Utrata jędrności skóry to jeden z podstawowych objawów procesu starzenia. Proces starzenia to jednak nie jedyna przyczyna utraty jędrności skóry. Często jest ona pochodną wielu czynników, związanych z nieodpowiednią pielęgnacją skóry, nieodpowiednim jej nawodnieniem, a także z szybką redukcją tkanki tłuszczowej, bez odpowiedniej pielęgnacji.
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na poprawę jędrności skóry. Bardzo dużo zależy od codziennej pielęgnacji skóry twarzy oraz całego ciała. Z pomocą przychodzi też medycyna estetyczna, która oferuje szereg nieinwazyjnych zabiegów wspomagających odbudowę jędrności skóry.
Przyczyny utraty jędrności skóry
Tak jak wspomniano na początku, przyczyny utraty jędrności skóry mogą być różne. Do najczęściej występujących zaliczamy:
- procesy starzenia
- wahania masy ciała
- nieodpowiednie nawilżenie skóry
- nadmierna ekspozycja na słońce
- zaburzenia hormonalne
- palenie papierosów
Co robić, gdy elastyczność skóry zmniejsza się?
Zmniejszenie elastyczności skóry twarzy łatwo zauważyć. Pojawiają się zmarszczki, bruzdy nosowo wargowe stają się bardziej widoczne, wiotczenie skóry jest szczególnie widoczne w okolicach oczu, oraz kości żuchwy. Zmniejszone napięcie skóry zauważymy też na innych partiach ciała. Utrata jędrności skóry będzie widoczna między innymi w okolicach ramion, na dłoniach, oraz w okolicach szyi i dekoltu.
Proces starzenia a utrata jędrności skóry
Wraz z wiekiem i upływem czasu włókna kolagenu tracą swoje właściwości, zmniejsza się też ilość kwasu hialuronowego, co prowadzi do zmiany struktury skóry, zmniejszenia gęstości tkanki, a w efekcie do utraty jej jędrności.
Kiedy brak jędrności skóry spowodowany jest wahaniem wagi, nieodpowiednią pielęgnacją czy nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne lub dym papierosowy, wówczas pierwszym krokiem do zmiany, jest eliminacja szkodliwych czynników i wdrożenie zmian w zakresie pielęgnacji skóry.
Jeżeli jednak utrata jędrności skóry spowodowana jest naturalnym procesem starzenia, wówczas z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, a także regularna, codzienna pielęgnacja.
Jak poprawić jędrność skóry twarzy?
Jędrność skóry twarzy możemy poprawić stosując specjalne zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne, oraz zabiegi medycyny estetycznej. Różnego rodzaju peelingi, zabiegi laserowe, masaże, zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych, mezoterapia, kwas hialuronowy, terapia światłem, karboksyterapia, to zabiegi które poprawiają elastyczność skóry. Pobudzają produkcję kolagenu, stymulują włókna elastynowe, poprawiają krążenie i nawilżenie skóry. Dzięki temu poprawia się elastyczność i wygląd skóry. Skóra twarzy staje się promienna, odzyskuje młody wygląd a zmarszczki są mniej widoczne.
Jak poprawić jędrność skóry na udach?
Poprawa jędrności skóry na udach będzie możliwa przede wszystkim dzięki systematycznej pielęgnacji. Konieczna jest też regularna aktywność fizyczna. Efekty oraz czas kiedy je zobaczymy zależy od tego, ile pracy włożymy w odzyskanie jędrności skóry. Doskonałe efekty w poprawie jędrności skóry na udach mają niektóre zabiegi takie jak endermologia, lipoliza czy karboksyterapia.
Poprawa jędrność skóry na brzuchu
Brak jędrności skóry na brzuchu często ma żródło w wahaniach wagi. Jest to widoczne szczególnie w przypadku szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Skóra staje się wówczas mniej elastyczna, traci jędrność, przez co sprawia wrażenie obwisłej. Z tego powodu bardzo ważne w procesie redukcji tkanki tłuszczowej jest jednoczesne wdrożenie intensywnej pielęgnacji skóry na brzuchu oraz reszcie ciała. Odpowiednie nawilżenie, masaże i inne zabiegi pomagają w stymulacji produkcji kolagenu i elastyny dzięki czemu skóra zachowa jędrność.