Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy występuje w organizmie człowieka, zarówno na powierzchni komórek, jak i w ich wnętrzu, a jego najwyższe stężenie występuje w skórze i przestrzeni międzykomórkowej. Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Jego wysoce higroskopijne właściwości (jedna cząsteczka kwasu może związać aż 250 cząsteczek wody) zapewniają prawidłowy poziom nawilżenia skóry jak również odpowiadają za sprężystość chrząstki stawowej. Pomimo swoich cudownych właściwości, kwas hialuronowy ma jedną wadę- wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degradacji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego za pomocą zastrzyków, suplementów diety czy też odpowiednich kremów.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym - wskazania do zabiegu
Z zakresu dermatologii estetycznej, kwas hialuronowy wykorzystywany jest do:
- wypełniania zmarszczek i bruzd,
- powiększanie ust
- modelowania i konturowania twarzy,
- uniesienia łuku brwiowego,
- wypełnienia doliny łez
- pozbycia się cieni pod oczami.
Ponadto podawanie kwasu hialuronowego techniką mezoterapii poprawi kondycję skóry sprawiając, że stanie się sprężysta i odpowiednio nawilżona.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym - przeciwwskazania
Istnieją różne ograniczenia, które mogą zdyskwalifikować pacjenta do przeprowadzenia tego zabiegu. Głównie są to:
- nadwrażliwość na kwas hialuronowy;
- skłonność do powstawania blizn przerostowych;
- stany zapalne skóry;
- choroby nowotworowe.
Również dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią przeciwwskazane jest poddanie się zabiegowi wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym.
Wypełnianie zmarszczek - jak długo trwa zabieg?
W zależności od obszaru leczniczego czas ostrzykiwania wynosi od 20 do 40 minut. Do tego czasu należy doliczyć czas na znieczulenie (około 20 minut).
Opis zabiegu
Podczas zabiegu wstrzyknięty zostaje kwas hialuronowy w postaci przezroczystego żelu, bardzo cienką igłą, w miejsce, które wymaga kosmetyki. Przed zabiegiem można zastosować znieczulenie miejscowe, jeśli pacjent jest nieodporny na ból. Po odbytym zabiegu może wystąpić lekkie zaczerwienienie i obrzęk, które ustępują zazwyczaj po 1-2 dniach.
Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?
Rezultat zabiegu widoczny jest natychmiast, pacjent nie musi oczekiwać na pojawienie się efektów. Uzyskany efekt utrzymuje się średnio 9-12 miesięcy. Jego trwałość zależy od okolicy poddanej zabiegowi, wieku pacjenta, trybu życia (palenie papierosów, silne nasłonecznienie, także solarium – skraca czas działania preparatu).
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym - po zabiegu
Po zabiegu należy przede wszystkim wystrzegać się nadmiernego wysiłku oraz nagrzania ciała (solarium, sauna, wystawianie się na promienie słoneczne), a także unikać zbyt dużego zimna. Nie można także masować lub pocierać obszarów poddanych leczeniu. Przez kilka pierwszych dni najlepiej całkowicie zrezygnować z solarium i Słońca, by uniknąć przebarwień powstałych w miejscu wkłuć.
Polecamy
Klinika Murano wykorzystuje do wypełniania zmarszczek kwasów hialuronowych marki Teosyal. Jednofazowy kwas hialuronowy zawarty w żelach tej marki zawiera jedno z najwyższych stężeń dostępnych na rynku, dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym wykorzystywanym w procesie produkcyjnym. Zagwarantowuje to wysoką tolerancję preparatu przez organizm oraz wyjątkową integrację z tkankami skórnymi, a także bardzo długi okres utrzymywania się pozytywnych efektów kuracji.