Blizny

Trądzik może być problemem nie tylko dorastającej młodzieży, ale również osób starszych, pojawiającym się najczęściej w obrębie twarzy, ale też na powierzchni skóry innych części ciała (plecy, dekolt, nogi itp.). Nawet, jeśli pozbędziemy się krost, to istnieje ryzyko, że zostawią one blizny potrądzikowe, które również szpecą naszą twarz. Takie znamiona możemy też mieć po przebytych chorobach, takich jak np. ospa. Niestety prezentują się one mało atrakcyjnie i często jesteśmy zmuszeni skorzystać z pomocy dermatologa i zabiegu usuwania zmian skórnych, co dla większości pacjentów stanowi proces przywracania dobrego samopoczucia, a nie tylko dobrej kondycji skóry. Wiele osób decyduje się na skuteczne usuwanie blizn potrądzikowych, na przykład poprzez mikrodermabrazje, która złuszcza górną warstwę naskórka. Inne zabiegi to: mezoterapia igłowa, naświetlanie lampą LED czy peelingi medyczne.

Możemy również zastosować laser (np. Discovery Pico czy laser frakcyjny), który zmusza skórę do odnowy – stary, zniszczony naskórek, jest zastąpiony przez nowy i zdrowy, a blizny potrądzikowe zanikają. Takie terapie prowadzone są w kilku sesjach, pacjent musi się uzbroić w cierpliwość, aby osiągnąć wymarzone efekty, nie trzeba się jednak bać o komfort zabiegu. W naszej klinice proponujemy preparaty: nawilżający (główny składnik – kwas hialuronowy), rozjaśniający (kwas glikolowy i arbutyna), oczyszczający (kwas salicylowy) oraz przeciwstarzeniowy (witaminy C i E, aloes, alantoina). Dzięki nim uzyskasz pożądany efekt i znów będziesz się cieszyć gładką skórą, zapominając, że blizny potrądzikowe kiedyś na niej były.

 Czym są blizny potrądzikowe i jak powstają?

U osób zmagających się z trądzikiem o ciężkim przebiegu na skórze niestety często pojawiają się nieestetyczne ślady, takie jak blizny potrądzikowe lub przebarwienia. Zmiany takie mogą powodować kompleksy, obniżone samopoczucie i niskie poczucie własnej wartości, niezależnie od tego jaki jest dokładnie wygląd blizny – nawet po zakończonej walce w trądzikiem, pozostają przykrym wspomnieniem, codziennie widywanym w lustrze. Skąd właściwie biorą się blizny potrądzikowe? Powstają przez uszkodzenie skóry właściwej, powodując zmiany w głębszych warstwach skóry. W celu odbudowania tkanki, wytwarza się tkanka łączna włóknista, która ma wypełnić ubytek – jest to naturalna reakcja organizmu. Podczas gojenia się rany w zwiększonych ilościach produkowany jest kolagen, zapewniający odpowiednią elastyczność, sprężystość i napięcie skóry. Zdarza się jednak, że uszkodzenia naskórka (blizny potrądzikowe) są zbyt duże, a włókna kolagenowe nie nie są w stanie „odbudować” powstałych braków. Prowadzi to do powstawania w miejscach zagojonych krost blizn zanikowych, które opisać można jako wgłębienia o różnych, nieregularnych kształtach. Niestety, wraz z upływem lat, blizny zanikowe mogą się powiększać i stawać bardziej widoczne, co związane jest ze zmniejszającą się ilością produkowanego przez organizm kolagenu.

Blizny potrądzikowe mogą też przybrać formę tzw. blizn przerostowych, objawiających się pod postacią niewielkich grudek, wypukłych guzków na skórze. Wywołuje je rozrost komórek po przebytym stanie zapalnym. Na szczęście, dzięki rozwojowi medycyny estetycznej, zarówno w walce z bliznami zanikowymi, jak i przerostowymi, możliwe jest skuteczne usuwanie blizn. W naszej klinice proponujemy różne rozwiązania zwiększające elastyczność skóry i pozwalające na leczenie blizn i pozbycie się niechcianych śladów, między innymi wykorzystując kwasy (m.in. kwas hialuronowy), peelingi chemiczne, osocze bogatopłytkowe, terapię światłem oraz zabieg laserowy.

Warto zauważyć, że jako blizny potrądzikowe czasami określa się też przebarwienia na skórze, powstałe przez problemy z trądzikiem, czyli najczęściej jasnoczerwone plamy. Tego typu zmiany powstają przez zaburzony proces powstawania melaniny, barwnika skóry. Są płytkie i stosunkowo łatwe do usunięcia, na przykład z pomocą mezoterapii igłowej lub jednego z laserów.

Usuwanie blizn potrądzikowych – jaką metodę wybrać?

Usuwanie blizn potrądzikowych wymaga współpracy ze specjalistą oraz często profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej, które na szczęście przynoszą świetne efekty w postaci wyraźnej regeneracji skóry. Ich skuteczność polega na przenikaniu w głąb skóry, umożliwiając pacjentom powrót do lepszego samopoczucia i normalne funkcjonowanie. Tego typu zmiany są bardzo trudne do usunięcia ze względu na intensywną ingerencję w strukturę skóry.

Przyczyny powstawania bliz a metoda usuwania

Głównymi przyczynami wywołującymi blizny potrądzikowe są: nieprawidłowe leczenie trądziku, używanie niewłaściwych kosmetyków, ale także intensywne drapanie czy wyciskanie krost o charakterze trądzikowym. Leczenie delikatnych blizn na skórze można rozpocząć od kuracji przy pomocy serum lub specjalnych kwasów czy peelingów. Nie należy ich jednak stosować na własną rękę, a zamiast tego skierować się do gabinetu wykwalifikowanego specjalisty. Peelingi chemiczne oczyszczają, rozjaśniają i wygładzają cerę, a po zabiegu skóra staje się bardziej sprężysta i jędrna, a zmiany w naskórku są mniej widoczne. Polecane są szczególnie osobom zmagającym się z przebarwieniami, niewielkimi zmianami pigmentacyjnymi i nadmiernym łojotokiem. Regularnie stosowane peelingi medyczne z kwasami przynoszą wysoce zadowalające efekty w przypadku powierzchownych blizn, jednak głębsze blizny potrądzikowe wymagają silniejszej ingerencja.

W terapii blizn ważne jest dopasowanie do rodzaju skóry pacjenta, stanu blizn, ich ilości, rodzaju oraz miejsca występowania. Szczegóły terapii blizn ustala lekarz medycyny estetycznej, biorąc pod uwagę m.in. wygląd blizny, ocenę stanu skóry i aktualną produkcję kolagenu,

Najtrudniejsze do usuwania blizny potrądzikowe to tzw. blizny przerostowe, które najczęściej występują na policzkach, żuchwie i plecach. W ich przypadku najskuteczniejsze jest leczenie laserowe. To mało inwazyjne zabiegi, które poprawiają wygląd skóry i samopoczucie pacjenta bez konieczności długotrwałej rekonwalescencji.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych: Warszawa

Usuwanie blizn potrądzikowych w naszej Klinice Murano przy użyciu nowoczesnego lasera Discovery Pico to skuteczny sposób na pozbycie się problemu znamion po trądziku.

Przez pierwszych 12 miesięcy od powstania blizny potrądzikowe nazywane są świeżymi. W ich obrębie przy udziale włókien kolagenowych i elastycznych, jak również naczyń krwionośnych, zachodzą skomplikowane, dynamiczne procesy regeneracji i przebudowy. Z kosmetycznego punktu widzenia jest to najlepszy czas na zapewnienie znamionu odpowiednich warunków, tj. zabezpieczenie jej przed słońcem i mrozem, ochrona przed ewentualnymi urazami oraz właściwa pielęgnacja. Wszystkie te czynniki będą miały wpływ na to, jak blizny potrądzikowe szybko znikną i jak znamiona będą wyglądać w późniejszym czasie oraz na proces gojenia.

Cechą charakterystyczną każdej blizny jest to, iż wyróżnia się ona na tle zdrowej skóry kolorem, elastycznością, strukturą ale również reakcją na promieniowanie co oznacza, że nie opala się tak samo jak skóra zdrowa.

Prawidłowe określenie jej rodzaju jest kluczowym czynnikiem warunkującym rodzaj i sposób leczenia. W ocenie tej pod uwagę brane są elementy tj.; lokalizacja oraz zarys, jej zabarwienie, wrażliwość oraz konsystencja.

Laserowe usuwanie blizn – charakterystyka zabiegu

Wybór odpowiedniej metody leczenia blizn potrądzikowych zależy m. in. od:

●       oceny klinicznej (rodzaj znamiona i jego lokalizacja)

●       wywiadu z pacjentem (uwarunkowania genetyczne, charakter urazu, dolegliwości)

W ocenie rodzaju znamiona, które jest jednym z kluczowych elementów warunkujących prawidłowy dobór metody leczenia blizn potrądzikowych oraz blizn bierze się pod uwagę lokalizację, masę blizny, konsystencję, zarys, zabarwienie, aktywność oraz wrażliwość.

Biorąc pod uwagę przyczynę powstania, blizny można podzielić na:

●       Blizny potrądzikowe powstałe na skutek nie leczonego trądziku bądź też nieodpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej i rozdrapywania zmian zapalnych;

●       Blizny pourazowe będące niemiłą pamiątką po oparzeniach, głębokich i rozległych skaleczeniach a w najgorszych przypadkach po ranach powstałych na skutek wypadków;

●       Blizny pooperacyjne wśród których najczęstsze to blizny po cesarskim cięciu, operacjach plastycznych lub operacjach związanych z urazami ortopedycznymi.

Bez względu na rodzaj i charakter blizny nie da się zaprzeczyć, że szpecą one skórę i są bardzo często przyczyną dyskomfortu i obniżonej samooceny u osób je posiadających. Na szczęście rozwój medycyny a w szczególności technologii laserowego usuwania blizn pozwala na skuteczne ich zredukowanie. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie wymaga okresu rekonwalescencji a ryzyko ewentualnych powikłań zminimalizowane.

