Lwia zmarszczka: co to jest?

Lwia zmarszczka, podobnie jak inne zmiany mimiczne, to naturalny efekt starzenia się skóry, który występować może zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Pojawia się najczęściej w okolicach 40. roku życia, chociaż czasami już dwudziestoparolatki zauważają pierwsze oznaki lwiej zmarszczki. Wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych, prowadzonego stylu życia czy nawyków w dbaniu o cerę. I chociaż lwia zmarszczka jest często spotykana, to nie należy do lubianych zmian w wyglądzie – nie dodaje uroku, a sprawia, że twarz wydaje się zmęczona i dużo starsza, niż w rzeczywistości. Na szczęście istnieją proste i skuteczne zabiegi na spowolnienie procesu starzenia się skóry i ukrywanie istniejących już zmarszczek. 

Zmarszczki na twarzy – przyczyny

Zmarszczki to niewielkie zagięcia, powstające w wyniku starzenia się skóry, która wraz z upływem czasu traci elastyczność. Już po 25. roku życia zmniejsza się wytwarzanie kolagenu i elastyny, odpowiadających m.in. za jędrność skóry, która z wiekiem traci też zdolność wiązania wody i utrzymywania jej w naskórku. Na wczesne powstawanie zmarszczek, w tym specyficznej lwiej zmarszczki, ma również wpływ wiele innych czynników:

  • styl życia,
  • dieta uboga w witaminy i minerały,
  • palenie papierosów,
  • częste opalanie się,
  • nadużywanie alkoholu,
  • stres
  • nieodpowiednia pielęgnacja. 

Zmarszczki mimiczne pojawiają się najszybciej, bowiem mięśnie twarzy cały czas pracują – kurczą się i rozkurczają, wyrażając emocje podczas codziennych czynności, nawet podczas snu. Pierwsze powstają zazwyczaj małe zmiany wokół oczu, a następnie na czole, w tym lwie zmarszczki, pojawiające się między brwiami. Początkowo wyrażają tylko emocje, z czasem jednak zostają na twarzy nawet po rozluźnieniu mięśni. 

Lwia zmarszczka: co to jest i jak się jej pozbyć?

Lwia zmarszczka to zaliczana do zmian mimicznych, pionowa bruzda między brwiami, za której powstanie odpowiada niewielki mięsień powodujący marszczenie brwi. Choć lwia zmarszczka powstaje niezależnie od płci, to bardziej są na nią narażone szczególnie ekspresyjne oraz nerwowe osoby. Stres, gniew, problemy ze wzrokiem, a także spanie na boku wywołuje marszczenie brwi, po którym zostają na twarzy ślady. 

Niestety, lwia zmarszczka należy do zmian pogłębiających się, dlatego warto wyrabiać w sobie nawyk rozluźniania mięśni twarzy i zwracania szczególnej uwagi na to, by nie marszczyć brwi. Oczywiście, nie jest to łatwe, zwłaszcza w sytuacjach nerwowych, ale samo uświadomienie sobie tego ruchu może spowodować drobną zmianę w mimice. 

Jak walczyć z powstawaniem lwiej zmarszczki? 

  • Stosuj profesjonalne kosmetyki przeciwzmarszczkowe, odpowiednie dla Twojego typu cery oraz wieku.
  • Dbaj o odpowiednią ilość snu, staraj się spać na plecach (spanie na boku może wywoływać zginanie mięśni twarzy i powstawanie lwiej zmarszczki).
  • Stosuj dietę bogatą w antyoksydanty i niezbędne składniki odżywcze oraz pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie, by zapewnić właściwe nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry.
  • Staraj się nie marszczyć brwi i kiedy tylko możesz rozluźniaj twarz.
  • Korzystaj z profesjonalnych zabiegów, które ukryją widoczność procesów starzenia i pozwolą Ci cieszyć się gładką, zdrową skórą.

Działania profilaktyczne w celu uniknięcia przedwczesnego pojawiania się zmarszczek warto zacząć jak najwcześniej, jednak gdy takie zmiany jak lwia zmarszczka są już widoczne i sprawiają dyskomfort, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. 

Profesjonalne sposoby na likwidację zmarszczek na czole

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele skutecznych metod walki ze zmianami skóry twarzy, takimi jak lwia zmarszczka. Wyróżnia się przede wszystkim dwa rodzaje zabiegów: 

  • zabiegi nieinwazyjne, jak np. masaże twarzy, które poprawiają kondycję skóry poprzez stymulowanie jej do produkowania większych ilości kolagenu i fibroblastów;
  • zabiegi inwazyjne, w których korzysta się z pomocy igły, laseroterapii czy radiofrekwencji mikroigłowej. Ten rodzaj wyróżniają skuteczność i długotrwałe efekty. 

W walce z lwią zmarszczką najpopularniejszym zabiegiem jest tzw. botoks, wykorzystujący toksyny botulinowe. To dobry, kontrolowany sposób na rozluźnienie mięśni mimicznych twarzy, w wyniku czego nie tylko wygładzają się istniejące zmarszczki, ale też zostaje zahamowany proces ich pogłębiania się oraz powstawania nowych. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa bardzo krótko, nie przekraczając nawet 30 minut. 

U osób, które chcą wypełnić istniejące już bruzdy poleca się stosowanie zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego – rezultat widoczny jest natychmiast i utrzymuje się średnio 9-12 miesięcy. Lwie zmarszczki znikają już podczas 20-40 minut zabiegu.

Zmiany w skórze twarzy, takie jak blizny potrądzikowe, lwia zmarszczka czy szary koloryt można też niwelować poprzez zabieg laserem Alma Harmony XL Er:Yag, jednym z najnowocześniejszych systemów na świecie. Światło lasera pobudza tkanki do odbudowy i syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra staje się idealnie wygładzona.

CZYTAJ TAKŻE: Opadająca powieka. Co zrobić, kiedy sam makijaż nie wystarcza? >>>