Pękające paznokcie

Pękające paznokcie - Paznokcie zbudowane są z wielu struktur. Paznokcie u rąk i stóp głównie składają się z keratyny, a pozostałe składniki to woda, wapń oraz lipidy. Płytka paznokcia przybiera różny kolor w zależności od unaczynienia skóry pod nią. Są one niezwykle unerwioną częścią ciała. Z macierzy paznokcia wyrasta zrogowaciała płytka paznokciowa, która posiada trzy warstwy: grzbietową - zbudowana jest z bardzo przylegle rozłożonych zrogowaciałych komórek, pośrednią – zrogowaciałe komórki są w niej luźno rozmieszczone oraz z najbardziej wewnętrznej warstwy – nabłonka.

Naskórek z płytką połączony jest poprzez łożysko, dzięki któremu możliwe jest przewodzenie substancji odżywczych.

W prawidłowych warunkach rozwoju, paznokcie u rąk odrastają dwa razy szybciej niż paznokcie u stóp. Odpowiednia pielęgnacja oraz dieta wpływają na piękny wygląd paznokci i estetykę dłoni oraz stóp.

Obserwacja płytki paznokciowej oraz okolic okołopaznokciowych pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości we wzroście paznokci oraz ewentualnych problemach zdrowotnych organizmu.

Pękanie paznokci może być objawem  osłabienia organizmu, bądź czasem oznaką poważnych chorób lub infekcji ustrojowych. Aby poznać przyczynę osłabienia płytki paznokcia i pogorszenia ich stanu, zalecana jest wizyta u dermatologa, który oceni problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Pękające paznokcie – przyczyny

Wygląd i kształt paznokci uwarunkowany jest wieloma czynnikami – od genetyki po dietę, przemianę materii, wilgoć, narażenie na czynniki mechaniczne po choroby paznokci typu grzybica lub łuszczyca. Dodatkowo praca wymagająca ciągłego zanurzania dłoni w wodzie z różnymi detergentami oraz zabiegi kosmetyczne, takie jak malowanie, nakładanie specjalnych preparatów czy usuwanie silnymi środkami chemicznymi produktu, sprzyja pękaniu i rozdwajaniu się paznokci.

Aby zatrzymać proces niszczenia naturalnej struktury paznokcia, należy jak najszybciej zdiagnozować problem oraz wdrożyć właściwą pielęgnację.

Pękająca paznokcie – zapobieganie

W celu zapobieżenia problemów z pękającymi paznokciami, należy kontrolować ogólny stan zdrowia. Regularne badania – w szczególności badania krwi, hormonów oraz tarczycy mogą nakreślić to, czy organizm funkcjonuje prawidłowo. Na wygląd oraz strukturę paznokci w olbrzymim stopniu wpływa dieta czyli odpowiednia podaż niezbędnych witamin i minerałów.

Prawidłowy bilans kaloryczny uwzględniający odpowiednią ilość białek, tłuszczy i węglowodanów w należytych proporcjach. Wpływ na polepszenie paznokci ma nie tylko ilość, a przede wszystkim jakość spożywanych produktów. Witaminy – szczególnie A, C, D i E, minerały, takie jak cynk i miedź oraz NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – biorą udział w syntezie keratyny, a co za tym idzie regulują procesy rogowacenia naskórka i paznokci oraz zapobiegają ich łamaniu czy rozdwajaniu. Nie bez znaczenia ma również nawadnianie organizm. Dzienna podaż około 1,5-2 l wody oraz naparów w szczególności z pokrzywy, znacznie poprawia strukturę płytki.  

Łamliwe paznokcie – Łamliwość płytki paznokciowej rozpoznaje się po zauważalnym pękaniu wzdłuż bruzd pionowych oraz po zmienionej strukturze – często wyszczerbanym wolnym brzegu paznokcia. Pęknięcie wzdłuż najczęściej rozpoczyna się od wolnego brzegu, aż po macierz paznokcia. Najczęściej spowodowane jest niedoborem odpowiednich witamin, bądź zbytnim piłowaniem brzegu paznokcia. W przypadku pęknięć paznokcia wszerz płytki, można podejrzewać niektóre choroby takie jak grzybica lub łuszczyca. Niezbędna jest wówczas wizyta u dermatologia i podjęcie leczenia farmakologicznego lub seria zabiegów z wykorzystaniem lasera o odpowiednich parametrach, która przyczyni się do rekonstrukcji i odbudowy zainfekowanej płytki paznokciowej.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil