Laserowe usuwanie tatuażu: kiedy efekty?

Fanów trwałego znakowania różnych części ciała w ostatnich latach stale przybywa, jednak jednocześnie wzrasta też liczba zabiegów usuwania tatuaży. Decyzja podjęta pod wpływem impulsu, nieudany projekt czy tzw. „błąd młodości” – powody są różne, ale cel ten sam: pozbycie się niechcianej pamiątki. Co warto wiedzieć o laserowym usuwaniu tatuaży? I po jakim czasie można zauważyć pierwsze efekty? 

Laserowe usuwanie tatuażu: co warto wiedzieć 

Podjęcie decyzji o usunięciu tatuażu nie należy do łatwych i nierzadko jest przesuwane w czasie nawet przez lata. Osoby niezadowolone z „ozdoby” na ciele boją się bólu czy też niepożądanych skutków ubocznych takiego zabiegu – mitów jest wiele. Tymczasem nowoczesne technologie sprawiają, że laserowe usuwanie tatuażu jest całkowicie bezpieczne i niezwykle precyzyjne. Świetnie sprawdza się zarówno przy tatuażach wykonanych w profesjonalnych studiach, jak i tych stworzonych amatorsko.

Lasery wykorzystuje się też przy usuwaniu tzw. makijażu permanentnego, który tak naprawdę jest po prostu tatuażem kosmetycznym. W trakcie zabiegu może pojawić się delikatny ból, jednak jest łagodzony przez specjalny system chłodzący skórę. Końcowy efekt jest natomiast wart chwilowego dyskomfortu – niechciany tatuaż znika bowiem całkowicie i ma możliwości, by z czasem się samoczynnie odnowił. 

Istotnym elementem, o którym należy pamiętać jest konieczność unikania przebywania na słońcu i wizyt w solarium przez ok. miesiąc przed rozpoczęciem procesu laserowego usuwania tatuażu, a także w czasie jego trwania. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się też chodzić na basen, saunę czy siłownię. 

Pamiętaj, że istnieje kilka ważnych przeciwwskazań do wykonania laserowego usunięcia tatuażu, między innymi:

  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • cukrzyca;
  • łuszczyca, bielactwo;
  • nowotwór złośliwy, stwardnienie rozsiane;
  • zaburzenia krzepliwości krwi. 

Przed rozpoczęciem procesu usuwania tatuażu koniecznie poinformuj lekarza o swoim stanie zdrowia i przyjmowanych lekach. 

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Sam proces można wyjaśnić bardzo prosto: laser wytwarza wiązkę świetlną, która prowadzi do rozbicia pigmentów tuszy w tatuażu, powodując jego stopniowe blaknięcie, a w końcu zanik. W zależności od wielkości „ozdoby” jednorazowy zabieg może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Każdy tatuaż jest inny, dlatego częstotliwość i liczba sesji oraz czas ich trwania jest indywidualnie dobierany do potrzeb pacjenta i usuwanego pigmentu. Efekty można zauważyć już po pierwszej bądź drugiej sesji.

Usuwanie tatuażu: skuteczne sposoby

Zdarza się, że niektórzy próbują samodzielnie usunąć tatuaż poprzez znalezione w internecie domowe sposoby, jednak bezpieczny, skuteczny i trwały zabieg można przeprowadzić jedynie z pomocą specjalisty i profesjonalnego sprzętu.

Skuteczne urządzenia do laserowego usuwania tatuaży: 

  • Laser Discovery PICO – jest to obecnie najnowocześniejszy medyczny laser pikosekundowy dostępny na rynku. Pozwala na pozbycie się wielokolorowych tatuaży oraz głębokich zmian barwnikowych, dzięki czemu jest liderem w walce z trudnymi do usunięcia rodzajami tuszy. Laser ten wytwarza efekt czysto fotoakustyczny, działając bezpośrednio na pigment i zostawiając otaczające go tkanki nietknięte. Więcej o tym innowacyjnym narzędziu przeczytasz tutaj
  • Laser rubinowy Sinon – znane i sprawdzone urządzenie nie tylko do usuwania tatuaży, ale też takich zmian pigmentacyjnych, jak cafe-au-lait czy łagodne plamy soczewicowe. Zabiegi laserem rubinowym Sinon są zupełnie bezpieczne i skuteczne.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, która metoda będzie dla Ciebie bardziej odpowiednia lub masz jakieś pytania czy wątpliwości, pamiętaj, że możesz skonsultować się z profesjonalnym zespołem lekarzy i specjalistów naszej kliniki. Dokładnie wyjaśnią Ci cały proces laserowego usuwania tatuażu, pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie oraz zaplanują z Tobą przebieg i czas leczenia. 

Istnieje też możliwość usunięcia tatuażu metodą chirurgiczną, jednak nie jest to zalecany sposób, ponieważ pozostawia na skórze nieestetyczne blizny i może wywoływać obrzęki. 

Ile trwa usuwanie tatuażu? Liczba sesji

Zarówno na czas pojedynczej sesji, jak i na ich liczbę w całym procesie laserowego usuwania tatuażu ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim znaczące są: 

  • metoda wykonania tatuażu (profesjonalna bądź amatorska);
  • jego wielkość i wykorzystana technika;
  • rodzaj i liczba kolorowych tuszy w tatuażu (niektóre z pigmentów mogą być trudne lub czasem wręcz niemożliwe do całkowitego usunięcia – choć do takich przypadków został stworzony wspomniany już Discovery Pico);
  • reakcja organizmu (każdy układ immunologiczny może zareagować nieco inaczej, sesje są więc dostosowywane do potrzeb każdego pacjenta). 

Można przyjąć, że przeważnie wykonuje się od 3 do 10 sesji. Między każdą z nich powinno zachować się odstęp ok. 4-6 tygodni, przy czym ostateczny czas zawsze ustalany jest indywidualnie. Takie przerwy są konieczne, aby skóra miała czas na regenerację. 

CZYTAJ TAKŻE: Znamię na skórze: czy wszystkie znamiona trzeba usuwać >>>