Blizny po trądziku i przebarwienia. Jak się ich pozbyć?

Przebarwienia i blizny po trądziku często stanowią równie duży problem, co sam trądzik – a czasami nawet większy. Takie ślady mogą zostać na skórze przez lata, obniżając samoocenę, samopoczucie i wiarę w siebie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego problemu.

Skąd się biorą blizny po trądziku?

Trądzik to problem, z którym borykają się nie tylko nastolatki – jest to też częste zmartwienie osób dorosłych (szacuje się, że dotyka nawet 8% całej populacji). Powody powstawania trądziku są bardzo różne, dlatego walka z nim nie jest prosta i jednoznaczna – u każdej osoby może przebiegać zupełnie inaczej. Ta choroba skóry najczęściej występuje na twarzy, ale też na dekolcie, plecach, ramionach czy innych częściach ciała. Niestety, po pokonaniu tego problemu, na skórze mogą zostać ślady w postaci przebarwień bądź blizn po trądziku. 

Blizny to trwałe zmiany skórne powstałe wskutek uszkodzenia warstwy skóry właściwej i zastąpieniu jej tkanką łączną włóknistą. W trakcie procesu gojenia się komórki wytwarzają zwiększone ilości kolagenu, co z kolei sprzyja pojawianiu się niepożądanych zmian skórnych. Blizny po trądziku mają formę wgłębień o różnym kształcie, głębokości czy wielkości. Z upływem czasu mogą stawać się coraz bardziej widoczne, co niestety często przyczynia się do zwiększania kompleksów u osoby, u której występują. Cera z niedoskonałościami nie sprawia nikomu radości, a gdy problem trwa latami i przybiera nowe formy, może doprowadzić do poważnych problemów z samoakceptacją i pewnością siebie.

Przebarwienia potrądzikowe

Wśród blizn potrądzikowych wyróżnia się trzy główne grupy:

  • przerostowe (twarde i wypukłe guzki w miejscach występowania zmian trądzikowych);
  • zanikowe (różnej wielkości wgłębienia lub formy fałd skórnych);
  • przebarwienia (czerwone, różowe lub jasnobrązowe plamy).

Przebarwienia pojawiają się w miejscu po stanie zapalnym skóry, wywołanym przez trądzik. Do najczęstszych powodów ich powstawania zalicza się nieprawidłową pielęgnację, źle dobrane kosmetyki i leki, nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, genetyczną skłonność skóry do pękania naczynek oraz wyciskanie i zdrapywanie miejsc trądzikowych. 

Trądzik leczenie

Trądzik pozostawia ślady na całe życie

O ile przebarwienia mogą po jakimś czasie same zniknąć, tak niestety blizna po trądziku jest stałym uszkodzeniem skóry, które może zostać na skórze już na zawsze. Jest to często bardzo widoczny defekt kosmetyczny, ciężki do ukrycia nawet pod najlepszym makijażem. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się przebarwień i blizn po trądziku, trzeba jednak liczyć się z tym, że nie będzie to natychmiastowy efekt. Po każdym zabiegu skóra musi mieć bowiem odpowiedni czas do regeneracji.

Usuwanie blizn potrądzikowych: sposoby i zabiegi

Chcąc pozbyć się zmian skórnych, które powstały w wyniku trądziku, można sięgnąć po domowe sposoby, leczenie farmakologiczne lub profesjonalne zabiegi. Na własną rękę można próbować walczyć z drobnymi niedoskonałościami, stosując np. maseczki, odpowiednie dla typu cery kremy i emulsje lub dostępne bez recepty środki z kwasem salicylowym czy glikolowym – jednak warto takie decyzje konsultować z lekarzem. Doświadczony dermatolog nie tylko zbada Twoją skórę i wyjaśni na czym polega problem, ale też wskaże odpowiednie dermokosmetyki, z których warto korzystać oraz określi produkty czy czynności, których lepiej unikać. Każda skóra ma inne potrzeby, dlatego uniwersalne kosmetyki dostępne w drogeriach niekoniecznie muszą działać pozytywnie na Twoją cerę – wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach źle dobrane kosmetyki przyczyniają się do powstawania zmian skórnych i zamiast niwelować problemy, potęgują je. 

Do najskuteczniejszych metod walki z przebarwieniami i bliznami po trądziku należą zabiegi usuwania zmian skórnych. Poznaj najpopularniejsze rozwiązania.

  • Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych przy pomocy nowoczesnego lasera Discovery Pico – zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji, pozwala natomiast na skuteczne zredukowanie nawet głębokich blizn.
  • Mezoterapia igłowa – jest to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej. Polega na nakłuciu skóry pacjenta cieniutką igłą i wprowadzeniu mieszanki składników, odpowiednich do występującego problemu (m.in. są to witaminy, aminokwasy i kwas hialuronowy). Mezoterapię igłową wykonuje się w serii kilku zabiegów. 
  • Peelingi medyczne – zabieg pobudzający głębsze warstwy skóry do regeneracji, oczyszczający ją i powodujący intensywne złuszczanie naskórka. Jest bardzo dobrym narzędziem w walce z bliznami po trądziku i przebarwieniami, zmianami pigmentacyjnymi oraz z problemami z cerą łojotokową (takimi jak np. rozszerzone pory).
  • Laser Frakcyjny CO2 – wykorzystanie tego lasera pozwala na kontrolowane uszkodzenie komórek skóry, a przez to na pobudzenie głębszych warstw do odbudowy i regeneracji. Dzięki swojej dużej skuteczności laser frakcyjny CO2 jest jednym z najpopularniejszych na świecie. 

Umów wizytę

Skorzystaj z pomocy doświadczonego dermatologa, który pomoże Ci wybrać najlepszy dla Twojej cery zabieg i zapomnij o bliznach po trądziku!

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil