Trądzik ropowiczy – nieestetyczny problem. Jak z nim walczyć?

Trądzik ropowiczy to ciężka odmiana trądziku, w której na skórze pojawiają się zmiany ropne ze stanem zapalnym, a także grudki, krostki i zaskórniki. Na cerze zostają często nieestetyczne blizny, które – tak jak sam trądzik – nierzadko stanowią dla chorego źródło kompleksów i złego samopoczucia. Jakie są przyczyny trądziku ropowiczego, czym się objawia i jak z nim walczyć?

Czym jest i jak powstaje trądzik ropowiczy?

Trądzik jest dolegliwością, która dotyka bardzo wiele osób i może pojawiać się oraz rozwijać niezależnie od wieku. Najczęściej mierzą się z nim nastolatkowie w okresie dojrzewania, chociaż zmaga się z nim również wielu dorosłych, często z powodu zaburzeń hormonalnych – wtedy poza wizyty u dermatologa, powinno się także skonsultować stan zdrowia z endokrynologiem. Jedną z cięższych odmian tej choroby jest trądzik ropowiczy, wywołujący u wielu osób obniżenie samooceny, niskie poczucie własnej wartości, a w konsekwencji nawet problemy z nawiązywaniem relacji społecznych czy depresję. Walka z nim, choć trudna, jest ważna więc nie tylko ze względu na stan skóry, ale również zdrowie psychiczne i codzienny komfort osoby zmagającej się z tą chorobą.

Trądzik ropowiczy powstaje w dużej mierze przez nadczynność gruczołów łojowych, czyli łojotok. Inną przyczyną są też wspomniane zaburzenia hormonalne w produkowaniu androgenów i testosteronu w organizmie, które prowadzą do zablokowania ujścia gruczołów łojowych, gromadząc bakterie i sebum, co w konsekwencji wywołuje powstawanie krost ropnych. Rozwijaniu się dolegliwości sprzyja nieprawidłowa pielęgnacja skóry oraz niedokładny demakijaż, a także niezdrowa dieta, brak snu, stres czy używki.

Objawy trądziku

Każdy rodzaj trądziku objawia się w inny sposób. Trądzik ropowiczy można rozpoznać poprzez torbielowate zmiany ropne, które mogą utrzymywać się skórze przez długi czas. Torbiele wypełnione są białą lub żółtą ropą, czasami towarzyszy im ból lub swędzenie. Pojawiają się zazwyczaj na twarzy, choć mogą występować również na plecach, ramionach czy dekolcie. Wokół zmian trądziku ropowiczego u niektórych pojawiają się też krostki, pryszcze i zaskórniki. Po wygojeniu na skórze często dochodzi do powstawania blizn potrądzikowych, głębokich i nieestetycznych. Może też dochodzić do przebarwień w postaci ciemnych plam na skórze.

Rodzaje trądziku

Zmiany trądzikowe mogą być objawem bardzo różnych rodzajów tego schorzenia. Od tego, jaki typ trądziku rozpoznaje dermatolog, zależy cały proces leczenia, mający na celu pozbycia się choroby. Do najczęściej występujących rodzajów trądziku zalicza się:

  • trądzik pospolity (zwyczajny) – jak sugeruje nazwa, ten typ schorzenia rozpoznaje się w gabinetach dermatologicznych najliczniej. Określa się go czasami też mianem trądziku młodzieńczego, ponieważ zazwyczaj objawia się u nastolatków, w okresie dojrzewania;
  • trądzik ropowiczy, czyli omawiany wyżej ciężki i bolesny rodzaj choroby;
  • trądzik skupiony, w którym zmiany skórne występują zazwyczaj w mniejszym obrębie niż przy innych wariantach choroby;
  • trądzik bliznowaty – bo zmianach zostają na skórze (najczęściej głowy, potylicy i szyi) duże, odznaczające się kolorem bliznowce. Ich usunięcie jest możliwe tylko w gabinetach medycyny estetycznej;

trądzik różowaty – pojawia się w okolicach twarzy i dekoltu u kobiet i mężczyzn, których układ naczyń krwionośnych nie działa prawidłowo; początkowo objawia się jako czerwone plamy na skórze, na których z czasem pojawiają się wypryski. W odróżnieniu od innych rodzajów trądziku, przy tym nie występują zaskórniki.

Jak wygląda leczenie trądziku ropowiczego?

Leczenie trądziku ropowiczego wymaga ingerencji specjalisty dermatologa. Próby pozbycia się choroby na własną rękę mogą tylko zaszkodzić, ponieważ źle dobrane maści czy kosmetyki często jedynie pogłębiają i nasilają problem. Odpowiednio wdrożona, fachowa pomoc lekarza pozwala złagodzić objawy i ograniczyć do minimum nieestetyczne blizny, które często są konsekwencją przebycia trądziku ropowiczego. Kurację dobiera się indywidualnie, w odniesieniu do intensywności zmian skórnych. Jeżeli przebieg choroby jest łagodny, w leczeniu może wystarczyć stosowanie środków miejscowych, takich jak specjalne żele czy maści. Częściej jednak trądzik ropowiczy wymaga kuracji doustnej w postaci retinoidów lub antybiotyków. Niektóre z kuracji, takie jak popularna terapia z wykorzystaniem izotretynoiny, wywołują wiele uciążliwych skutków ubocznych i wymagają przestrzegania szeregu zasad, dlatego należy je dokładnie omówić z dermatologiem przed rozpoczęciem stosowania.

Pielęgnacja skóry trądzikowej

Warto pamiętać, że w trakcie każdego leczenia trądziku niezwykle ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry, szczególnie prawidłowe oczyszczanie zmienionych przez trądzik miejsc. Wśród popularnych błędów pielęgnacji jest niedokładne zmywanie makijażu oraz stosowanie kosmetyków niedostosowanych do typu cery. Należy więc zwrócić uwagę na staranne codzienne oczyszczanie skóry, a raz na 1-2 tyg. warto zastosować peeling chemiczny, który pomoże pozbyć się z cery martwego naskórka.