Tłuszczak

Tłuszczaki to dość powszechny problem, z jakim pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarza dermatologa. Szczególnie problematyczny pod względem estetycznym jest tłuszczak na szyi oraz tłuszczak na brzuchu. Niepokój może wzbudzić tłuszczak w piersiach.

Warto mieć świadomość, że jakiekolwiek zmiany palpacyjne w tej lokalizacji wymagają konsultacji z lekarzem, gdyż powinny być różnicowane z groźniejszymi zmianami złośliwymi piersi. Kłopotliwy jest również powszechnie występujący tłuszczak na plecach.

Tłuszczak pod skórą z pewnością wymaga badania lekarskiego, by możliwe było postawienie pewnej diagnozy i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Czasami oprócz badania klinicznego konieczne jest wykonania dodatkowych badań, a szczególnie pomocne może być badanie ultrasonograficzne zmiany. Z pewnością warto dowiedzieć się, co to jest tłuszczak i jakie są możliwości jego usunięcia.

Co to jest tłuszczak?

Tłuszczak (łac. lipoma) to łagodny nowotwór wywodzący się z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Jest to najczęstsza zmiana łagodna tkanek miękkich. Te łagodne zmiany powstają zazwyczaj między skórą, a powięzią podskórną i otoczone są przez cienką torebkę. Tłuszczaki mogą wystąpić w każdym przedziale wiekowym, jednak obserwuje się je częściej w 4, 5 oraz 6 dekadzie życia.

Tłuszczak – przyczyny

Nie określono dotychczas konkretnych przyczyn występowania tłuszczaków. Możliwe, że w powstawaniu tłuszczaków mają swój udział czynniki genetyczne. Tłuszczak pod skórą może wiązać się także z przebytymi urazami mechanicznymi w tej lokalizacji. Rodzinne występowanie dotyczy przede wszystkich tłuszczaków mnogich. Uważa się, że występowanie tłuszczaków można powiązać z otyłością.

Tłuszczak – objawy

Tłuszczaki to pojedyncze lub występujące mnogo miękkie guzki. Mnogie występowanie tłuszczaków dotyczy około 5% wszystkich przypadków. Tłuszczak osiągać różne rozmiary i wykazuje ruchomość względem podłoża, a skóra która go pokrywa jest niezmieniona. Typowo tłuszczaki osiągają kilka lub kilkanaście centymetrów. Najczęstsza lokalizacja tłuszczaków to brzuch, ramiona oraz przedramiona po stronie wyprostnej. Tłuszczak na plecach to również dość częsta lokalizacja tej zmiany. Rzadziej możemy spotkać się z taką lokalizacją, jak tłuszczak na głowie, czy tłuszczak na czole, jednak jest to jak najbardziej możliwe. Tłuszczak może pojawić się tak naprawdę w każdym miejscu na ciele, również w lokalizacji innej niż tkanka podskórna - znane są także przypadki występowania tłuszczaków np. w przewodzie pokarmowym. Tłuszczaki są palpacyjnie niebolesne i typowo nie wiążą się z innymi objawami klinicznymi. Co więcej, tłuszczaki nie dają przerzutów, gdyż są zmianami łagodnymi. Czasami zdarza się, że tłuszczaki powodują objawy związane z uciskiem na otaczające tkanki  - mogą uciskać naczynia i predysponować do obrzęków, czy niedokrwienia, ale mogą także uciskać nerwy i powodować dolegliwości bólowe. Te rzadko spotykane objawy dodatkowe związane są zazwyczaj z dużym rozmiarem tłuszczaka.

Tłuszczak – leczenie dermatologiczne

Podstawowym sposobem leczenia tłuszczaków jest ich chirurgiczne usunięcie. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu, to można go wykonać w trybie ambulatoryjnym - bez pobytu w szpitalu. Leczenie chirurgiczne jest możliwe praktycznie w odniesieniu do każdej lokalizacji tej zmiany. Tłuszczaki na nogach, tłuszczak na udzie, czy tłuszczak w pachwinie nie stanowi przeciwwskazania do usunięcia chirurgicznego zmiany. Również tłuszczak pod pachą jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego, przede wszystkim ze względu na brak komfortu podczas poruszania kończyną. W leczeniu tłuszczaków zastosowanie może znaleźć także lipoliza iniekcyjna, która polega na podaniu do wnętrza zmiany związków fosfatydylocholiny. Pozwalają one na uszkodzenie komórek tłuszczowych, ponieważ działają jak detergent. Pozwala to na zmniejszenie guza, ale nie eliminuje go całkowicie. Inną metodą zmniejszania tłuszczaków jest wstrzyknięcie do zmiany preparatu sterydowego, który powoduje zanik tkanki tłuszczowej.

Tłuszczak – usuwanie

Usuwanie chirurgiczne tłuszczaka pozwala na trwałe pozbycie się zmiany, nawroty występują bowiem bardzo rzadko. Zabieg usunięcia tłuszczaka odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu sam zabieg nie jest bolesny. Wykonuje się jak najmniejsze nacięcie skóry, po to by uniknąć wytworzenia rozległej blizny. Miejsce nacięcia wymaga założenia szwów chirurgicznych. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i zmiana opatrunków, co pozwala na osiągnięcia zadowalającego efektu kosmetycznego, co jest szczególnie ważne w lokalizacjach, takich jak tłuszczak na szyi. Usuwanie chirurgiczne tłuszczaków jest zabiegiem bezpiecznym.

Innym, znanym sposobem na usuwanie tłuszczaków jest liposukcja. Polega ona na wykonaniu niewielkiego nacięcia i odessaniu tkanki tłuszczowej, z której zbudowany jest tłuszczak. Po zmniejszeniu zmiany drogą liposukcji można wykonać usunięcie chirurgiczne pozostawionego, zmniejszonego tłuszczaka. Liposukcja pozwala na wykonanie mniejszego nacięcie celem usunięcia zmiany, dzięki czemu osiągane są lepsze efekty estetyczne w odniesieniu do blizny po zabiegu.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil