Zmarszczki
Zmarszczki – informacje
Zmarszczki to podłużne wgłębienia skóry, spowodowane ubytkiem kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry. Zmarszczki są ściśle związane z naturalnym procesem starzenia się skóry, pojawiają się również na skutek wielu czynników środowiskowych. W zależności od czynników wpływających na ich występowanie, wyróżnia się:
- Zmarszczki płodowe – obecne w chwili narodzin
- Zmarszczki mimiczne – powstają podczas ruchów mięśni twarzy, mogą pojawiać się już przed 25 rokiem życia
- Zmarszczki posłoneczne – wynikają z nadmiernej ekspozycji na słońce oraz promieniowanie UV, towarzyszą im liczne przebarwienia skóry
- Zmarszczki senne – powstają na skutek nieprawidłowego ułożenia skóry podczas spania
- Zmarszczki grawitacyjne – pojawiają się naturalnie, na skutek utraty elastyczności skóry oraz przyciągania ziemskiego
- Zmarszczki strukturalne – związane z niehigienicznym trybem życia
- Zmarszczki starcze – związane są z wiekiem i nieodwracalnych procesów starzenia się organizmu
W zależności od miejsca ich występowania wyróżnia się:
- Zmarszczki na czole – zmarszczki poziome, objawiające się podłużnymi pręgami lub bruzdami ułożonymi wzdłuż czoła oraz zmarszczki pionowe tzw. „lwia zmarszczka” znajdująca się pomiędzy brwiami.
- „Kurze łapki” – zmarszczki pojawiające się w okolicy kącików oczu, kurczące się podczas uśmiechu czy mrużeniu. Delikatna i cienka skóra w tej okolicy sprzyja powstawaniu zmarszczek w stosunkowo młodym wieku.
- Zmarszczki po oczami – pojawiają się najwcześniej z powodu bardzo cienkiej skóry wokół oczu, podatnej na przesuszenie oraz w wyniku mimiki twarzy.
- Zmarszczki wokół ust - inaczej „zmarszczki palacza”, to pionowe zmarszczki znajdujące się nad górną wargą, występują po 45 roku życia, wpływ na ich występowanie ma nie tylko upływający czas, ale również braki w uzębieniu oraz palenie papierosów
- Bruzdy przynosowe – biegną od skrzydełek nosa do kącików ust, pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia.
- Zmarszczki na szyi – są wynikiem nie tylko starzenia się organizmu, ale również nieprawidłowej postawy ciała oraz szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi
- Zmarszczki na dłoniach i stopach - nie są związane bezpośrednio ze stanem skóry, lecz budową anatomiczną dłoni oraz ubytkiem podskórnej tkanki tłuszczowej.
Zmarszczki – przyczyny
Istnieje wiele czynników wpływających na powstawanie zmarszczek. Naturalne zmiany w organizmie wynikające ze starzenia oraz uwarunkowania genetyczne są głównymi przyczynami powstawania zmarszczek. Z czasem skóra traci zdolność wiązania i utrzymywania wody w naskórku, a główne składniki odpowiedzialne za jędrność i napięcie skóry – elastyna i kolagen – po 25 roku życia są produkowane w znacznie mniejszych ilościach. Przyczyny powstawania zmarszczek tkwią również w czynnikach zewnętrznych. Stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, dieta uboga w witaminy i minerały oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry, mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek.
Zmarszczki – leczenie, zabiegi
Ogromny wpływ na powstawanie zmarszczek mają emocje towarzyszące w smutku, radości czy gniewie. Warto zadbać o kontrolowanie mimiki twarzy, by na skórze nie tworzyły się i nie utrwalały zmarszczki. Odpowiednia ilość snu oraz dieta bogata w antyoksydanty i niezbędne składniki odżywcze pomaga zachować świeży wygląd skóry na dłużej. Na rynku istnieje kilkaset tysięcy kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Warto po nie sięgać, aby dopomóc skórze w walce ze zmarszczkami oraz w celu utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry.
Zabiegi dedykowane skórze ze zmarszczkami to nieinwazyjne masaże stymulujące produkcję kolagenu i fibroblastów, poprawiające kondycję skóry, a także bardziej inwazyjne zabiegi z użyciem igły, laseroterapii czy radiofrekwencji mikroigłowej. Najbardziej popularnym zabiegiem na zlikwidowanie zmarszczek są zabiegi z użyciem toksyny botulinowej czyli tzw. botoksu. Botoks ma za zadanie w kontrolowany sposób rozluźnić mięśnie mimiczne i zlikwidować zmarszczki. W celu wypełnienia już istniejących bruzd, proponuje się zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego. Do spłycenia pierwszych zmarszczek można zastosować zabiegi mezoterapii igłowej, które poprawiają przy okazji strukturę i koloryt skóry.