Dermatoskopia: na czym polega badanie i kiedy warto je zrobić

Dermatoskopia oraz wideodermatoskopia to badania pozwalające lekarzowi przyjrzeć się zmianom skórnym w dużym przybliżeniu. Na czym polegają, co je różni i kiedy warto je wykonać? 

Na czym polega badanie dermatoskopowe?

Dermatoskopia (inaczej mikroskopia epiluminescencyjna) to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, pozwalające dokładnie obejrzeć zmiany skórne i niepokojące pieprzyki. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego urządzenia optycznego – dermatoskopu, powiększającego obserwowany obszar ok. 10-20 razy. Narzędzie ma też wbudowane oświetlenie, dzięki któremu lekarz przeprowadzający badanie może przyjrzeć się głębszym strukturom zmian skórnych.

Dermatoskopia jest kluczowym działaniem diagnostycznym do wykrywania chorób nowotworowych skóry, szczególnie czerniaka. 

Dzięki takiemu badaniu dermatolog jest w stanie określić, czy obserwuje zmianę naczynkową, barwnikową lub przebarwienia, może też odróżnić zmianę łagodną od złośliwej. Dermatoskopia jest całkowicie bezpieczna i może być wykonywana wielokrotnie, bez względu na stan czy wiek pacjenta – w tym u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u małych dzieci. Trwa bardzo krótko i nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać. 

Co to jest wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopia jest bardzo podobna do badania dermatoskopowego – zmiany skórne lekarz obserwuje jednak na komputerze, a nie poprzez specjalną lupę. Jest to istotna różnica, ponieważ wideodermatoskopia pozwala na powiększenie obrazu nawet 100 razy, zachowując idealną jakość. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu podczas jednego badania można dokładnie przeanalizować kilka, a nawet kilkanaście niepokojących zmian skórnych. Ostateczną diagnozę zawsze stawia lekarz, jednak oprogramowanie cyfrowe w znacznym stopniu ułatwia decyzję, potrafi bowiem wstępnie zakwalifikować obserwowany obszar do zmian łagodnych lub złośliwych. Zapis obrazu pozwala też na jego archiwizację i analizę postępów leczenia poprzez porównanie wyników z różnych okresów. Z łatwością można więc zauważyć przewagę wideodermatoskopii nad bardziej klasyczną dermatoskopią. Jednak zarówno jedna, jak i druga forma badania jest niezwykle istotna m.in. w walce z czerniakiem. Warto bowiem pamiętać, że wczesne rozpoznanie zmiany nowotworowej z dużym prawdopodobieństwem umożliwi sprawną walkę z chorobą i uratuje zdrowie pacjenta, a nawet jego życie. 

Klinice Murano badanie przeprowadzane jest przy użyciu wysokiej klasy wideodermatoskopu Foto Finder, który zapewnia kompletny system diagnozy i obrazowania. Narzędzie to pozwala skutecznie:

  • klasyfikować nowotwory;
  • analizować niepokojące znamiona;
  • wykrywać nowe zmiany.

Podczas badania lekarz ocenia zmianę skórną pod kątem cech określanych jako ABCDE:

  • asymmetry – asymetria;
  • border – brzegi;
  • colour – kolor; 
  • diameter – średnica;
  • evolving – ewolucja. 

Metoda ta pozwala sprawdzić, czy zmiana ma nieregularne kształty, a więc czy jest asymetryczna; czy ma „rozlane”, nierównomierne brzegi bez wyraźnych krawędzi; jaki ma odcień oraz średnicę (martwić mogą przeważnie pieprzyki i znamiona powyżej 5 mm średnicy), a także czy jej kształt, kolor lub struktura ulegają zmianom na przestrzeni czasu – czy ewoluują. Kryteria te pomagają określić na ile zmiana skórna jest poważna. Stosuje się je m.in. przy dermatoskopii i wideodermatoskopii przede wszystkim do oceny, czy zmiany występujące u pacjenta mogą być oznaką choroby nowotworowej skóry.

Kto, gdzie i jak bada znamiona?

Badanie dermatoskopowe oraz wideodermatoskopię przeprowadza lekarz dermatolog w profesjonalnej klinice, własnym gabinecie lub ośrodku medycznym.

Badania są bezpieczne i bezinwazyjne, dlatego nie ma przeciwwskazań do ich przeprowadzania.

Warto więc regularnie odwiedzać lekarza w celu wykonania badania dermatoskopowego lub wideodermatoskopowego. Osoby powyżej 15. roku życia powinny raz w roku wykonywać badania profilaktyczne, w tym kontrolę wszelkich znamion, pieprzyków i innych zmian skórnych – zwłaszcza w przypadku zauważenia niepokojących objawów. 

Przeprowadzanie regularnej dermatoskopii jest szczególnie ważne u osób, które mają wiele pieprzyków na ciele oraz znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór skóry (dotyczy to pacjentów, u których w rodzinie wystąpiła ta choroba lub które cierpią na inny nowotwór). Badanie jest krótkie, proste i bezbolesne, więc naprawdę warto przynajmniej raz w roku znaleźć czas i odwiedzić dermatologa.

 

Ile kosztuje wideodermatoskopia?

W ramach badania wideodermatoskopowego lekarz jest w stanie przyjrzeć się głębokim warstwom oraz strukturze zmiany skórnej i z dużą precyzją określić jej cechy. W Klinice Murano przeprowadzana jest komputerowa ocena zmian skórnych, diagnozowanie i obrazowanie, a wyniki są archiwizowane. Koszt wideodermatoskopii to 250 zł – podczas jednej wizyty w tej cenie można zbadać aż 3 zmiany skórne. Jest też możliwość sprawdzenia większej liczby pieprzyków bądź znamion – dokładny koszt zależy od tego, ile zmian podlega badaniu.