Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to powszechna, przewlekła choroba charakteryzująca się zmianami rumieniowo-złuszczającymi umiejscowionymi przede wszystkim na owłosionej skórze głowy, twarzy oraz klatce piersiowej. Uważa się, że zapalenie łojotokowe skóry dotyczy nawet 3% populacji.

Warto zauważyć, że ŁZS nieco częściej dotyczy płci męskiej. ŁZS może wystąpić w każdym wieku, zarówno u niemowląt, jak i u osób w podeszłym wieku. Choroba ta ma tendencję do nawracania i zazwyczaj pojawia się ponownie w porze jesienno - zimowej. Rozpoznanie choroby stawia się zazwyczaj na podstawie badania klinicznego przeprowadzonego przez lekarza dermatologa.

Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny

U podstawy występowania łojotokowego zapalenia skóry leży przede wszystkim nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz zakażenie grzybem Malassezia furfur (znanym także pod nazwą Pityrosporum ovale). Grzyb ten wnika do warstwy rogowej naskórka i

uwalnia enzym - lipazę, która prowadzi do tworzenia się wolnych kwasów tłuszczowych oraz rozwoju procesu zapalnego. O udziale czynnika grzybiczego w rozwoju tej choroby świadczy także skuteczność leczenie przeciwgrzybiczego. Warto mieć świadomość, że środowisko bogate w lipidy sprzyja rozwojowi tego gatunku grzyba.

Łojotokowe zapalenie skóry często ujawnia się w okresie dojrzewania, ze względu wahania hormonalne i ich wpływ na funkcjonowanie gruczołów łojowych. Łojotokowe zapalenie skóry częściej występuje u osób obciążonych chorobą Parkinsona oraz padaczką. Nasilone zmiany o charakterze łojotokowego zapalenia skóry obecne są także u osób zakażonych wirusem HIV.

Do czynników, które mogą nasilać zmiany w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry należy między innymi:

  • niedobór cynku i selenu;
  • niedobór witamin z grupy B;
  • nadużywanie alkoholu;
  • zaburzenia odporności;
  • przewlekły stres;
  • zaburzenia odżywiania (np. bulimia), które prowadzą do niedoborów substancji odżywczych i witamin;
  • nieprawidłowa pielęgnacja, prowadząca do zbyt agresywnego usuwania warstwy łojowej;
  • przyjmowanie leków takich, jak: sole złota, haloperidol, buspiron, lit.

Łojotokowe zapalenie skóry - objawy

Charakterystyczne miejsca, w których obecne są zmiany rumieniowo - złuszczające to skóra owłosiona głowy, twarz, okolice zauszne oraz okolice mostka i fałdów pachowych. Zmiany mające postać łusek mogą współistnieć z miejscowym stanem zapalnym, który objawia się wykwitami rumieniowymi. Zmianom skórnym może towarzyszyć świąd. Łuski mogą również tworzyć trudne do usunięcia strupy. Łojotokowe zapalenie skóry głowy może swoim obrazem klinicznym przypominać powszechny łupież. W bardziej zaawansowanej postaci skóra głowy może wykazywać zmiany rumieniowe, które świadczą o nasileniu stanu zapalnego w tej lokalizacji. Zapalenie łojotokowe skóry głowy może wiązać się z przerzedzeniem włosów, sprzyja temu również świąd, który powoduje drażnienie mechaniczne skóry głowy.

Warto wspomnieć o łojotokowym zapaleniu skóry u niemowląt, które jest nazywane potocznie ciemieniuchą. W tym przypadku mamy do czynienia z obecnością na skórze owłosionej głowy zmian w postaci żółtawych łusek. ŁZS u niemowląt ma łagodny przebieg i ustępuje z zastosowaniem delikatnej pielęgnacji zmiękczającej łuski.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Twarz to jedna z najczęstszych lokalizacji ŁZS. Zapalenie łojotokowe skóry często dotyka czoło, okolice brwi oraz fałdy nosowo-wargowe. Podobnie jak w innych lokalizacjach, schorzenie to powoduje powstawanie na skórze twarzy zmian o charakterze rumieniowo - złuszczającym. Zapalenie łojotokowe skóry twarzy może wiązać się także z przerzedzeniem brwi. Skóra łojotokowa z pewnością predysponuje do ŁZS, jednak należy mieć świadomość, że łojotokowe zapalenie skóry twarzy może wystąpić także u osób bez łojotoku

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie dermatologiczne

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry? W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry zastosowanie znajdują miejscowe leki przeciwgrzybicze - na przykład ketokonazol. Co więcej, miejscowo można zastosować także sterydy. Inhibitory kalcyneuryny (na przykład takrolimus) znajdują zastosowanie w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry twarzy. Leki te charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. Należy pamiętać, by ostrożnie stosować preparaty sterydowe na skórę twarzy.

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy zastosowanie znajdują preparaty miejscowe z cyklopiroksolaminą, która jest dostępna w postaci szamponu. Posiada ona właściwości grzybobójcze i grzybostatyczne. W postaci szamponu jest również dostępny przeciwgrzybiczy ketokonazol.

Większość przypadków tego schorzenia można opanować stosując wyłącznie leczenie miejscowe, jednak w bardziej nasilonych postaciach łojotokowego zapalenia skóry konieczne może być stosowanie leków przeciwgrzybiczych doustnie.

Łojotokowe zapalenie skóry - dieta

Nie można zapomnieć także o odpowiedniej, zrównoważonej diecie, która zapewni organizmowi niezbędne mikroelementy i witaminy. Dlatego też warto pamiętać o spożywaniu świeżych owoców i warzyw.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil