Atopowe zapalenie skóry głowy

Atopowe zapalenie skóry głowy jest chorobą zapalną o podłożu alergicznym występującą zarówno na skórze gładkiej jak i owłosionej. Jest dolegliwością uciążliwą gdyż pojawiające się zmiany skórne wywołują silne swędzenie a co istotniejsze mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów w efekcie przyczyniając się do ich wypadania. 

 

Atopowe zapalenie skóry głowy: przyczyny

Czynniki genetyczne oraz środowiskowe należą do głównych przyczyn atopowego zapalenia skóry głowy. Atopia jest chorobą dziedziczną dlatego też bardzo często będzie dotykała osoby, których dziadkowie lub rodzice również mieli stwierdzone AZS. Atopowe zapalenie skóry głowy bardzo często stwierdza się u niemowląt i małych dzieci. Pierwsze objawy zauważalne są do 5 roku życia i występują z różnym nasileniem.

Atopowe zapalenie skóry pod okiem specjalisty. Zobacz, jak zyskać profesjonalną opinię.

Pojawienie się choroby jest efektem niewłaściwej reakcji układu immunologicznego na działanie alergenu. Mogą nim być składniki pokarmowe lub czynniki wziewne takie jak pyłki, kurz, roztocza itp.
Dodatkowo rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura, zanieczyszczenie środowiska jak również przesuszenie skóry mogące mieć związek z niewłaściwym doborem kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających w składzie związki chemiczne. 

 

Atopowe zapalenie skóry głowy: objawy

Atopowe zapalenie skóry głowy jest chorobą o charakterze nawrotowym co oznacza, że w jej przebiegu obserwujemy okresy remisji (mogące trwać nawet kilka lat) i zaostrzenia (na skutek kontaktu z alergenem). Skóra głowy u chorych osób jest grubsza, zaczerwieniona, bardzo sucha i swędząca. Na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne dla AZS „łuski” nakładające się na siebie warstwami i wyraźnie oddzielone. Ponadto u niektórych osób może dojść do pojawienia się krostek, które po zdrapaniu na skutek silnego uczucia świądu tworzą strupki.  

Atopowe zapalenie skóry głowy: leczenie

W okresach remisji bardzo istotna jest staranna pielęgnacja skóry głowy jak również dobór odpowiednich kosmetyków nie zawierających składników drażniących ani alkoholu. W momencie zaostrzenia się choroby i wystąpienia zmian skórnych wdrażane jest leczenie objawowe indywidualnie dobrane do pacjenta. Lekarz może zalecić stosowanie kremów łagodzących swędzenie i stan zapalny a w przypadku popękanej skóry i otwartych, sączących się ran konieczne może być wprowadzenie antybiotyków. W przypadku bardzo silnego świądu ulgę przynoszą leki przeciwhistaminowe podawane doustnie. 

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil