Pajączki na twarzy – jak się ich pozbyć? Leczenie i zapobieganie

Popękane i rozszerzone naczynia krwionośne, potocznie nazywane „pajączkami”, to częsty problem, pojawiający się głównie na skórze twarzy i nóg. Mogą powstawać z różnych powodów i dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co warto wiedzieć o pajączkach na twarzy? Czy można się ich pozbyć?

Pajączki na twarzy – przyczyny

Teleangiektazje, czyli tzw. pajączki na twarzy mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej występują u osób z cerą naczynkową, której naczynia krwionośne są mało elastyczne i płytko położone pod skórą. Wpływa to na to, że jest ona bardzo wrażliwa i cienka, a powstające zaczerwienienia są długo widoczne i ciężko się ich pozbyć domowymi metodami. Drugą grupą osób, która stosunkowo często zmaga się z problemem pajączków na twarzy, są ludzie dorośli cierpiący na chorobę skóry w postaci trądziku różowatego. Ta dermatologiczna dolegliwość może mieć między innymi  podłoże hormonalne, genetyczne, a także immunologiczne. 

Wśród przyczyn powstawania popękanych naczynek na skórze, a więc pajączków na twarzy czy nogach, można również wymienić długotrwała ekspozycja na wysoką temperaturę oraz silne promienie słoneczne, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu oraz nadmierne spożywanie alkoholu, a także stosowanie maści sterydowych. Na wzmożone pękanie naczynek krwionośnych mogą mieć też wpływ stres i silne emocje, korzystanie z sauny i solarium oraz wzmożony wysiłek fizyczny.

Pajączki na twarzy – leczenie

Leczenie pajączków na twarzy jest możliwe, choć przede wszystkim zaleca się odpowiednią profilaktykę, a więc działania zapobiegające wzmożonemu pękaniu naczynek krwionośnych. Warto je stosować nawet, gdy problem już występuje – przy odpowiednich działaniach nie będzie się jednak w stopniu znaczącym powiększał.

Kluczową rolę w leczeniu pajączków na twarzy odgrywa staranna pielęgnacja skóry. Powinno się ją codziennie, rano i wieczorem, oczyszczać i nawilżać, stosując do tego odpowiednie, delikatne kosmetyki, pozbawione substancji drażniących. Szczególną uwagę należy też przykładać do dokładnego demakijażu. W walce z pajączkami na twarzy pomocne są produkty z witaminą C, arniką czy wyciągiem z ruszczyka, czyli z substancjami wzmacniającymi naczynka krwionośne.

Pajączki na twarzy – usuwanie

Dzięki współczesnej medycynie estetycznej i doświadczonym specjalistom z tej dziedziny, możliwe jest usunięcie pajączków na twarzy, na co pozwalają różne nowoczesne, nieinwazyjne metody i precyzyjne narzędzia.

Zabiegi pozwalające na usunięcie pajączków na twarzy

  • Laser neodymowo-yagowy, polega na podgrzaniu krwi w naczynkach, poprzez jej naświetlanie laserem, co powoduje ich zamknięcie.
  • Zabiegi Veinwave  naczynka zostają podczas zabiegu zamknięte przez energię cieplną, dostarczaną przez cienką igłę.
  • Laser frakcyjny CO2 usuwa zewnętrzne warstwy naskórka oraz pobudza głębsze do odbudowy i regeneracji.
  • Laser Harmony XL Dye-VL wykorzystuje najnowszą technologię IPL i dzięki wykorzystaniu dużej dawki energii daje świetne efekty w walce z przebarwieniami i popękanymi naczynkami skóry.