Hirsutyzm

Hirsutyzm jest to schorzenie polegające na występowaniu nadmiernego owłosienia w okolicach androgenozależnych u płci żeńskiej. Do tych okolic  należą: obszar nad górną wargą, podbródek, kark, klatka piersiowa, okolica lędźwiowa, brzuch, jak również uda czy stopy.

Jest to problem, który dotyczy 5-10% populacji kobiet.

Hirsutyzm – przyczyny

Hirsutyzm może być objawem wielu różnych chorób ogólnoustrojowych, związanych z problemami endokrynologicznymi, ginekologicznymi oraz dermatologicznymi. Najczęstszą przyczyną powstawania tego schorzenia jest nadmiar męskich hormonów płciowych (androgenów), głównie testosteronu. W większości  przypadków są to choroby jajników tj. zespół policystycznych jajników, choroby nadnerczy, przysadki, podwzgórza, insulinooporność.  

Schorzenie to również może być wywołane lekami, w szczególności środkami antykoncepcyjnymi, pochodnymi progesteronu, steroidami lub androgenami.

Hirsutyzm często występuje też z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, rozstępami i cukrzycą typu 2.

Hirsutyzm – objawy

Hirsutyzm może przybierać różne postacie - od niewielkiego owłosienia klatki piersiowej i meszku na twarzy do wyraźnego owłosienia na twarzy, czemu często towarzyszy łojotok, trądzik i łysienie w okolicy skroniowej.

Oprócz nadmiernego owłosienia wysoki poziom androgenów w organizmie kobiety może prowadzić też do innych objawów, które określa się jako wirylizacja. Są to:

  • obniżony głos,
  • łysienie typu męskiego,
  • zmniejszenie wielkości biustu,
  • zwiększenie masy mięśniowej,
  • powiększenie łechtaczki.

Hirsutyzm – diagnostyka

Hirsutyzm najczęściej diagnozowany jest przez lekarza dermatologa. Pacjenci zgłaszają się do lekarza tej specjalizacji z przyczyn kosmetycznych.

Diagnostykę i leczenie tego schorzenia można rozpocząć zarówno u dermatologa, jak i lekarza pierwszego kontaktu. Przeważnie nadmiernemu owłosieniu towarzyszą zaburzenia hormonalne, które powinny być kontrolowane u endokrynologa. Kobietom z problemami menstruacyjnymi lub z ostrym hirsutyzmem lekarze zlecają zbadanie poziomu hormonów. Czasami wykonywana jest także tomografia komputerowa albo USG oraz procedury diagnostyczne służące potwierdzeniu lub wykluczeniu chorób, które mogły doprowadzić do hirsutyzmu.

By rozpoznać problem i ocenić jego nasilenie, specjaliści mają do dyspozycji skalę punktową, zwaną skalą Ferrimana-Gallwaya. Jeśli hirsutyzm przybiera łagodną postać  i nie ma innych objawów sugerujących nadprodukcję androgenów, zazwyczaj nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań.

Hirsutyzm – leczenie

Hirsutyzm leczy się kompleksowo. Oprócz proponowanego leczenia farmakologicznego, gdzie stosuje się zwykle środki antykoncepcyjne, androgeny lub kremu do stosowania miejscowego, zaleca się również szereg zabiegów kosmetycznych obejmujących mechaniczne usuwanie owłosienia. W tym celu można skorzystać z depilacji laserem, woskiem, kremem, depilatorem oraz usuwać zbędne owłosienie pęsetą czy maszynką.

Z naturalnych metod leczenia hirsutyzmu warto wprowadzić odpowiednie nawyki żywieniowe. U osób otyłych, z nadmierną masą ciała warto wprowadzić dietę niskokaloryczną. Posiłki powinny być zjadane w mniejszych porcjach co kilka godzin, bez pomijania śniadań. Żywność należy wybierać nieprzetworzoną, świeżą, o niskim indeksie glikemicznym, by nie doprowadzać do skoków glikemii w ciągu dnia oraz ubogą w tłuszcze nasycone. Źródłem witamin i minerałów powinny być owoce, warzywa oraz produkty pełnoziarniste i chude mięso.  Należy zadbać również o odpowiednie nawodnienie.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil