Mezoterapia igłowa: kiedy widać efekty?

Dzięki mezoterapii igłowej można przywrócić skórze naturalny i promienny wygląd. Przez swoje wszechstronne zastosowanie jest też stosowana w profilaktyce przeciwzmarszczkowej, czy też w leczeniu łysienia plackowatego. Na czym dokładnie polega ten zabieg mezoterapiin igłowej?, jak często można go wykonywać i ile czasu utrzymuje się efekt? 

Na czym polega mezoterapia igłowa i jak powstała?

Mezoterapia igłowa może brzmieć nieco zagadkowo, tymczasem jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej na świecie. Pozwala w szybki sposób poprawić kondycję i wygląd skóry twarzy oraz innych części ciała. 

Zabieg mezoterapii igłowej jako pierwszy wykonał już w 1952 roku fancuski lekarz Michael Pistora, choć w zupełnie innym celu, niż robi się to obecnie – chciał bowiem poprawić słuch jednego z pacjentów. Szybko okazało się, że mezoterapia igłowa przynosi niezwykle zadowalające efekty i zaczęła być stosowana w walce z migrenami oraz bólami wywoływanymi m.in. przez żylaki nóg. Kiedy natomiast zabieg zaczął pojawiać się w gabinetach medycyny estetycznej? Niedługo później, bo już w latach 70. Zauważono wtedy liczne korzyści stosowania cieniutkich igieł w walce ze schorzeniami skórnymi (jak np. łuszczyca zwykła, czy łysienie plackowate). Z czasem mezoterapia igłowa stała się jednym z najczęściej stosowanych zabiegów, mających na celu poprawę kondycji skóry. 

Na czym polega zabieg mezoterapii igłowej? Przy użyciu bardzo cienkiej igły lekarz przeprowadza precyzyjne mikronakłucia skóry, wprowadzając indywidualnie dobrany preparat, w którego skład wchodzą m.in.:

  • kwas hialuronowy,
  • witaminy,
  • aminokwasy,
  • mikroelementy.

Koktajl dobiera się odpowiednio do skóry i wieku pacjentki bądź pacjenta oraz do pożądanego efektu.

Zabieg trwa stosunkowo krótko (od 15 do 45 minut) i jest prawie bezbolesny.

Jeśli jednak masz niższą odporność na ból, wrażliwą skórę lub źle znosisz proces nakłuwania, nie musisz się martwić – możliwe jest wykonanie znieczulenia.

Po wprowadzeniu preparatu wykonywany jest delikatny masaż skóry, aby równomiernie go rozprowadzić. Najlepsze efekty mezoterapia igłowa przynosi przy stosowaniu sesji kilku zabiegów. 

Kiedy warto stosować mezoterapię igłową?

Istnieje kilka wskazań do wykonania zabiegu mezoterapii igłowej: 

  • sucha, zmęczona skóra, która potrzebuje nawilżenia i odżywienia;
  • objawy starzenia się skóry – mezoterapia igłowa wykonywana jest wówczas jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa;
  • przebarwienia skóry;
  • nadmierne wypadanie włosów;
  • łysienie plackowate; 
  • cellulit, rozstępy lub inne zmiany skórne. 

Mimo tego, że mezoterapia igłowa jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów, jakie wykonuje się w gabinecie medycyny estetycznej, istnieje kilka przeciwwskazań do jej przeprowadzenia: 

  • ciąża i karmienie piersią;
  • choroba nowotworowa i stosowanie chemioterapii; 
  • aktywna opryszczka lub infekcje skórne;
  • zaawansowana cukrzyca;
  • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi;
  • alergia na którykolwiek ze składników zawartych w koktajlu do mezoterapii.

Pamiętaj, aby przez ok. 48 godzin po wykonaniu zabiegu unikać opalania i długiego przebywania na słońcu, korzystania z sauny, czy basenu oraz nadmiernego wysiłku. Ważne jest też stosowanie kremów ochronnych z filtrem.

Sprawdź także: Usuwanie rozstępów >>

Jak często można wykonywać mezoterapię igłową?

Wykonanie kilku sesji zabiegów mezoterapii igłowej w równych odstępach czasu przynosi najlepsze efekty. Leczenie można podzielić na dwa etapy: 

  • faza terapeutyczna – czyli od 4. do 6. zabiegów, które wykonuje się co 2 tygodnie; 
  • faza profilaktyczna – przeprowadzana po fazie terapeutycznej, aby podtrzymać jej efekty. Wykonuje się 1-2 zabiegi w miesiącu przez okres dwóch miesięcy, a następnie 1 zabieg co dwa miesiące.

Pierwsze efekty mezoterapii igłowej widać już w fazie terapeutycznej, skóra staje się bowiem bardziej nawilżona i wygładzona. Mezoterapia igłowa jest bardzo ceniona właśnie przez wzgląd na szybkie działanie oraz niskie ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów po zabiegu. Pozwala na uzupełnienie niedoborów minerałów i witamin w kolejnych warstwach skóry, działa też pozytywnie na mikrokrążenie, pobudzając tym samym komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dzięki temu zwiększa się elastyczność skóry, spowalniając proces starzenia. 

Jak długo utrzymuje się efekt po mezoterapii igłowej?

Na czas utrzymywania się efektów po zabiegu mezoterapii igłowej ma wpływ jego systematyczne powtarzanie, czyli opisana wyżej faza profilaktyczna. Najlepiej jest ustalić indywidualny schemat zabiegów z lekarzem, dostosowując go do stosowanego preparatu i pożądanych efektów. 

Mezoterapia igłowa – podsumowanie 

Do najważniejszych rzeczy, jakie należy wiedzieć o zabiegu mezoterapii igłowej zalicza się fakt, iż jest to jeden z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej, mimo że niektórzy mogą na obecność igieł w pierwszym odczuciu reagować z niepewnością. Pomaga poprawić kondycję i elastyczność skóry, przywracając jej młody, zdrowy wygląd. Efekty widoczne są już po kilku pierwszych zabiegach, które są krótkie i praktycznie bezbolesne. 

CZYTAJ TAKŻE: Znamię na skórze. Czy wszystkie znamiona trzeba usuwać? >>>