Zmarszczki

Zmarszczki – informacje

 

Zmarszczki to podłużne wgłębienia skóry, spowodowane ubytkiem kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry. Zmarszczki są ściśle związane z naturalnym procesem starzenia się skóry, pojawiają się również na skutek wielu czynników środowiskowych.  W zależności od czynników wpływających na ich występowanie, wyróżnia się:

 • Zmarszczki płodowe – obecne w chwili narodzin
 • Zmarszczki mimiczne –  powstają podczas ruchów mięśni twarzy, mogą pojawiać się już przed 25 rokiem życia
 • Zmarszczki posłoneczne – wynikają z nadmiernej ekspozycji na słońce oraz promieniowanie UV, towarzyszą im liczne przebarwienia skóry
 • Zmarszczki senne – powstają na skutek nieprawidłowego ułożenia skóry podczas spania
 • Zmarszczki grawitacyjne – pojawiają się naturalnie, na skutek utraty elastyczności skóry oraz przyciągania ziemskiego
 • Zmarszczki strukturalne – związane z niehigienicznym trybem życia
 • Zmarszczki starcze – związane są z wiekiem i nieodwracalnych procesów starzenia się organizmu

W zależności od miejsca ich występowania wyróżnia się:

 • Zmarszczki na czole – zmarszczki poziome, objawiające się podłużnymi pręgami lub bruzdami ułożonymi wzdłuż czoła oraz zmarszczki pionowe tzw. „lwia zmarszczka” znajdująca się pomiędzy brwiami.
 • „Kurze łapki” – zmarszczki pojawiające się w okolicy kącików oczu, kurczące się podczas uśmiechu czy mrużeniu. Delikatna i cienka skóra w tej okolicy sprzyja powstawaniu zmarszczek w stosunkowo młodym wieku.
 • Zmarszczki po oczami – pojawiają się najwcześniej z powodu bardzo cienkiej skóry wokół oczu, podatnej na przesuszenie oraz w wyniku mimiki twarzy.
 • Zmarszczki wokół ust  - inaczej „zmarszczki palacza”, to pionowe zmarszczki znajdujące się nad górną wargą, występują po 45 roku życia, wpływ na ich występowanie ma nie tylko upływający czas, ale również braki w uzębieniu oraz palenie papierosów
 • Bruzdy przynosowe – biegną od skrzydełek nosa do kącików ust, pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia.
 • Zmarszczki na szyi – są wynikiem nie tylko starzenia się organizmu, ale również nieprawidłowej postawy ciała oraz szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi
 • Zmarszczki na dłoniach i stopach -  nie są związane bezpośrednio ze stanem skóry, lecz budową anatomiczną dłoni oraz ubytkiem podskórnej tkanki tłuszczowej.

Zmarszczki – przyczyny

Istnieje wiele czynników wpływających na powstawanie zmarszczek. Naturalne zmiany  w organizmie wynikające ze starzenia oraz uwarunkowania genetyczne są głównymi przyczynami powstawania zmarszczek. Z czasem skóra traci zdolność wiązania i utrzymywania wody w naskórku, a główne składniki odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry – elastyna i kolagen – po 25 roku życia są produkowane w znacznie mniejszych ilościach. Przyczyny powstawania zmarszczek tkwią również w czynnikach zewnętrznych. Stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, dieta uboga w witaminy i minerały oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry, mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek.

Zmarszczki – leczenie, zabiegi

Ogromny wpływ na powstawanie zmarszczek mają emocje towarzyszące w smutku, radości czy gniewie. Warto zadbać o kontrolowanie mimiki twarzy, by na skórze nie tworzyły się i nie utrwalały zmarszczki. Odpowiednia ilość snu oraz dieta bogata w antyoksydanty i niezbędne składniki odżywcze pomaga zachować świeży wygląd skóry na dłużej.  Na rynku istnieje kilkaset tysięcy kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Warto po nie sięgać, aby dopomóc skórze w walce ze zmarszczkami oraz w celu utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry.

Zabiegi dedykowane skórze ze zmarszczkami to nieinwazyjne masaże stymulujące produkcję kolagenu i fibroblastów, poprawiające kondycję skóry, a także bardziej inwazyjne zabiegi z użyciem igły, laseroterapii czy radiofrekwencji mikroigłowej. Najbardziej popularnym zabiegiem na zlikwidowanie zmarszczek są zabiegi z użyciem toksyny botulinowej czyli tzw. botoksu. Botoks ma za zadanie w kontrolowany sposób rozluźnić mięśnie mimiczne i zlikwidować zmarszczki. W celu wypełnienia już istniejących bruzd, proponuje się zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Do spłycenia pierwszych zmarszczek można zastosować zabiegi mezoterapii igłowej, które poprawiają przy okazji strukturę i koloryt skóry.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil