciąży czy w trakcie innych zmian hormonalnych. Główny hormon, który odpowiada za powstawanie nieestetycznych pręgów to kortyzol – hormon nadnerczy. Wysoki poziom kortyzolu negatywnie wpływa na pracę fibroblastów, a włókna kolagenowa stają się kruche i podatne na uszkodzenia. Kolejną przyczyną powstawania rozstępów na piersiach są wahania masy ciała. Gwałtowne odchudzanie lub przybieranie na wadze, niekorzystnie wpływa na jędrność skóry. Również osoby, które zażywają kortykosteroidy czy sterydy, często skarżą się na występowanie rozstępów, w tym rozstępów na piersiach, ze względu na działania niepożądane po długotrwałym stosowaniu leków.

Rozstępy na piersiach – zabiegi

Osoby dotknięte problemem często zastanawiają się jak leczyć rozstępy na piersiach oraz w jaki sposób trwale zlikwidować rozstępy na piersiach. Istnieją zabiegi, które pozwalają na uzyskanie zadowalających efektów spłycenia nieestetycznych pręgów, jednak nie ma gwarancji, że znikną one całkowicie lub nie pojawią się nowe stany zapalne. Najskuteczniejszą metodą na usunięcie rozstępów na piersiach jest laseroterapia, gdzie w kontrolowanych warunkach niszczone są komórki skóry w głębszych warstwach, po to by organizm mógł uruchomić procesy naprawcze skóry. Z uwagi na bardzo delikatną skórę w obrębie klatki piersiowej, konieczne jest dostosowanie odpowiednich parametrów urządzenia, by nie doszło do poparzenia. Inną metodą jest również naświetlanie miejsc zmienionych chorobowo lampą LED oraz poddanie się seriom zabiegów karboksyterapii i mezoterapii. Pozwala to na spłycenie rozstępów na piersiach, a dodatkowo poprawia kondycję i elastyczność skóry. Po serii regularnych zabiegów w klinice medycyny estetycznej pacjent może zauważyć pierwsze efekty rozjaśnienia oraz zmniejszenia rozstępów. Równie ważna jest pielęgnacja domowa, która sprzyja ogólnej poprawie stanu skóry na piersiach. Nawilżanie skóry preparatami zawierającymi w składzie witaminę A i witaminę C, kolagen, kwas glikolowy czy naturalne olejki, powinno być codzienną rutyną szczególnie u osób z tendencją do powstawania rozstępów. Dodatkowo warto zadbać o zbilansowaną dietę, w której zawarte są wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Kontrolowanie zjadanych posiłków oraz masy ciała, pozwala zachować względnie dobrą strukturę biustu oraz innych partii ciała podatnych na występowanie rozstępów.