Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest to przewlekła choroba  zapalna, w wyniku której następuje uszkodzenie mieszków włosowych i dochodzi do rozległego, obszarowego wypadania włosów.  Z czasem na głowie pojawia się coraz więcej ognisk bez włosów, które kształtem przypominają plamy o średnicy od 5 do 10 centymetrów. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w innej okolicy owłosionej np. na brwiach czy brodzie.

Łysienie plackowate – przyczyny

Przypuszcza się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że w przebiegu choroby układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za obcy element. W wyniku tego mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu i osłabieniu. Ponad to łysienie plackowate spowodowane stanem zapalnym często towarzyszy innym schorzeniom, takim jak zapalenie tarczycy, atopowe zapalenie skóry czy chorobom wynikającym z autoagresji. Niewątpliwie duży wpływ na pojawienie się łysienia plackowatego ma podłoże genetyczne  jak również silne napięcia nerwowe i przewlekły stres.

Łysienie plackowate – objawy

Łysienie plackowate w wyniku stanu zapalnego daje dość jednoznaczne objawy, a mianowicie włosy wypadają z danego obszaru skóry głowy tworząc pojedyncze ognisko  w kształcie przypominającym monetę. Ogniska chorobowe nie pojawiają się na całej głowie, jedynie na ograniczonej powierzchni. W przebiegu łysienia plackowatego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn występują  tzw. włosy wykrzyknikowe, które pojawiają się wokół ognisk zapalnych, są one ciemniejsze i krótkie oraz grubsze u nasady.

Łysienie plackowate – leczenie

Łysienie plackowate jest schorzeniem trudnym do leczenia, dlatego też im szybciej zostanie zdiagnozowane, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Jedną z metod leczenia jest zastosowanie minoksydylu, który stosuje się  miejscowo w postaci wcierki na skórę głowy. Kolejnym rodzajem terapii jest doustne stosowanie cyklosporyny lub kortykosteroidów, które należy stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Terapia światłem UVA, UVB lub PUVA ma również zastosowanie w leczeniu łysienia plackowatego. Jednak najlepiej udokumentowaną metodą leczenia łysienia plackowatego jest immunoterapia miejscowa, która polega na wywołaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów kontaktowych.

Łysienie plackowate występujące u dzieci wymaga również szybkiego podjęcia leczenia. W przypadku dzieci lekarz dobiera indywidualnie metodę leczenia w zależności od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

Sprawdź możliwości leczenia łysienia plackowatego. Poznaj ofertę zabiegu mezoterapii igłowej  i umów się na wizytę.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil