Epilacja a depilacja – podobieństwa i różnice

Każda kobieta, której zależy na pięknym, estetycznym wyglądzie wie, jak uciążliwe potrafi być usuwanie zbędnego owłosienia z różnych części ciała. Ta czynność jest przeważnie długotrwała, wywołuje podrażnienia, pieczenie czy małe rany, a w dodatku trzeba ją regularnie, często powtarzać. Na szczęście dzisiejsza technologia umożliwia wygodne i trwałe sposoby na usuwanie owłosienia – do takich zabiegów zalicza się epilacja oraz depilacja i choć te dwa terminy brzmią podobnie i często używane są zamiennie, to w rzeczywistości znacząco się różnią. Epilacja a depilacja laserowa – czym się charakteryzują i który zabieg wybrać?

Depilacja laserowa – charakterystyka zabiegu

Depilacja jest najpopularniejszą formą usuwania niechcianych włosków. W najprostszej formule można przeprowadzić ją samodzielnie w warunkach domowych, wykorzystując do tego jednorazową lub elektryczną maszynkę do golenia, żel z plastrami usuwającymi włoski czy specjalny krem i szpatułki. Metody te jednak są krótkotrwałe i czasochłonne, a ponadto często wywołują podrażnienia na skórze bądź wrastanie włosków. Dużo bardziej efektywnym sposobem jest laserowe usuwanie owłosienia w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Za pomocą depilacji laserowej możliwe jest dużo trwalsze pozbycie się włosków z powierzchni wybranych części ciała.

Na czym polega epilacja laserowa?

Epilacja laserowa to nowoczesna metoda długotrwałego (lub w niektórych przypadkach nawet całkowicie trwałego) owłosienia z różnych części ciała. W trakcie zabiegu światło lasera jest pochłaniane przez melaninę, czyli barwnik znajdujący się w strukturze włosa. Tam zamienia się w ciepło, niszcząc od środka włos oraz jego cebulkę. Inaczej mówiąc, dzięki epilacji laserowej możliwe jest usunięcie jedynej żywej części włosa, czyli mieszka włosowego wraz z macierzą, co powoduje, że włos znika już na stałe i nie odrasta w tym samym miejscu. Skóra wokół miejsca cebulki włosa zawiera mniej barwnika, co sprawia, że podczas epilacji nie dochodzi do jej poparzenia. Jest to w pewnym sensie zabieg przypominający masaż mechaniczny, gdzie każda część ciała zostaje „dotknięta” delikatnie i powoli laserem.

Czy epilacja boli?

Zabieg epilacji wykonywany w profesjonalnych gabinetach jest w pełni bezpieczny i prawie bezbolesny. Znieczulenie nie jest konieczne, ponieważ laser posiada specjalny system chłodzący skórę, dzięki czemu naczynia krwionośne się obkurczają i bolesność ograniczona jest do minimum. Należy jednak odpowiednio przygotować się do zabiegu oraz pamiętać o kilku zasadach już po nim. Około 4 tygodnie przed epilacją laserową powinno się zaprzestać takich metod depilacji, które usuwają włoski wraz z cebulkami włosa, np. depilacji woskiem. Dzień przed zabiegiem należy zwykłą maszynką ogolić miejsca, które mają zostać poddane zabiegowi. Po epilacji, aż do zakończenia kuracji, powinno się unikać ekspozycji skóry na promienie UV (trzeba zrezygnować z opalania na słońcu oraz na solarium).

Epilacja vs depilacja

Zarówno epilacja, jak i depilacja służą osiągnięciu tego samego celu – usunięcia owłosienia i uzyskania gładkiej, pozbawionej niechcianego owłosienia skóry. Oba zabiegi stosuje się niemal na całe ciało, jednak ich przebieg, trwałość oraz sam rodzaj zabiegu są zupełnie odmienne. Podstawową różnicą między epilacją i depilacją jest czas, w jakim można obserwować efekty obu metod. W przypadku tradycyjnych, domowych depilacji włosy zaczynają odrastać już po 2-3 dniach, a często nawet na drugi dzień można wyczuć, że skóra przestaje być idealnie gładka. Są też oczywiście metody, które pozwalają spowolnić odrost owłosienia na nawet kilka tygodni, jednak w końcu pojawią się one na skórze. Epilacja laserowa pozwala natomiast cieszyć idealnie gładką skórę kilka lat, a w przypadku korzystania z najnowocześniejszego sprzętu – pozbycie się włosów może być stałe i trwać nawet do końca życia. Jest to możliwe poprzez usunięcie wspomnianej melaniny zawartej w strukturze włosa. Laser działa na nią poprzez wykorzystanie mechanizmu fototermolizy selektywnej. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać takie trwałe efekty, konieczne jest wykonanie całej kuracji, czyli serii kilku zabiegów (zazwyczaj 3-6).

Trwałe usunięcie owłosienia – jaki zabieg wybrać?

Metod depilacji niechcianego owłosienia jest naprawdę wiele, a to oznacza, że każdy znajdzie coś dla siebie. W przypadku chęci szybkiego, natychmiastowego pozbycia się włosów należy wybrać jedną z metod tradycyjnych, np. maszynką jednorazową, depilator elektryczny, depilację woskiem czy depilację IPL, czyli sprzęt, w którym wykorzystuje się specjalną lampę do nagrzewania.

Chcąc jednak pozbyć się „problemu” na długo, warto wybrać inne metody usuwania owłosienia, takie jak epilacja laserowa. Jednym z polecanych rodzajów jest laser aleksandrytowy. Emituje on impulsy o długości fali 755 nm, usuwając zarówno ciemne, jak i jaśniejsze i cienkie włoski. Sięga aż do mieszków włosowych, dzięki czemu zabieg jest trwały i po zakończeniu kuracji nie trzeba go już powtarzać.

Przeczytaj także: Jak usunąć nadmierne owłosienie z twarzy?