Swędząca skóra głowy ? jak sobie radzić z tym problemem?

Swędząca skóra głowy jest częstym problemem, z którym spotyka się wiele osób w każdym wieku. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne, od nieprawidłowej pielęgnacji i higieny po zmiany chorobowe, wymagające leczenia. W zależności od źródła objawów, inne są metody walki z nimi. O opinię i wsparcie warto zwrócić się do doświadczonego dermatologa, który określi, czy podrażniona i swędząca skóra głowy to powód do niepokoju, czy jedynie wskazówka do większego dbania o zdrowie skóry.

Świąd skóry – nieprzyjemny i swędzący problem

Świąd skóry głowy to powszechna, często występująca przypadłość, choć rzadko się o niej mówi, gdyż jest dość krępująca i wstydliwa. Nawracające swędzenie skóry jest nieprzyjemne i może irytować, dlatego nie warto czekać aż problem sam zniknie, a lepiej skonsultować go z dermatologiem. Ustalenie przyczyny to pierwszy krok do pozbycia się kłopotu, ponieważ tylko w ten sposób można prawidłowo zaplanować działania lecznicze oraz profilaktyczne.

Podczas wizyty lekarz sprawdza, czy sucha i swędząca skóra głowy jest wynikiem rozwijania się jednej z chorób. Może to być:

  • łuszczyca (autoimmunologiczna choroba zapalna skóry, którą można dość łatwo rozpoznać po zaczerwienionych miejscach na głowie otoczonych białą łuską);
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy (występuje najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy wzmożona jest produkcja sebum przez gruczoły łojowe – choć pojawia się też u osób dorosłych; gdy łojotok jest zbyt duży, skóra zaczyna się czerwienić i złuszczać, czemu dodatkowo towarzyszy obfite wypadanie włosów);
  • atopowe zapalenie skóry (powszechna, zapalna choroba, podczas której pojawiają się grudki, zaczerwienienia, plamki oraz łuszcząca się, sucha i swędząca skóra głowy);
  • zapalenia mieszków włosowych (infekcja, pojawiająca się przez zakażenie bakteriami – leczy się najczęściej antybiotykami, zgodnie z zaleceniami dermatologa);
  • grzybica (objawia się zazwyczaj swędzącą skórą głowy tylko w jednym miejscu, na przykład na czubku bądź z boku);
  • alergie (przykładowo: na składniki farby do włosów, szamponu czy odżywki);
  • wszawica głowowa (zakaźna choroba przenoszona przez wszy ludzkie, które żywią się krwią, a miejsca, w których wgryzają się w naskórek powodują świąd skóry).

Podrażniona i swędząca skóra głowy najczęściej nie jest spowodowana chorobą, choć ważne jest, by taką ewentualność sprawdzić i odrzucić. Do innych przyczyn pojawiania się tego schorzenia można zaliczyć:

  • łupież;
  • przesuszenie skóry głowy;
  • nieprawidłową pielęgnację (na przykład zbyt rzadkie mycie włosów i skóry głowy).

Krosty na głowie a łupież

Często osoby borykające się z problemem swędzenia skóry wyczuwają też krosty na głowie, które mogą bywać bolesne. Jedną z przyczyn ich występowania może być łupież tłusty lub zwyczajny. Objawy łupieżu są wyraźnie zauważalne, pojawiają się wówczas charakterystyczne białe łuski oraz występuje sucha skóra głowy i strupki. Łupież zwyczajny nie powinien powodować dużych zmartwień, choć oczywiście swędząca skóra głowy nie jest niczym przyjemnym. Groźniejsza jest natomiast odmiana tłusta, ponieważ może prowadzić do wypadania włosów, a nawet łysienia. Problem warto jest więc skonsultować z dermatologiem, który oceni, jakie najlepsze środki naprawcze dobrze jest podjąć.

Czy nieodpowiednia pielęgnacja ma wpływ na świąd skóry?

Prawidłowa pielęgnacja jest bardzo ważna w przypadku profilaktyki, a także samej walki ze świądem skóry. Należy zwracać uwagę na to, by dokładnie spłukiwać nakładane na głowę kosmetyki, takie jak na przykład szampon do włosów. Nie należy używać produktów przeterminowanych, a także powinno się odstawiać produkt, jeśli wywołuje on reakcję alergiczną, czyli uczucie pieczenia czy swędzenia skóry głowy – nawet, jeśli objawy takie po chwili mijają. Trzeba pamiętać, że odżywki do włosów nakłada się tylko na nie, omijając nasady i głowę.

Warto unikać mycia głowy bardzo gorącą wodą, nadmiernego używania suszarki z ciepłym powietrzem oraz częstego korzystania z suchych szamponów czy lakierów do włosów. Może to bowiem prowadzić do przesuszania skóry, czego powinno się unikać. Jak nawilżyć skórę głowy? Można to robić stosując odpowiednie kosmetyki (żele, szampony, emulsje) bogate w substancje aktywne, aminokwasy i witaminy, a także mocznik czy glicerynę. Ważne jest też, aby stosować zbilansowaną dietę i dostarczać do organizmu odpowiednią ilość wody (1,5-2 litry dziennie).

Swędząca skóra głowy – kiedy należy udać się do dermatologa?

Po zauważeniu u siebie (lub u dziecka) pierwszych oznak swędzącej skóry głowy, krostek czy łupieżu bądź innych zmian, należy najszybciej jak to możliwe udać się do specjalisty, doświadczonego dermatologa. Taka wizyta pozwoli określić przyczynę występowania problemu i zaplanować adekwatne leczenie. W przypadku choroby skóry pomóc może tak naprawdę tylko dobry dermatolog. Warszawa, Wrocław, Kraków czy inne większe i mniejsze miasta – w każdym z nich warto szukać specjalisty, który będzie mógł sprawić, że podrażniona i swędząca skóra głowy stanie się tylko niemiłym wspomnieniem.