Łupież pstry - przyczyny, objawy, leczenie

Występowanie łupieżu pstrego to wstydliwy problem dotkniętych nim pacjentów. Nie ma jednak powodów do obaw, gdyż istnieją skuteczne sposoby leczenia tego problemu dermatologicznego. W tym artykule przedstawimy informacje na temat przyczyn, objawów oraz leczenia łupieżu pstrego.

Łupież pstry – przyczyny

Łupież pstry jest powierzchownym zakażeniem naskórka wywołanym przez grzyby drożdżopodobne z rodzaju Malassezia. Choroba objawia się najczęściej żółtobrunatnymi plamami zlokalizowanymi głównie na klatce piersiowej, tułowiu i owłosionej skórze głowy.

Pomimo tego, że  grzyb Malassezia furfur występuje u dużej populacji, dokładnie nie wiadomo, dlaczego tylko u niektórych powoduje objawy łupieżu pstrego. Przypuszcza się,  że wilgotna skóra bogata w lipidy jest bardziej podatna na rozwój drożdżaków. Innym czynnikiem ryzyka może być osłabiony układ odpornościowy. Dodatkowo łupieżowi pstremu może sprzyjać  nadmierna potliwość, otyłość, wilgotna skóra, noszenie ciasnej, nieprzewiewnej odzieży oraz brak higieny.

Łupież pstry – objawy

Zakażenie drożdżakami objawowe występuje zazwyczaj po okresie dojrzewania i najczęściej dotyczy osób dorosłych.

Łupież pstry objawia się jako:

  • żółtobrunatne lub różowe plamy wielkości 3-4 mm o nieregularnym kształcie, dobrze odgraniczone z tendencją do obwodowego szerzenia się i zlewania ze sobą,
  • powstałe chorobowo zmiany mają skłonność do drobnego, otrębiastego złuszczania się,
  • zmiany mają tendencję do nawrotów,
  • miejsca zmienione chorobowo, pod wpływem promieni słonecznych nie ulegają opaleniu

Łupież pstry - leczenie

Leczenie łupieżu pstrego opiera się najczęściej na miejscowym lub ogólnym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych.  W miejscowym leczeniu stosuje się  dodatkowo maści, kremy oraz  szampony przeciwłupieżowe.

Należy pamiętać, że pomimo leczenia objawy mogą nawracać, ponieważ drożdżaki będące przyczyną łupieżu stale bytują na skórze.

Jak pozbyć się łupieżu pstrego? 

Zacznij od poprawnej diagnozy u dermatologa, który w dalszej kolejności zaproponuje skuteczne metody leczenia.

Umów wizytę

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil