Brodawki

Choroby wirusowe tj. brodawki zwykłe, brodawki stóp, brodawki płaskie, brodawki narządów płciowych (kłykciny) to jedne z najczęściej spotykanych zmian skórnych w praktyce klinicznej. Wywoływane są one przez wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus). Obecnie scharakteryzowano ponad 120 typów wirusów HPV wywołujących różne powinowactwo do skóry i błon śluzowych. Ogólnie rodzinę wirusów brodawczaka ludzkiego podzielić można na grupy o niskim potencjale onkogennym tj.: HPV 6, 11 jak i o wysokim potencjale onkogeny tj. HPV 16, 18 i 31,33.

Brodawki zwykłe - przyczyny

Brodawki zwykłe wywoływane są głównie przez wirusy HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) typu 2, rzadziej przez wirusy HPV typu 1, 4, 7.

Brodawki zwykłe - objawy

Brodawki zwykłe to zrogowaciałe grudki o nierównej powierzchni, niepowodujące zazwyczaj dolegliwości bólowych mogące ustępować samoistnie. Zazwyczaj o kolorze zbliżonym do koloru skóry lub barwie szarobrunatnej, o średnicy 1-10 mm.

Zmiany o charakterze brodawek zwykłych potocznie zwane kurzajkami, mogą być pojedyncze bądź liczne.

Najczęściej zlokalizowane są w obrębie grzbietowej powierzchni rąk, palców rąk i wałów paznokciowych.

Okres wylęgania choroby trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przebieg choroby jest przewlekły, wielomiesięczny lub wieloletni.

Brodawki zwykłe - leczenie:

Miejscowe: kwas salicylowy, płynny azot (krioterapia), łyżeczkowania, laseroterapia.

Brodawki stóp - przyczyny

Brodawki stóp najczęściej wywoływane są przez wirusy HPV typu 1 i 2.

Brodawki stóp  - objawy

Brodawki stóp występują w dwóch odmianach klinicznych:

  • pojedyncze, bolesne, głęboko zlokalizowane tzw. myrmecia,
  • powierzchowne, zlane, zwykle niebolesne zwane brodawkami mozaikowymi

Osoby korzystające z kąpieli w basenach oraz wspólnych pomieszczeń prysznicowych są najbardziej narażone na występowanie brodawek. Okres wylęgania się choroby wynosi od kilku tygodni do roku.

Brodawki stóp - leczenie

Mymecia zwykle mogą ustępować samoistnie i nie dają nawrotów, lecz z powodu znacznej bolesności są wskazaniem do podjęcia leczenia. Brodawki mozaikowe często nawracają i są bardziej oporne na leczenie. Leczenie jest takie same jak w przypadku brodawek zwykłych.

Brodawki płaskie - przyczyny

Czynnikiem wywołującym są głównie wirusy HPV typu 3, 10, 27 i 28.

Brodawki płaskie - objawy

Są to zwykle liczne, rozsiane grudki o zabarwieniu lekko brunatnym bądź zbliżonym do koloru skóry, najczęściej umiejscowione są na czole i grzbietach rąk. Przeważnie ustępują samoistnie, choć u osób o obniżonej odporności mogą utrzymywać się przez wiele lat. Zanikają w bardzo charakterystyczny sposób: wszystkie jednocześnie ulegają zaczerwienieniu i obrzękowi i znikają w ciągu kilku tygodni.

Brodawki płaskie - leczenie

Środki złuszczające, imikwimod bądź krioterapia.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil