Przebarwienia na twarzy

Przebarwieia na twarzy – informacje

Przebarwienia na twarzy to nierównomierne zmiany skórne, powstające najczęściej w wyniku zaburzeń czynnościowych komórek, które są odpowiedzialne za wytwarzanie melaninyRozróżnia się kilka rodzajów przebarwień. Typowe przebarwienia, które powstają pod wpływem promieniowania słoneczecznego to piegi, czyli liczne, gładkie, niergularne plamki o jasno lub ciemnobrązowej pigmentacji, które zazwyczaj zlokalizowane są na twarzy i w okolicach wystawianych na działanie promieniowania UV. Piegi zwykle powstają przed 2. rokiem życia i z wiekiem ich liczba przybywa. Są one uwarunkowane genetycznie.

Innym typem przebarwień jest tak zwana ostuda. Ostuda przybiera postać plamek w różnym rozmiarze, których kolor jest zwykle dużo ciemniejszy od skóry. Ostuda zazwyczaj lokalizuje się w okolicy czoła, policzków, na skroniach i górnej wardze. Pojawiają się częściej u kobiet, o ciemniejszej karnacji  niż u mężczyzn.

Plamy soczewicowate starcze, to kolejny rodzaj przebarwień, które wynikają z naturalnych procesów starzenia się skóry. Mogą przybierać postać płaskich lub lekko wypukłych nieregularnych plamek o barwie żółtobrunatnej, a czasem brązowej. Ich najczęstsza lokalizacja to twarz, grzbiety dłoni, przedramiona, plecy, a także dekolt.

Często spotykanym typem przebarwień szczególnie u osób po okresie dojrzewania są przebarwienia na twarzy po trądziku. Powstają one w miejscu gdzie toczył się wcześniej ostry lub przewlekły stan zapalny. Nieodpowiednia higiena skóry trądzikowej, naruszanie struktury zmian oraz wystawianie ich na działanie promieni słonecznych  powoduje powstawanie owalnych plam o barwie od różowej do ciemnoczerwonej.

Problem przebarwień oprócz względu estetycznego, może wskazywać na pierwsze oznaki chorób wewnętrznych, bądź niedobory witamin i minerałów. Częstość występowania przebarwień na twarzy wzrasta wraz z wiekiem.

Przebarwienia na twarzy – przyczyny

Przyczyną pojawienia się przebarwień na twarzy jest zbyt duże nagromadzenie w jednym miejscu melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny lub w przypadku gdy produkcja melaniny gwałtownie się zwiększa.

Czynnikami wpływającymi na pojawianie się przebarwień na twarzy są przede wszystkim: nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieni słonecznych, przebyty stan zapalny, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, nadnerczy czy jajników, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, a często również w okresie ciąży i menopauzy.

Przebarwienia na twarzy – zabiegi

Zabiegi usuwające przebarwienia na twarzy są często wybierane przez pacjentów dotkniętych tych problemem. Osoby szukające sposobu jak wybielić przebarwienia na twarzy, powinny udać się do lekarza dermatologa, bądź kosmetologa, który oceni problem skórny i dobierze odpowiednie zabiegi oraz pielęgnację domową do typu, lokalizacji oraz struktury przebarwień.  W Klinice Murano oferta zabiegów na twarz, które usuwają przebarwienia jest bardzo szeroka.

Rozwiązaniem na przebarwienia na twarzy mogą być peelingi medyczne, które w swoim składzie mają substancje depigmentacyjne. Można również zastosować laseroterapię  z użyciem światła, która oprócz rozjaśnienia przebarwień pobudza procesy odnowy kolagenu i ujędrnia skórę. Mezoterapia igłowa oraz mikroigłowa w połączeniu z odpowiednio dobranymi preparatami rozjaśniającymi, również pozwala skutecznie usunąć przebarwienia na twarzy.  Istotna jest również ochrona skóry skłonnej do przebarwień  poprzez stosowanie kremów z wysokim filtrem, a także unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce.