Toksyna botulinowa - co to jest i jak wykorzystuje się ją z medycynie estetyczne

Toksyna botulinowa, czyli potocznie botoks, wykorzystywana jest w medycynie estetycznej już od dziesiątek lat. Stosuje się ją między innymi w celu likwidacji zmarszczek i modelowania twarzy, chociaż botox daje o wiele więcej możliwości. Co warto o nim wiedzieć?

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to jad kiełbasiany, potocznie nazywany botoksem. Jest to toksyna wytwarzana przez laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). Można ją określić mianem trucizny biologicznej, najsilniejszej jaka oddziałuje na układ nerwowy. Może to brzmieć groźnie, to toksyna botulinowa jest produktem leczniczym, znanym lekarzom już od końca lat 70. XX wieku, choć wtedy stosowaną do redukcji zeza u dzieci. Po pewnym czasie odkryto, że jad kiełbasiany ma zastosowanie w leczeniu chorób natury neurologicznej, podczas których występują silne skurcze mięśni. W 1994 r. toksyna botulinowa zaczęła być wykorzystywana również walce z nadpotliwością stóp i rąk, a w 2010 r. – z migreną. Prawdziwą popularność botox zdobył niedługo później, gdy lekarze zaczęli go stosować w celu rozluźniania mięśni mimicznych twarzy, powodujących powstawanie zmarszczek.

 

Toksyna botulinowa – właściwości

Toksyna botulinowa hamuje wytwarzanie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika, który odpowiedzialny jest za przekaz impulsów między nerwami a mięśniami. Dawki stosowane podczas wprowadzania pod skórę botoksu nie są duże, dzięki czemu nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Należy jednak pamiętać, że zabieg musi być wykonany przez wykwalifikowanego specjalistę – lekarza medycyny estetycznej. Pozwala to osiągnąć bardzo zadowalające efekty, np. w postaci wygładzonej, młodo wyglądającej skóry twarzy.

 

Możliwości zastosowania botoksu w gabinecie medycyny estetycznej:

 • likwidacja zmarszczek mimicznych;
 • podniesienie kącików ust i korekta brwi;
 • modelowanie rysów twarzy;
 • odmłodzenie skóry.

Toksyna botulinowa – działanie

Działanie botoxu, czyli toksyny botulinowej polega głównie na odwracalnym blokowaniu impulsów nerwowych, które prowadzą do napinania mięśni, co w konsekwencji niweluje ich nadmierną kurczliwość.

Na końcowy efekt zabiegu ma wpływ wiek pacjenta, stan jego skóry oraz obszar wstrzyknięcia botoksu. Efekty można zauważyć już po upływie dwóch dni, a utrzymują się one od 4 do 8 miesięcy. Warto też podkreślić, że botoks można wprowadzać pod skórę w odstępach min. 4-6 miesięcy.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej jad kiełbasiany (botox) wykorzystywany jest głównie w celu cofnięcia procesów starzenia się skóry i likwidowania zmarszczek mimicznych.

 

Zmarszczki mimiczne, których można się pozbyć poprzez wykorzystanie toksyny botulinowej:

 • zmarszczki czoła (poziome i pionowe);
 • lwia zmarszczka (znajdująca się pomiędzy brwiami);
 • kurze łapki (pojawiające się w okolicach oczu);
 • królicze zmarszczki (nosa)
 • zmarszczki nad wargami i w pozostałej okolicy ust (tzw. zmarszczki palacza).

 

Efektem po wprowadzeniu botoksu jest wygładzenie zmian, a także zahamowanie pogłębiania się tych już istniejących oraz przeciwdziałanie powstawaniu nowych.

 

Jak przebiega zabieg? Jego czas nie przekracza nawet 30 minut, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować. Przez 2-3 godziny poprzedzające wprowadzenie pod skórę jadu kiełkbasianego nie należy się schylać i kłaść, powinno się też unikać masażu w obszarach wstrzyknięć. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, jednak u niektórych pacjentów, którzy są wrażliwi na ból, istnieje możliwość zastosowania specjalnej maści znieczulającej. Powrót do codziennych aktywności jest szybki, ale przez kilka tygodni nie zaleca się stosowania zabiegów, które wykorzystują głęboką podczerwień, fale radiowe lub laser.

 

Botoks jest wstrzykiwany pod skórę (w wyznaczonym obszarze) bardzo cienką igłą w niewielkich, bezpiecznych dla zdrowia dawkach. Najlepszym preparatem jest Botox Bocouture, który stosowany jest w Klinice Murano przy użyciu urządzenia Juvapen. Jest to bezprzewodowy aparat do podawania toksyny botulinowej, który dzięki wbudowanemu elektronicznemu systemowi, usprawnia pracę lekarza.

 

Główne przeciwwskazania do wykonania zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej:

 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • choroby mięśni i zaburzenia przewodnictwa nerwowego;
 • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu;
 • miejscowe zakażenia i stany zapalne skóry;
 • problemy z krzepliwością krwi.

 

Należy pamiętać, że decyzja o wprowadzeniu pod skórę botoksu powinna być zawsze poprzedzona konsultacją lekarską, a sam zabieg może być przeprowadzony tylko przez doświadczonego lekarza.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil