Starzenie skóry: każdy przechodzi je inaczej!

Stan naskórka wcale nie musi zależeć od wieku – pierwsze oznaki starzenia się skóry można zauważyć już około 25. roku życia, choć niektórzy dostrzegają je znacznie później. Na czym polega ten proces, co wpływa na starzenie skóry i jak o nią dbać, by mogła zachować młody, zdrowy wygląd?

Na czym polega starzenie się skóry? 

Starzenie skóry jest naturalnym, biologicznym procesem, który zachodzi w każdym organizmie, choć jego pierwsze objawy mogą pojawić się w różnym wieku. Wszystko zależy od tego, jak dana osoba dba o kondycję swojej skóry i jej pielęgnację, ale też od tego, jaki tryb życia prowadzi, czy uprawia aktywność fizyczną i zdrowo się odżywia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym na procesy zachodzące w naskórku. Oddziałują też na nie różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, o których piszemy w kolejnym punkcie. 

Dlaczego dochodzi do starzenia skóry i na czym to polega?

Skóra ma za zadanie ochronę wewnętrznych narządów człowieka przed czynnikami zewnętrznymi, codziennie wystawiona jest więc na wiele „niebezpieczeństw”. Oddziałują na nie różne warunki atmosferyczne (silny wiatr, mróz, wilgoć oraz szczególnie zagrażające skórze promienie słoneczne), zanieczyszczenia czy nieprawidłowa pielęgnacja.

Z wiekiem organizm traci zdolności naprawcze komórek, wytwarza też mniej takich związków jak kolagen czy elastyna, które stanowią podstawowe białka łączne skóry i decydują o jej młodym wyglądzie. Kolagen sprawia, że skóra jest odpowiednio nawilżona, a elastyna zapewnia jej elastyczność, jędrność i sprężystość. Gdy tych białek organizm wytwarza coraz mniej, zaczynają postępować procesy starzenia skóry, która staje się wysuszona i pozbawiona elastyczności. 

Te czynniki wpływają na starzenie skóry! 

Na szczęście starzenie skóry można spowolnić – dbając o prawidłową pielęgnację i unikając szkodzących jej czynników. Co się do nich zalicza? Przede wszystkim należy rozróżnić czynniki wewnętrzne (zachodzące w organizmie) oraz zewnętrze. Wyróżnia się starzenie endogenne (związane z wewnątrzpochodnymi przyczynami) oraz egzogenne (zależące od zewnątrzpochodnych).

Czynniki wewnętrzne, mające wpływ na starzenie skóry:

  • wiek, czyli chronologiczne starzenie, mające po prostu związek z upływającym czasem;
  • niedobory witamin i minerałów w organizmie;
  • zmiany i zaburzenia hormonalne;
  • niektóre choroby oraz przyjmowane leki. 

Czynniki zewnętrzne, które przyspieszają proces starzenia skóry:

  • promienie UV – działanie promieni słonecznych na skórę może być bardzo niekorzystne, zwłaszcza jeśli skóra jest na nie wystawiana często, intensywnie i bez odpowiedniej ochrony. Dlatego tak istotne jest stosowanie ochronnych kremów z wysokim filtrem UV (nie tylko latem);
  • palenie papierosów i wyrobów tytoniowych, czyli zatrucie tytoniem, które toksycznie wpływa na włókna sprężyste skóry, powodując zwiększone wytwarzanie wolnych rodników;
  • zanieczyszczenia środowiska, np. smog;
  • nieodpowiednia dieta – uboga, niezrównoważona dieta nie dostarcza do organizmu wystarczająco dużo elementów odżywczych, aby ten mógł funkcjonować prawidłowo (między innymi by chronić i regenerować tkanki oraz włókna w skórze);
  • stres, który bardzo negatywnie wpływa na człowieka pod wieloma względami, zarówno od strony psychicznej, jak i fizycznej – stres „zjada” energię, którą organizm mógłby wykorzystać w lepszy sposób, a ponadto wywołuje napięcia skóry, powodujące zmarszczki i inne objawy starzenia skóry;
  • zaburzenia snu – regeneracja organizmu jest bardzo ważna, dlatego należy dbać o regularny i zdrowy sen, gdyż jego braki osłabiają procesy naprawcze i regeneracyjne.

Warto pamiętać, że proces starzenia skóry jest czymś indywidualnym, przebiegającym u każdej osoby inaczej. Oznacza to, że niektórzy w wieku 25 lat już mogą zauważyć jego objawy, a inni nawet w okolicach 45. czy 50. roku życia cieszą się zdrowo i młodo wyglądającą skórą.

Jak dbać o skórę?

O skórę warto dbać na różne sposoby, decydując się zarówno na działania profilaktyczne, jak i odpowiednie kosmetyki oraz zabiegi odmładzające. Na co dzień przede wszystkim należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosować ochronne kremy z filtrem przez cały rok. Nie powinno się palić papierosów (nie tylko ze względu na skórę). Warto też stosować zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. W miarę możliwości powinno się również ograniczyć sytuacje stresowe w życiu i zadbać o swój komfort psychiczny, co znajdzie odzwierciedlenie w kondycji fizycznej organizmu. 

Bardzo skutecznym rozwiązaniem w walce ze starzeniem skóry są takie zabiegi, jak np. SilkPeel, który oczyszcza, poprawia kondycję skóry i dba o jej odpowiednie nawilżenie. Poprzez ten jeden zabieg jednocześnie wykonuje się mikrodermabrazję diamentową (złuszczanie naskórka w sposób kontrolowany) oraz wtłaczanie substancji aktywnej w głębokie warstwy skóry. Po zabiegu SilkPeel skóra jest gładka, sprężysta i elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne. Co ważne, efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu (który trwa bardzo krótko, ok. 20-30 minut).