Wskazówki i porady – jak przygotować się do depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to bardzo popularna metoda usuwania zbędnego owłosienia z ciała. Za tę popularność odpowiada przede wszystkim doskonała skuteczność, długotrwały efekt i mała inwazyjność zabiegu. Aby jednak cieszyć się gładką skórą przez długie miesiące, warto dowiedzieć się, jak przygotować się do depilacji laserowej. Odpowiednie przygotowanie odpowiada bowiem za skuteczność i trwałość zabiegu.

Depilacja laserowa – wskazówki i porady

Przed przystąpieniem do depilacji laserowej istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby przygotować się na zabieg i zminimalizować ryzyko powikłań. Oto kilka wskazówek i porad:

  • Unikaj opalania – przed depilacją laserową należy unikać opalania lub opalania natryskowego przez co najmniej 4 tygodnie. Promienie UV mogą zwiększyć ryzyko podrażnień i poparzeń podczas zabiegu.

  • Nie usuwaj włosów woskiem ani nie korzystaj z depilatora – przed laserową depilacją nie usuwaj włosów woskiem, kremami depilacyjnymi ani depilatorem. Należy pozostawić włosy na miejscu, aby były widoczne podczas zabiegu.

  • Unikaj stosowania produktów do samoopalania – na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem zrezygnuj ze stosowania samoopalaczy.

  • Unikaj stosowania kosmetyków -przed depilacją laserem należy unikać stosowania kosmetyków na skórę, takich jak kremy, balsamy, dezodoranty i perfumy.

  • Unikaj eksfoliacji skóry – przed zabiegiem depilacji laserowej należy unikać eksfoliacji skóry, takiej jak peelingi, glinki czy szorstkie rękawiczki, przez co najmniej 1 tydzień przed zabiegiem. Może ona bowiem powodować podrażnienia i zwiększać ryzyko poparzeń.

  • Skonsultuj się z lekarzem – przed przystąpieniem do zabiegu należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić swoje zdrowie, historię choroby, przyjmowane leki i choroby skóry, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo zabiegu.

  • Unikaj stosowania produktów na bazie kwasów -przed zabiegiem należy unikać stosowania produktów na bazie kwasów, takich jak retinoidy, kwas salicylowy czy glikolowy, które mogą zwiększyć ryzyko podrażnień i poparzeń skóry.

  • Przygotuj się na ból -depilacja laserowa może być bolesna, zwłaszcza wrażliwe obszary ciała. W zależności od wrażliwości skóry, można rozważyć stosowanie znieczulenia miejscowego przed zabiegiem.

  • Zadbaj o skórę po zabiegu: Po depilacji laserowej należy dbać o skórę i unikać opalania.

Czy na depilacje laserowa trzeba być ogolonym?

Przed zabiegiem pozbycia się niechcianego owłosienia za pomocą lasera, zaleca się ogolenie obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi. Dzieje się tak dlatego, że światło lasera skupia się na melaninie, która znajduje się w cebulkach włosów, a nie na powierzchni skóry. Dlatego, aby uzyskać najlepsze efekty, włosy nie powinny przesłaniać cebulek.

Jednakże przed każdą depilacją laserem, należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, którzy wyjaśnią szczegóły dotyczące przygotowania do zabiegu. W niektórych przypadkach, jak na przykład w przypadku laserowej depilacji okolic intymnych, zaleca się pozostawienie krótkiej długości włosów, aby ułatwić specjaliście lokalizację obszaru, który ma zostać poddany zabiegowi.

 

Ile się nie golić przed depilacją laserową?

Jeżeli planujesz wykonać depilację laserową pamiętaj, że przed zabiegiem wymagane jest dokładne ogolenie okolicy w której będzie on wykonywany. Najlepiej zrobić to bezpośrednio przed zabiegiem, jeżeli nie ma takiej możliwości, to w najbliższym możliwym czasie przed. Wiązka lasera ma na celu usunięcie cebulki włosa, gdy włos wystaje na powierzchnię skóry, niesie to ryzyko uszkodzenia naskórka.

Na co najmniej 2 tygodnie przed depilacją laserem należy natomiast wstrzymać się z usuwaniem owłosienia za pomocą wosku, czy pęsety ponieważ one usuwają cebulki włosów.

 

Jakiej długości powinny być włoski do depilacji laserowej?

Zabieg depilacji z wykorzystaniem lasera jest najbardziej efektywny kiedy włoski są zgolone na gładko. Wtedy wiązka lasera może bez problemu dotrzeć do cebulek włosów znajdujących się pod skórą i efektywnie je usunąć. Z tego powodu w celu pozbycia się zbędnego owłosienia, zaleca się ogolenie powierzchni depilowanej bezpośrednio przed zabiegiem. Najlepiej zrobić to jednorazową maszynką do golenia.

 

Jak przygotować się do depilacji laserowej? Terminarz i wskazania

Skuteczność zabiegu depilacji laserowej w dużej mierze zależy od odpowiedniego przygotowania. Przedstawiamy terminarz, który pozwoli Ci perfekcyjnie przygotować się do depilacji laserowej.

6 miesięcy przed zabiegiem

Już 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej należy zakończyć doustną terapię retoinoidami.

Miesiąc przed zabiegiem

Kolejne przygotowania do depilacji laserowej najlepiej rozpocząć miesiąc przed planowanym zabiegiem. Pierwszym krokiem jest upewnienie się czy nie ma przeciwskazań do wykonania zabiegu. Upewnij się więc, że nie jesteś w ciąży, a także że nie masz infekcji wirusowej (opryszczki). grzybiczej, czy bakteryjnej. Ewentualne wątpliwości zdrowotne w przypadku chorób przewlekłych koniecznie skonsultuj ze specjalistą.

Miesiąc przed planowanym zabiegiem musisz też odstawić niektóre leki, suplementy, preparaty, które regularnie przyjmujesz. Zrezygnuj ze stosowania maści i kremów z witaminą A, C lub kwasami owocowymi. Odstaw też wszystkie herbatki ziołowe, zwłaszcza te ze skrzypu polnego, dziurawca, nagietka czy rumianku – mają one właściwości fotoalergiczne.

3-4 tygodnie przed zabiegiem

Na około 4, a minimum 3 tygodnie przed zabiegiem powstrzymaj się przed depilacją woskiem lub pastą cukrową, nie stosuj też pęsety do usuwania włosków. Dopuszczalne jest tylko golenie maszynką. Nie stosuj też pillingów powodujących złuszczanie naskórka – mogą wpłynąć na większą podatność skóry na podrażnienia. Zadbaj o dobre nawilżenie skóry.

2 tygodnie przed zabiegiem

Na około 2 tygodnie przed zabiegiem depilacji laserowej powstrzymaj się przed opalaniem, a także unikaj stosowania samoopalaczy. Jeżeli w tym okresie dużo przebywasz na świeżym powietrzu, stosuj na skórę krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Dzień przed zabiegiem

Dzień przed zabiegiem depilacji laserowej ogól włoski w miejscu zabiegu maszynką. Dzięki temu zabieg będzie trwał krócej. Jeżeli to twój pierwszy zabieg, możesz pozostawić włoski na powierzchni około 1cm2. Dzięki temu można będzie ustalić ich kolor i grubość, a następnie dobrać odpowiednie parametry wiązki lasera. Odstaw też leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.

W dniu zabiegu

W dniu zabiegu nie nakładaj na skórę żadnych balsamów, kremów czy antyperspirantów. Laser najlepiej działa na całkowicie oczyszczonej skórze.

Czego nie należy robić po zabiegu depilacji laserowej?

Odpowiednia pielęgnacja po zabiegu depilacji laserowej jest bardzo ważna. Kosmetolog wykonujący zabieg poda szczegółowe wytyczne odnośnie postępowanie po zabiegu, a także przed kolejnym – zwykle potrzebne jest kilka do uzyskania pożądanego efektu. Aby depilacja laserowa była bezpieczna i nie pojawił się po niej skutki uboczne należy przestrzegać ich bezwzględnie. Przede wszystkim po zabiegu nie należy:

– brać gorących kąpieli

– kąpać się w basenie

– korzystać z sauny

– zakładać obcisłych ubrań – bezpośrednio po zabiegu skóra może być podrażniona i wrażliwa, trzeba więc zapewnić jej maksymalny komfort, luźne, przewiewne ubrania będą najlepsze dla skóry po depilacji laserowej,

– opalać się – przez minimum 2 tygodnie po zabiegu trzeba unikać długotrwałej ekspozycji na słońce tych partii ciała, które były poddawane zabiegowi.

Zabieg depilacji laserem to rewolucja w pozbywaniu się nadmiernego owłosienia. Warto zdecydować się na tę metodę depilacji, gdyż pozwala na długo zapomnieć o niechcianych włoskach i wszelkich niedogodnościach, wiążących się z ich posiadaniem i mechanicznym usuwaniem.