Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest to przewlekła choroba  zapalna, w wyniku której następuje uszkodzenie mieszków włosowych i dochodzi do rozległego, obszarowego wypadania włosów.  Z czasem na głowie pojawia się coraz więcej ognisk bez włosów, które kształtem przypominają plamy o średnicy od 5 do 10 centymetrów. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w innej okolicy owłosionej np. na brwiach czy brodzie.

Łysienie plackowate – przyczyny

Przypuszcza się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że w przebiegu choroby układ odpornościowy atakuje mieszki włosowe, ponieważ uznaje je za obcy element. W wyniku tego mieszki włosowe ulegają uszkodzeniu i osłabieniu. Ponad to łysienie plackowate spowodowane stanem zapalnym często towarzyszy innym schorzeniom, takim jak zapalenie tarczycy, atopowe zapalenie skóry czy chorobom wynikającym z autoagresji. Niewątpliwie duży wpływ na pojawienie się łysienia plackowatego ma podłoże genetyczne  jak również silne napięcia nerwowe i przewlekły stres.

Łysienie plackowate – objawy

Łysienie plackowate w wyniku stanu zapalnego daje dość jednoznaczne objawy, a mianowicie włosy wypadają z danego obszaru skóry głowy tworząc pojedyncze ognisko  w kształcie przypominającym monetę. Ogniska chorobowe nie pojawiają się na całej głowie, jedynie na ograniczonej powierzchni. W przebiegu łysienia plackowatego zarówno u kobiet jak i u mężczyzn występują  tzw. włosy wykrzyknikowe, które pojawiają się wokół ognisk zapalnych, są one ciemniejsze i krótkie oraz grubsze u nasady.

Łysienie plackowate – leczenie

Łysienie plackowate jest schorzeniem trudnym do leczenia, dlatego też im szybciej zostanie zdiagnozowane, tym większe szanse na skuteczne leczenie. Jedną z metod leczenia jest zastosowanie minoksydylu, który stosuje się  miejscowo w postaci wcierki na skórę głowy. Kolejnym rodzajem terapii jest doustne stosowanie cyklosporyny lub kortykosteroidów, które należy stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Terapia światłem UVA, UVB lub PUVA ma również zastosowanie w leczeniu łysienia plackowatego. Jednak najlepiej udokumentowaną metodą leczenia łysienia plackowatego jest immunoterapia miejscowa, która polega na wywołaniu nadwrażliwości kontaktowej za pomocą silnych alergenów kontaktowych.

Łysienie plackowate występujące u dzieci wymaga również szybkiego podjęcia leczenia. W przypadku dzieci lekarz dobiera indywidualnie metodę leczenia w zależności od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

Sprawdź możliwości leczenia łysienia plackowatego. Poznaj ofertę zabiegu mezoterapii igłowej  i umów się na wizytę.