Znamię na skórze. Czy wszystkie znamiona trzeba usuwać?

Znamiona na skórze, nazywane potocznie pieprzykami, ma każdy – z niektórymi się rodząc, inne nabywając w różnych okresach życia. Większość takich zmian jest niegroźna, ale wszystkie należy obserwować, zwracając szczególną uwagę na znamiona dysplastyczne, które mogą być lub dopiero stać się oznaką choroby skórnej, prowadzącej nawet do nowotworu. Wszelkie wątpliwości i niepokojące objawy najlepiej konsultować ze specjalistą. 

Rodzaje znamion na skórze

Znamię na skórze może powstać wskutek wielu różnych czynników – środowiskowych, hormonalnych, genetycznych czy np. w wyniku urazu. Do podstawowego podziału należy rozróżnienie na znamiona wrodzone i nabyte.

Za znamiona wrodzone uznaje się pieprzyki obecne na skórze zaraz po narodzinach oraz pojawiające się do 1. roku życia. Najczęściej są pojedyncze i mają owalny kształt, a ich kolor może zmieniać się w trakcie życia. Jeżeli masz od urodzenia znamię na skórze, pamiętaj by obserwować czy się nie powiększa lub nie zmienia kształtu. W przypadku zmian wrodzonych zdarza się, że są one duże i mało estetyczne, powodując u posiadacza dyskomfort (czasami nawet wstyd), przez co są usuwane. 

Znamię nabyte może pojawić się już we wczesnym dzieciństwie, natomiast po ukończeniu 65. roku życia bardzo możliwe, że zaniknie. Na powstawanie znamion może mieć wpływ np. intensywne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych (lub innych UV), przebyte urazy i powstałe blizny, dojrzewanie czy przemiany hormonalne. Wśród znamion nabytych można wyróżnić dwa rodzaje: 

  • Typowe, łagodne znamię na skórze, które nie powinno niepokoić; nie przekracza zazwyczaj średnicy 5 mm, ma regularną barwę i wyraźnie zaznaczone brzegi. 
  • Znamię atypowe nabyte, inaczej dysplastyczne, często ma asymetryczne, rozmazane brzegi i może przybierać różne kolory oraz zmieniać kształt. Takie znamię warto obserwować i w razie pojawienia się niepokojących zmian, reagować konsultując to z lekarzem. 

Zmiany na skórze to jednak nie tylko klasyczne pieprzyki, chociaż te występują u prawie każdego człowieka, dlatego są też najbardziej znane. 

Najczęściej występujące rodzaje znamion skórnych to:

  • Znamiona barwnikowe – czyli właśnie tzw. pieprzyki. Szczególnie powinno się je obserwować, ponieważ mogą przekształcić się w nowotwór skóry. Tym, co może Cię zaniepokoić jest np. nagła zmiana kształtu (najczęściej powiększanie się) pieprzyka, który przez lata wyglądał tak samo oraz pojawienie się krwawienia lub innych wydzielin, swędzenia czy podrażnienia w miejscu, w którym występuje znamię.
  • Włókniaki – mogą pojawiać się na twarzy, szyki i w okolicy pach, są to wypustki z tkanki łącznej w kolorze skóry, miękkie lub nieco twardsze. Jest to znamię, którego nie trzeba się obawiać, ale jednak warto je usunąć choćby ze względów estetycznych (są małe szanse, że samo zniknie).
  • Kępki żółte (czyli żółtaki lub ksantomatozy) – są to żółte lub jasnopomarańczowe grudki odstające od skóry, występujące głównie w okolicach oczu. Żółtaki to złogi cholesterolu lub komórek tłuszczowych, nie są niebezpieczne dla zdrowia ale niestety mocno nieestetyczne, a nieusunięte, z upływem czasu się powiększają.
  • Brodawki – łojotokowe, wirusowe lub kłykciny kończyste; wszystkie najlepiej jest usunąć profesjonalna metodą laserową. Najłagodniejsze są okrągłe brodawki łojotokowe, które pojawiają się w średnim wieku. Kurzajki, czyli brodawki wirusowe, mają nierówną powierzchnię i szeroką podstawę, występują często na rękach lub stopach. Z czasem mogą się powiększać, więc nie warto czekać z ich usunięciem. Ich odmianą są kłykciny kończyste, które występują w okolicach miejsc intymnych. 
  • Modzele – to szczególny rodzaj odcisków, pojawiający się najczęściej na podeszwie stóp. To znamię charakteryzuje się jasną, żółtą barwą. Może utrudniać chodzenie, a nieleczone powodować infekcje. 
  • Prosaki – bardzo małe, białawe grudki określane jako torbiele naskórkowe. Mogą pojawiać się na twarzy (np. na powiekach czy skroni) lub w miejscach intymnych. Powstawanie takich znamion może powodować nieprawidłowa pielęgnacja twarzy czy niedokładny demakijaż. Prosaki nie znikną same, a najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ich jest zabieg laserowego usuwania znamion
  • Rogowacenie słoneczne – to znamię na poziomie naskórka, powstałe na skutek obumierania i łuszczenia wierzchnich warstw skóry, wywołanych przez silne działania promieni słonecznych. Najczęściej występuje u osób starszych, które przez lata były wystawione na obecność różnych promieni UV. Zmiana ma szaro-brunatne zabarwienie i jest wyczuwalna jako szorstki, zrogowaciały naskórek. 

Najważniejsza zasada przy pojawieniu się jakiegokolwiek znamienia na skórze to regularna obserwacja konsultacje ze specjalistą. Warto pamiętać, że wszystkie wymienione wyżej zmiany można w łatwy i bezpieczny sposób usunąć laserowo w profesjonalnej klinice

Czy wszystkie pieprzyki trzeba usuwać?

Choć oczywiście znamię na skórze może przybrać różne formy, to nie każde z nich jest niebezpieczne. Wszelkie wątpliwości najlepiej jest skonsultować z dermatologiem lub specjalistą w gabinecie zabiegowym. 

Niektóre ze znamion nie muszą być usuwane z przyczyn zdrowotnych, jednak takie zabiegi często wykonuje się ze względów estetycznych. Znamię na skórze może wywoływać kompleksy czy zakłopotanie, a skoro jego usunięcie jest szybkie, precyzyjne i bezpieczne, to czemu nie skorzystać?

Laserowe usuwanie znamion charakteryzuje brak uszkodzeń otaczających tkanki i krótki, bezbolesny okres gojenia. Nowoczesne lasery CO2 wyposażone są w superpuls i ultrapuls, dzięki czemu uzyskują szczytowe gęstości energii wielokrotnie wyższe, niż lasery starej generacji. Ich oddziaływanie na tkankę jest na tyle krótkie, że nie dochodzi do uszkodzeń termicznych.

Skorzystanie z takiego zabiegu niesie korzyści zdrowotne, eliminując ryzyko powstania chorób skórnych. Są jednak czasowe przeciwwskazania do wykonania laserowego usunięcia znamienia, m.in. są to:

  • okres ciąży i karmienia
  • aktywna infekcja w obrębie zmiany skórnej.

W takich wypadkach zabieg należy odłożyć w czasie. 

CZYTAJ TAKŻE: Czyrak: przyczyny, objawy, występowanie i leczenie >>>