Tkanka tłuszczowa w organizmie człowieka jest pełni wiele ważnych dla naszego zdrowia funkcji. Między innymi jest odpowiedzialna za termoizolację, czyli utrzymanie odpowiedniej temperatury narządów wewnętrznych. Tkanka tłuszczowa odpowiada także za magazynowanie substancji odżywczych. Aby jednak zachować dobre zdrowie, jej poziom powinien mieścić się w określonych normach. U kobiet poziom tkanki tłuszczowej powinien wynosić od 20 do 25% masy ciała, natomiast u mężczyzn zdrowa ilość tkanki tłuszczowej wynosi od 15 do 20% masy ciała.
Nadmiar tkanki tłuszczowej – przyczyny
Nadmiar tkanki tłuszczowej może mieć różne przyczyny. Najczęstsze z nich to:
- uwarunkowania genetyczne
- zaburzenia gospodarki hormonalnej
- stosowanie niektórych leków
- niektóre choroby
- menopauza
Najczęściej jednak powodem nadmiaru tkanki tłuszczowej jest nieodpowiednia dieta, a także brak codziennej aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. To wszystko prowadzi do odkładania się zbyt dużej ilości tłuszczu w naszym organizmie, a co za tym idzie rozwoju otyłości. Tkanka tłuszczowa u osób otyłych najczęściej odkłada się na brzuchu, często też, zwłaszcza u kobiet – na udach, czy biodrach. U mężczyzn tłuszcz częściej odkłada się w okolicach brzucha, nazywamy to otyłością brzuszną.
Tkanka tłuszczowa – jak rozpoznać jej nadmiar?
Nadmiar tkanki tłuszczowej jest dość łatwy do zaobserwowania. U niektórych tkanka tłuszczowa odkłada się równomiernie we wszystkich partiach ciała, można wtedy zauważyć zwiększenie masy ciała, oraz zwiększenie się obwodów poszczególnych partii. Niektóre osoby mają natomiast tendencje do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała, najczęściej na brzuchu, na biodrach i pośladkach, lub na udach. Często pochodną nadmiaru tkanki tłuszczowej jest pojawienie się cellulitu, rozstępów, oraz utrata jędrności skóry.
Jak obliczyć poziom tkanki tłuszczowej? Prawidłowa wartość
Poziom tkanki tłuszczowej w ciele można obliczyć kilkoma sposobami, najprostszy to skorzystanie ze specjalnego urządzenia, lub wagi która po wprowadzeniu odpowiednich wartości, oblicza jej poziom. Jeżeli jednak nie posiadamy dostępu do takiego urządzenia, możemy obliczyć poziom tkanki tłuszczowej w ciele za pomocą zwykłego metra krawieckiego.
Jak zmierzyć tkankę tłuszczową u mężczyzn?
Pomiar tkanki tłuszczowej u mężczyzn zakłada zmierzenie obwodu brzucha oraz szyi. Ważne aby mierzyć największą część mierzonego obszaru. Aby obliczyć wartość procentową tkanki tłuszczowej należy odjąć wartość obwodu szyi od wartości obwodu brzucha. Otrzymaną wartość należy sprawdzić na wykresie tkanki tłuszczowej i porównać ze wzrostem.
Diagnozowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej u kobiet
Pomiar tkanki tłuszczowej u kobiet zakłada zmierzenie obwodu szyi, talii i bioder – również mierzymy w najszerszym miejscu. Pomiar talii i bioder dodajemy do siebie, następnie odejmujemy obwód szyi. Otrzymaną wartość sprawdzamy na wykresie tkanki tłuszczowej i porównujemy ze wzrostem.
Sposoby na redukcję tkanki tłuszczowej
Nadmiar tkanki tłuszczowej najlepiej redukować etapowo, Proces redukcji tkanki tłuszczowej powinien odbywać się na kilku płaszczyznach. Pierwszym krokiem powinna być zmiana nawyków żywieniowych, odstawienie słodyczy oraz produktów wysokotłuszczowych. Niezbędna jest też regularna aktywność fizyczna, którą pozwoli zachować jędrność skóry, gdy waga zacznie spadać.
Oprócz diety i ruchu, warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które pomogą szybciej osiągnąć pożądany efekt, zadbają o jędrność skóry, pozwolą pozbyć się cellulitu. Do najskuteczniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej pomagających w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej należą:
- Endermologia – jest to nieinwazyjny masaż podciśnieniowy, wywierający wpływ na tkankę łączną skóry. Endermologia wywołuje też reaktywację naturalnego procesu lipolizy, która z kolei eliminuje zawartość komórek tłuszczowych. Sprawia, że tłuszcz zamienia się w energię, która wspomaga proces metabolizmu, pobudza też krążenie krwi oraz limfy.
- Accent Prime – ten innowacyjny zabieg, to połączenie fali radiowej unipolarnej z ultradźwiękami, wykorzystywane do modelowania twarzy oraz ciała. Fala ultradźwiękowa niszczy komórki tłuszczowe, natomiast fala radiowa unipolarna działa rozgrzewająco przez co stymuluje produkcję włókien kolagenowych a także poprawia ukrwienie skóry.
- Karboksyterapia – to innowacyjny zabieg polega on na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla. To małoinwazyjny zabieg, który wspomaga redukcję cellulitu, zmniejszanie widoczności rozstępów. redukcję tkanki tłuszczowej, przywracanie jędrności skórze.
- Lipoliza iniekcyjna – to małoinwazyjny, bezoperacyjny zabieg, który skutecznie pomaga zredukować tkankę tłuszczową w różnych partiach ciała. Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzyknięciu w wybrany obszar ciała mieszaniny specjalnie dobranych substancji bezpośrednio do tkanki. Mieszanka ta powoduje rozpuszczanie oraz pękanie komórek tłuszczowych. Po rozbiciu komórek tłuszczowych są one transportowane do wątroby, gdzie procesy metaboliczne usuwają je z organizmu.
Do innych popularnych zabiegów należą też liposukcja ultradźwiękowa oraz drenaż limfatyczny.