Brodawki

Choroby wirusowe tj. brodawki zwykłe, brodawki stóp, brodawki płaskie, brodawki narządów płciowych (kłykciny) to jedne z najczęściej spotykanych zmian skórnych w praktyce klinicznej. Wywoływane są one przez wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus). Obecnie scharakteryzowano ponad 120 typów wirusów HPV wywołujących różne powinowactwo do skóry i błon śluzowych. Ogólnie rodzinę wirusów brodawczaka ludzkiego podzielić można na grupy o niskim potencjale onkogennym tj.: HPV 6, 11 jak i o wysokim potencjale onkogeny tj. HPV 16, 18 i 31,33.

Brodawki zwykłe – przyczyny

Brodawki zwykłe wywoływane są głównie przez wirusy HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) typu 2, rzadziej przez wirusy HPV typu 1, 4, 7.

Brodawki zwykłe – objawy

Brodawki zwykłe to zrogowaciałe grudki o nierównej powierzchni, niepowodujące zazwyczaj dolegliwości bólowych mogące ustępować samoistnie. Zazwyczaj o kolorze zbliżonym do koloru skóry lub barwie szarobrunatnej, o średnicy 1-10 mm.

Zmiany o charakterze brodawek zwykłych potocznie zwane kurzajkami, mogą być pojedyncze bądź liczne.

Najczęściej zlokalizowane są w obrębie grzbietowej powierzchni rąk, palców rąk i wałów paznokciowych.

Okres wylęgania choroby trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przebieg choroby jest przewlekły, wielomiesięczny lub wieloletni.

Brodawki zwykłe – leczenie:

Miejscowe: kwas salicylowy, płynny azot (krioterapia), łyżeczkowania, laseroterapia.

Brodawki stóp – przyczyny

Brodawki stóp najczęściej wywoływane są przez wirusy HPV typu 1 i 2.

Brodawki stóp  – objawy

Brodawki stóp występują w dwóch odmianach klinicznych:

  • pojedyncze, bolesne, głęboko zlokalizowane tzw. myrmecia,
  • powierzchowne, zlane, zwykle niebolesne zwane brodawkami mozaikowymi

Osoby korzystające z kąpieli w basenach oraz wspólnych pomieszczeń prysznicowych są najbardziej narażone na występowanie brodawek. Okres wylęgania się choroby wynosi od kilku tygodni do roku.

Brodawki stóp – leczenie

Mymecia zwykle mogą ustępować samoistnie i nie dają nawrotów, lecz z powodu znacznej bolesności są wskazaniem do podjęcia leczenia. Brodawki mozaikowe często nawracają i są bardziej oporne na leczenie. Leczenie jest takie same jak w przypadku brodawek zwykłych.

 

Brodawki płaskie – przyczyny

Czynnikiem wywołującym są głównie wirusy HPV typu 3, 10, 27 i 28.

Brodawki płaskie – objawy

Są to zwykle liczne, rozsiane grudki o zabarwieniu lekko brunatnym bądź zbliżonym do koloru skóry, najczęściej umiejscowione są na czole i grzbietach rąk. Przeważnie ustępują samoistnie, choć u osób o obniżonej odporności mogą utrzymywać się przez wiele lat. Zanikają w bardzo charakterystyczny sposób: wszystkie jednocześnie ulegają zaczerwienieniu i obrzękowi i znikają w ciągu kilku tygodni.

Brodawki płaskie – leczenie

Środki złuszczające, imikwimod bądź krioterapia.