Usuwanie blizn – Warszawa

Najlepszym czasem na wykonanie zabiegów jest wczesna wiosna i jesień, kiedy skóra jest najmniej narażona na działanie promieni słonecznych i skrajne temperatury. Coraz więcej osób decyduje się na zabiegi przy użyciu lasera, który wybiórczo niszczy poszczególne fragmenty zbliznowaciałej skóry nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek. Laser penetrując poszczególne warstwy skóry pobudza je do regeneracji i gojenia się. Po laserowej interwencji mogą przez pewien czas wystąpić delikatne podrażnienia, zaczerwienienia czy uczucie ciepła, które jednak mijają po krótkim czasie od zabiegu. Zabieg redukcji blizn potrądzikowych zwykle podzielony jest na kilka sesji w kilkutygodniowych odstępach – ich ilość i częstotliwość są uzależnione od oceny specjalisty.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych efekty

Trądzik dotyka wielu osób w młodości, ale może także powrócić w życiu dorosłym. Obecność nieestetycznych krost może wpływać na obniżenie pewności siebie, wycofanie z życia towarzyskiego, kompleksy, które mają wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Sposobów na walkę z trądzikiem jest wiele – wszystko zależy tutaj od podłoża, stopnia zaawansowania problemu i rodzaju blizny. O ile z trądzikiem można skutecznie wygrać, to znacznie trudniejsze jest uzyskanie redukcji blizn, które po nim pozostają. Wielu pacjentów nie mogąc znieść widoku krost rozdrapuje je, wyciska i stosuje agresywne kosmetyki, które nie tylko mogą nasilać problem, ale nawet przyczynić się do powstawania blizn po trądziku. Gdy trądzik przeminie, tak jak ma to miejsce w większości przypadków, to nieestetyczne blizny i bruzdy mogę być nadal bardzo widoczne. Walka z nimi nie jest łatwa, ale można je pokonać, co zdecydowanie ułatwia współczesna medycyna estetyczna.

Skutecznym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie blizn, które przynosi bardzo dobre efekty, w tym:

●       pobudza tkanki do samoistnej regeneracji,

●       powoduje spłycenie blizn potrądzikowych,

●       oddziałuje na głębokie blizny,

●       pomaga pozbyć się blizn pooperacyjnych,

●       wpływa na ujednolicenie koloru i faktury skóry.

Wiele osób po zdecydowaniu się leczenie blizn i wykonaniu zabiegów jest pozytywnie zaskoczona osiągniętymi efektami i tym, jak bardzo jest to skuteczna metoda usuwania zmian skórnych. Warto zdecydować się na zabieg dla komfortu psychicznego i fizycznego.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych (Warszawa) – przeciwwskazania

Niestety istnieją przeciwwskazania do laserowego zabiegu na blizny potrądzikowe, które stale lub czasowo wykluczają z możliwości wykonania zabiegu i należą do nich:

●       ciąża, połóg i karmienie piersią,

●       świeża opalenizna,

●       choroby skórne, w tym pieprzyki, kurzajki, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry,

●       nieprawidłowa pigmentacja skóry,

●       aktywny trądzik (najlepiej jest leczyć blizny po około pół roku od   ustąpienia zmian chorobowych),

●       wykonanie świeżego tatuażu,

●       nowotwory, w szczególności skóry,

●       zakażenie wirusem opryszki pospolitej,

●       stosowanie określonej grupy leków np. immunologicznych.

Przed kwalifikacją do zabiegu laserowego usuwanie blizn potrądzikowych, warto poinformować lekarza także o stale przyjmowanych lekach. Zachęcamy też do zadawania pytań, w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości – nasi specjaliści chętnie na nie odpowiedzą oraz doradzą, jaki zabieg usuwania zmian będzie w danym przypadku najlepszy.

FAQ

Blizny potrądzikowe - jak się pozbyć?

Wiele osób decyduje się na ukrywanie blizn potrądzikowych za pomocą makijażu lub wycofuje się z życia społecznego i unika kontaktów społecznych. Oba rozwiązania nie leczą ani nie rozwiązują problemu. Warto skorzystać z osiągnięć medycyny estetycznej i poddać się profesjonalnemu laserowemu usuwaniu blizn. Delikatne blizny można usunąć wykonując np. dermabrazję, polegającą na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka, co pobudza skórę do produkcji nowych tkanek i intensywnej regeneracji. Bardziej zaawansowane warto poddać działaniu lasera, który skutecznie je zniweluje. Efekty terapii widać już po kilku pierwszych seriach.

Ile zabiegów laserem trzeba, aby usunąć blizny potrądzikowe?

Liczba zabiegów koniecznych do uzyskania zadowalających efektów wynosi od 4. do 6. serii, w kilkutygodniowych odstępach. Szczególnie w przypadku głębokich i wyraźnych blizn, zalecane jest wykonanie całej serii zabiegów laserowego usuwania blizn potrądzikowych. Innymi ważnymi czynnikami wpływającymi na liczbę sesji laserem: wiek pacjenta, „świeżość” blizn, ich głębokość, wielkość, a także miejsce występowania.