Blizny

Trądzik może być problemem nie tylko dorastającej młodzieży, ale również osób starszych. Nawet, jeśli pozbędziemy się krost, to istnieje ryzyko, że zostawią one blizny, które również szpecą naszą twarz. Takie znamiona możemy też mieć po przebytych chorobach, takich jak np. ospa. Niestety prezentują się one mało atrakcyjnie i często jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy dermatologa i zabiegu usuwania zmian skórnych. Wiele osób decyduje się na mikrodermabrazje, która złuszcza górną warstwę naskórka. Inne zabiegi to: mezoterapia igłowa, naświetlanie lampą LED czy peelingi medyczne.

Polecany zabieg: usuwanie blizn potrądzikowych >>

Możemy również zastosować laser, który zmusza skórę do odnowy – stary, zniszczony naskórek, jest zastąpiony przez nowy i zdrowy. Takie terapie prowadzone są w kilku sesjach, pacjent musi się uzbroić w cierpliwość, aby osiągnąć wymarzone efekty. W naszej klinice proponujemy preparaty: nawilżający (główny składnik – kwas hialuronowy), rozjaśniający (kwas glikolowy i arbutyna), oczyszczający (kwas salicylowy) oraz przeciwstarzeniowy (witaminy C i E, aloes, alantoina). Dzięki nim uzyskasz pożądany efekt i znów będziesz się cieszyć gładką skórą.

 

 

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych Warszawa – Discovery Pico

Usuwanie blizn potrądzikowych oraz innych blizn w Klinice Murano przy użyciu nowoczesnego lasera Discovery Pico to skuteczny sposób na pozbycie się problemu znamion po tradziku.

Mówiąc prostym językiem, blizna jest to ślad pozostający na skórze po jej wcześniejszym zranieniu lub uszkodzeniu. Z kolei definicja medyczna blizny podaje, że jest ona zmianą zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej powstałej w trakcie procesu gojenia się skóry.

Przez pierwszych 12 miesięcy od powstania bliznę nazywamy świeżą. W jej obrębie przy udziale włókien kolagenowych i elastycznych jak również naczyń krwionośnych zachodzą skomplikowane, dynamiczne procesy regeneracji i przebudowy. Z kosmetycznego punktu widzenia jest to najlepszy czas na zapewnienie znamionu odpowiednich warunków tj. zabezpieczenie jej przed słońcem
i mrozem, ochrona przed ewentualnymi urazami oraz właściwa pielęgnacja. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na wygląd znamiona w późniejszym czasie.

Cechą charakterystyczną każdej blizny jest to, iż wyróżnia się ona na tle zdrowej skóry kolorem, elastycznością, strukturą ale również reakcją na promieniowanie co oznacza, że nie opala się tak samo jak skóra zdrowa.

Prawidłowe określenie jej rodzaju jest kluczowym czynnikiem warunkującym rodzaj i sposób leczenia. W ocenie tej pod uwagę brane są elementy tj.; lokalizacja oraz zarys, jej zabarwienie, wrażliwość oraz konsystencja.

Usuwanie blizn potrądzikowych – charakterystyka zabiegu

Wybór odpowiedniej metody leczenia blizn potrądzikowych zależy m. in. od:

 • oceny klinicznej (rodzaj znamiona i jego lokalizacja)
 • wywiadu z pacjentem (uwarunkowania genetyczne, charakter urazu, dolegliwości)

W ocenie rodzaju znamiona, które jest jednym z kluczowych elementów warunkujących prawidłowy dobór metody leczenia blizn potrądzikowych oraz blizn bierze się pod uwagę lokalizację, masę blizny, konsystencję, zarys, zabarwienie, aktywność oraz wrażliwość.

Biorąc pod uwagę przyczynę powstania, blizny można podzielić na:

 • Blizny potrądzikowe powstałe na skutek nie leczonego trądziku bądź też nieodpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej i rozdrapywania zmian zapalnych;
 • Blizny pourazowe będące niemiłą pamiątką po oparzeniach, głębokich i rozległych skaleczeniach a w najgorszych przypadkach po ranach powstałych na skutek wypadków;
 • Blizny pooperacyjne wśród których najczęstsze to blizny po cesarskim cięciu, operacjach plastycznych lub operacjach związanych z urazami ortopedycznymi.

Bez względu na rodzaj i charakter blizny nie da się zaprzeczyć, że szpecą one skórę i są bardzo często przyczyną dyskomfortu i obniżonej samooceny u osób je posiadających. Na szczęście rozwój medycyny a w szczególności technologii laserowego usuwania blizn pozwala na skuteczne ich zredukowanie. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie wymaga okresu rekonwalescencji a ryzyko ewentualnych powikłań zminimalizowane.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych efekty

Trądzik dotyka wielu osób w młodości, ale może także powrócić w życiu dorosłym. Obecność nieestetycznych krost może wpływać na obniżenie pewności siebie, wycofanie z życia towarzyskiego, kompleksy, które mają wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Sposobów na walkę z trądzikiem jest wiele – wszystko zależy tutaj od podłoża i stopnia zaawansowania problemu. O ile z trądzikiem można skutecznie wygrać, to znacznie trudniejsza jest redukcja blizn, które po nim pozostają. Wielu pacjentów nie mogąc znieść widoku krost rozdrapuje je, wyciska i stosuje agresywne kosmetyki, które nie tylko mogą nasilać problem, ale nawet przyczynić się do powstawania blizn. Gdy trądzik przeminie, tak jak ma to miejsce w większości przypadków, to nieestetyczne blizny i bruzdy mogę być nadal bardzo widoczne. Walka z nimi nie jest łatwa, ale można je pokonać. Skutecznym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie blizn potrądzikowych, które przynosi bardzo dobre efekty, w tym:

 • pobudza tkanki do samoistnej regeneracji,
 • powoduje spłycenie blizn potrądzikowych,
 • wpływa na ujednolicenie koloru i faktury skóry.

Wiele osób po wykonaniu zabiegów jest pozytywnie zaskoczona osiągniętymi efektami. Warto zdecydować się na zabieg dla komfortu psychicznego i fizycznego.

Laser na blizny potrądzikowe – przeciwwskazania

Niestety istnieją przeciwwskazania do laserowego zabiegu na blizny potrądzikowe, które stale lub czasowo wykluczają z możliwości wykonania zabiegu i należą do nich:

 • ciąża, połóg i karmienie piersią,
 • świeża opalenizna,
 • choroby skórne, w tym pieprzyki, kurzajki, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry,
 • nieprawidłowa pigmentacja skóry,
 • aktywny trądzik (najlepiej jest leczyć blizny po około pół roku od   ustąpienia zmian chorobowych),
 • wykonanie świeżego tatuażu,
 • nowotwory, w szczególności skóry,
 • zakażenie wirusem opryszki pospolitej,
 • stosowanie określonej grupy leków np. immunologicznych.

Przed kwalifikacja do zabiegu warto poinformować lekarza także o stale przyjmowanych lekach.

Blizny potrądzikowe – laser, kwas czy serum?

Blizny potrądzikowe są bardzo trudne do usunięcia ze względu na intensywną ingerencję w strukturę skóry. Po trądziku dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej i zastąpienia jej tkanką łączną włóknistą. Głównymi przyczynami powstawania blizn jest nieprawidłowe leczenie trądziku, używanie niewłaściwych kosmetyków, ale także intensywne drapanie czy wyciskanie krost o charakterze trądzikowym. Leczenie delikatnych blizn na skórze można rozpocząć od kuracji przy pomocy serum lub specjalnych kwasów czy peelingów. Nie należy ich jednak stosować na własną rękę, a zamiast tego skierować się do gabinetu wykwalifikowanego specjalisty. Kwasy o określonym stężeniu mogą przynieść rezultaty w przypadku powierzchownych blizn, jednak w przypadku głębszych niezbędna jest ingerencja laserem. Terapia powinna zostać dopasowana do rodzaju skóry pacjenta, stanu blizn, ich ilości, rodzaju oraz miejsca występowania. Najtrudniejsze do usuwania są tzw. blizny przerostowe, które najczęściej występują na policzkach, żuchwie i plecach. W ich przypadku najskuteczniejsze jest leczenie laserowe. To mało inwazyjne zabiegi, które poprawiają wygląd skóry i samopoczucie pacjenta bez konieczności długotrwałej rekonwalescencji.

Najlepszym czasem na wykonanie zabiegów jest wczesna wiosna i jesień, kiedy skóra jest najmniej narażona na działanie promieni słonecznych i skrajne temperatury. Coraz więcej osób decyduje się na zabiegi przy użyciu lasera, który wybiórczo niszczy poszczególne fragmenty zbliznowaciałej skóry nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. Laser penetrując poszczególne warstwy skóry pobudza je do regeneracji i gojenia się. Po laserowej interwencji mogą przez pewien czas wystąpić delikatne podrażnienia, zaczerwienienia czy uczucie ciepła, które jednak mijają po krótkim czasie od zabiegu. Zabieg usuwania blizn potrądzikowych zwykle podzielony jest na kilka sesji w kilkutygodniowych odstępach – ich ilość i częstotliwość są uzależnione od oceny specjalisty.

FAQ

Blizny potrądzikowe – jak się pozbyć?

Wiele osób decyduje się na ukrywanie blizn potrądzikowych za pomocą makijażu lub wycofuje się z życia społecznego i unika kontaktów społecznych. Oba rozwiązania nie leczą ani nie rozwiązują problemu. Warto skorzystać z osiągnięć medycyny estetycznej i poddać się profesjonalnemu leczeniu blizn potrądzikowych za pomocą lasera. Delikatne blizny można usunąć w salonie kosmetycznym wykonując np. dermabrazję, polegającą na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka, co pobudza skórę do produkcji nowych tkanek i intensywnej regeneracji. Bardziej zaawansowane warto poddać działaniu lasera, który skutecznie je zniweluje.

Ile zabiegów laserem trzeba, aby usunąć blizny potrądzikowe?

Ilość zabiegów koniecznych do uzyskania zadowalających efektów wynosi od 4. do 6. serii, w kilkutygodniowych odstępach. Szczególnie w przypadku głębokich i wyraźnych blizn, zalecane jest wykonanie całej serii zabiegów. Innymi ważnymi czynnikami wpływającymi na ilość zabiegów są wiek pacjenta, „świeżość” blizn, ich głębokość, wielkość, a także miejsce występowania.