Czerwone plamy na ciele ? O czym świadczy kolor i kształt zmian?

Czerwone plamy na ciele to problem skórny, który przez swój nieestetyczny wymiar może powodować kompleksy i obniżać samopoczucie. Dotyka osób w różnym wieku i może pojawić się dość niespodziewanie. Co powoduje czerwone plamy na ciele? Co oznaczają i czy zawsze są groźne? Między innymi na te pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Czym są spowodowane zmiany skórne?

Przyczyny powstawania czerwonych plam na ciele mogą być bardzo różne. Jednym z najczęstszych źródeł jest po prostu uczulenie lub alergia, a zaczerwienienia stanowią reakcję obronną organizmu na antygen powodujący (od wewnątrz lub od zewnątrz) podrażnienie skóry.

Do innych czynników wywołujących czerwone plamy na ciele zalicza się nieprawidłową pielęgnację, różnego rodzaju infekcje, problemy z krążeniem, zaburzenia metabolizmu lub różne choroby. Tego typu zmiany skórne mogą mieć też podłoże emocjonalne i pojawiać się w reakcji na stres, zawstydzenie czy strach. Powody mogą być też bardziej błahe, jak na przykład ukąszenie przez owada czy nieprawidłowa depilacja.

Ustalenia przyczyny powstawania zmian skórnych można dokonać samodzielnie głównie w przypadku alergii – poprawę lub wzmożenie pojawiania się czerwonych plam na ciele można zaobserwować w odniesieniu do stosowania określonych kosmetyków czy spożywania i odstawiania konkretnych grup pokarmowych. Jednak, jeśli zmiany mają charakter patologiczny (długo się utrzymują, zmieniają kształt, są bolesne lub swędzące), to diagnozę powinien postawić lekarz.

Zmiany na ciele w kolorze czerwonym – czy to niepokojący objaw?

Czerwone plamy na ciele mogą być chwilową reakcją organizmu na nieprzyjazny czynnik i nie stanowić żadnego powodu do zmartwień (poza względami estetycznymi, które dla niektórych mogą być dyskomfortem). Możliwe jest też jednak, że pojawienie się zmian na skórze jest objawem choroby. Nie powinno się więc ignorować zauważonych i długo utrzymujących się czerwonych plam na ciele. Co to jest dokładnie i dlaczego występuje najlepiej jest ustalić wspólnie ze specjalistą, dlatego w przypadku zauważenia niepokojących objawów na skórze powinno się skonsultować z dermatologiem.

Czerwone plamy na ciele – czy to objaw alergii?

Wyobraź sobie sytuację, w której budzisz się rano i czujesz swędzenie kończyn czy pleców i zauważasz nieregularnych kształtów, czerwone plamy na ciele. Co to może być? W takim przypadku, gdy zmiany pojawiły się nagle, bardzo prawdopodobne, że są wynikiem alergii na jakiś kosmetyk czy produkt spożywczy. Warto się wówczas zastanowić nad ostatnio wprowadzonymi do diety nowymi składnikami czy produktami do pielęgnacji, których się wcześniej nie używało. Uczulenie mogą też wywołać alergeny wziewne, takie jak pyłki traw, drzew czy kwiatów, sierść zwierząt, roztocza. Warto pamiętać, że zarówno alergie kontaktowe (na przykład po zastosowaniu kosmetyków), jak i pokarmowe czy wziewne mogą pojawić się na różnych etapach życia i to, że jakiś produkt nie uczulał dziecka, nie znaczy, że nie wywoła niepożądanej reakcji u osoby dorosłej. Jeśli czerwonym suchym plamom na ciele towarzyszą duszności, łzawienie, katar czy kaszel, to z pewnością powinno się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, dermatologa lub alergologa.

Czy czerwone zmiany skórne mogą świadczyć o chorobie?

Czerwone plamy na ciele nie muszą być niepokojącym objawem, ale mogą być oznaką choroby. Do najczęstszych schorzeń pojawiających się czerwonymi zmianami skórnymi należą:

  • zapalenie mieszków włosowych – wywołane przeważnie zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, częściej występuje u mężczyzn. Przy tym schorzeniu można zaobserwować czerwone wykwity skórne, na których pojawiają się swędzące krostki;
  • celiakia – czerwonym plamkom na ciele może towarzyszyć ból brzucha;
  • atopowe zapalenie skóry – pojawiają się różnych rozmiarów wykwity grudkowe i pęcherzowe oraz zmiany rumieniowe; skóra jest sucha i podrażniona;
  • ospa wietrzna – swędzące, nieduże czerwone plamy występują zazwyczaj gęsto na skórze i po pewnym czasie zmieniają się w pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem;
  • odra – czerwone plamy na ciele przy odrze są bardzo charakterystyczne: w początkach choroby pojawiają się pojedyncze, rozsiane, małe, ciemnoróżowe plamki, które po kilkunastu godzinach mnożą się, stając się bardziej wypukłe i tworząc coraz większe, zlewające się ze sobą grudki;
  • łuszczyca – na skórze pojawiają się duże czerwone wykwity, które czasami mogą pokrywać jasne łuski, powodujące ból i pieczenie;
  • toczeń krążkowy – czerwone plamy na ciele przybierają owalny kształt i przypominają klasyczną wysypkę wywołaną długą ekspozycją na słońce; jest to jeden z pierwszych objawów możliwych do zaobserwowania przy tej chorobie.

Pamiętaj, by zauważone niepokojące oraz bolesne zmiany skórne skonsultować z lekarzem i w ten sposób ustalić, co to za choroba. Czerwone plamy na ciele mogą być oznaką różnych schorzeń, ale nie muszą być też wcale poważnym problemem, dlatego nie warto panikować i spodziewać się najgorszych możliwych źródeł zmian – lepiej ze spokojem udać się na wizytę do specjalisty.

Nie jesteś pewien co oznaczają Twoje czerwone plamy na ciele? Umów wizytę u dermatologa w Klinice Murano.