Czym jest mikrodermabrazja i jakie efekty przynosi?

Zabieg mikrodermabrazji jest bardzo lubiany przez kobiety (ale też i mężczyzn) w Polsce. Pozwala odmłodzić wygląd skóry oraz ją odżywić, usuwając martwe komórki naskórka i niwelując jednocześnie widoczne niedoskonałości. Sprawdź, na czym polega oraz jak wygląda mikrodermabrazja i efekty, które daje.

Mikrodermabrazja – co to jest?

Mikrodermabrazja to zabieg nieinwazyjny i w pełni bezpieczny, polegający na złuszczeniu powierzchownej warstwy rogowej naskórka. Stosuje się go na różnych partiach ciała, choć szczególnie często na twarzy, ponieważ efektem zabiegu jest gładka, świeża i odmłodzona cera. Mikrodermabrazja określana jest również jako peeling mechaniczny, gdyż jest to jedna z metod mechanicznego złuszczania naskórka.

Wskazania do wykonania zabiegu mikrodermabrazji to między innymi:

  • trądzik oraz ślady po nim (blizny, zaczerwienienia);
  • łojotok skóry;
  • przebarwienia, popękane naczynka, uszkodzenia posłoneczne;
  • pierwsze oznaki starzenia – zmarszczki, słabnący koloryt skóry (głównie na twarzy);
  • rozszerzone pory;
  • zaskórniki otwarte;
  • cellulit, blizny i rozstępy w różnych częściach ciała (na przykład na udach, pośladkach czy brzuchu);
  • przesuszona i nadmiernie zrogowaciała skóra;
  • ostuda ciężarnych;
  • plamy starcze.

Pozbycie się martwych komórek naskórka sprawia, że skóra staje się bardziej sprężysta, promienna i gładka. Koloryt ulega rozjaśnieniu i odświeżeniu. Szczególnie popularna jest mikrodermabrazja twarzy, która nie tylko przywraca młody wygląd, ale jest też swego rodzaju wybawieniem dla osób, które długo zmagają się z trądzikiem i wywołanymi przez niego zmianami. Ten nieinwazyjny zabieg pozwala po prostu lepiej poczuć się we własnym ciele, a fakt, że jest właściwie bezbolesny i nie wymaga długiej regeneracji, dodatkowo sprzyja zdecydowaniu się na wykonanie złuszczenia naskórka metodą mikrodermabrazji.

Rodzaje mikrodermabrazji

Istnieje kilka rodzajów zabiegu mikrodermabrazji, które różnią się mechanizmem usuwania martwych komórek naskórka. Dobór odpowiedniej metody wykonuje specjalista przeprowadzający zabieg, po konsultacji z pacjentem i w odniesieniu do stanu jego skóry. 

Mikrodermabrazja diamentowa

Jest to najczęściej wykonywany rodzaj zabiegu. W przypadku mikrodermabrazji diamentowej wykorzystywane są głowice o różnej średnicy, z naturalnego lub sztucznego diamentu, które pozwalają na dokładne i głębokie oczyszczenie skóry. Mikrodermabrazja diamentowa polecana jest szczególnie alergikom oraz posiadaczom wrażliwej skóry, podatnej na podrażnienia.

Mikrodermabrazja korundowa

Podczas mikrodermabrazji korundowej wykorzystywane są kryształy korundu (tlenku glinu), które uderzają z dużą prędkością w powierzchnię skóry, usuwając w ten sposób martwe komórki naskórka. W wyniku tej metody zwiększa się wytwarzanie włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, które odpowiadają za jej sprężystość i młody wygląd. Mikrodermabrazja korundowa cieszy przede wszystkim osoby walczące z trądzikiem pospolitym, przebarwieniami i bliznami.

Mikrodermabrazja tlenowa

Mikrodermabrazja tlenowa, inaczej oxybrazja lub peeling tlenowo-wodny, jest najbardziej łagodną odmianą mikrodermabrazji, dzięki czemu nie powoduje podrażnień. Podczas zabiegu wykorzystuje się połączenie tlenu i soli fizjologicznej. Metoda ta nie tylko usuwa warstwę naskórka, ale też oczyszcza pory i zmniejsza stany zapalne oraz nadmierny łojotok skóry.

Mikrodermabrazja laserowa

Metoda mikrodermabrazji laserowej wykorzystuje laser CO2, który warstwowo i bardzo precyzyjne złuszcza naskórek, wywołując jednocześnie, jego szybką regenerację. Zabieg ten wykonywany jest rzadziej niż powyższe odmiany, choć jest równie skuteczny. Poleca się go szczególnie osobom z trądzikiem (poza problemem zmian ropnych), łojotokiem czy zaskórnikami oraz z bliznami w różnych częściach ciała.

Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji?

Podczas zabiegu mikrodermabrazji skóra musi być oczyszczona z nadmiaru sebum, potu czy resztek makijażu. Do tak przygotowanej skóry prowadzący zabieg specjalista przykłada głowicę, którą zaczyna delikatnie dotykać wybranych miejsc na ciele. Przesuwając ją, stopniowo następuje złuszczanie skóry. Poprzez mechaniczne ścieranie warstwy rogowej naskórka, pobudzana jest też produkcja kolagenu, odpowiadającego za elastyczność skóry. Głębokość pracy głowic na bieżąco reguluje specjalista, dostosowując jej moc do zastanej kondycji skóry oraz indywidualnych potrzeb pacjentki lub pacjenta. Na zakończenie zabiegu nakładane są na skórę kosmetyki nawilżające.

Mikrodermabrazja – efekty

Efekty mikrodermabrazji można dostrzec już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu. Zauważalna jest zwiększona elastyczność skóry, która staje się rozjaśniona, sprężysta i pozbawiona widocznych niedoskonałości. Przy regularnym stosowaniu mikrodermabrazji poprawia się ukrwienie skóry oraz następuje redukcja zaskórników i zmarszczek, zmniejsza się też łojotok. Efekty mikrodermabrazji diamentowej widoczne są szczególnie szybko, choć każdy rodzaj tego zabiegu przynosi zachwycające rezultaty.

Czytaj także: Przebarwienia na twarzy: jak się ich pozbyć?