Małe usta

Małe usta – czyli jakie?

Kształt i wielkość ust w dużej mierze zależy od predyspozycji genetycznych. Każdy może nieco inaczej postrzegać i oceniać rozmiar swoich ust. Jednak aby nieco uogólnić, możemy powiedzieć, że charakterystyczną cechą małych ust jest brak proporcjonalności między wargami. Zwykle jedna jest większa od drugiej, co zaburza optycznie wygląd tej drugiej.

Przyczyny małych ust

Kształt i wygląd ust jak już wcześniej wspominano, głównie związany jest z genami, ale nie tylko. Na kondycję ust ma wpływ odpowiednie nawodnienie, a także zęby – ścieranie zębów może doprowadzić do zapadania się ust. Istotnym czynnikiem jest również czas – wraz z postępującym procesem starzenia skóra traci swoją jędrność i nawilżenie, usta stają się jakby mniejsze, ściągnięte i mniej wydatne.

Powiększanie ust na dwa sposoby

Zbyt małe usta można powiększyć korzystając z pomocy kwasu hialuronowego. Modelowanie ust kwasem hialuronowym wykonywane jest w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym trwa około 30 minut. Ilość preparatu dopasowywana jest do oczekiwań, jakie pacjent ma względem wyglądu ust.

Druga metoda powiększania ust to powiększanie ust własnym tłuszczem. Metoda ta pozwala uwydatnić małe i wąskie usta, jednak nie daje możliwości modelowania ich kształtu jak to jest w przypadku kwasu hialuronowego. Na potrzeby zabiegu pobierana jest niewielka ilość tłuszczu od pacjenta, a następnie jego iniekcja w usta za pomocą specjalnej kaniuli.

Malowanie małych ust – czyli jak szybko powiększyć wąskie usta

Czasami problem małych ust da się rozwiązać wykorzystując makijażowe tricki. Aby uwydatnić usta za pomocą makijażu, musimy dobrać odpowiedni kolor pomadki, a następnie pomalować usta odpowiednią techniką. Aby usta wyglądały na większe, najlepiej postawić na jasne kolory pomadek – sprawdzą się tutaj odcienie różu, nude, oraz brzoskwinie. Lepiej unikać ciemnych kolorów, ponieważ one jeszcze bardziej zmniejszają optycznie usta. Do makijażu ust w celu ich powiększenia warto użyć konturówki. Obrysowujemy nią warki, które wcześniej delikatnie pudrujemy. Skuteczny w powiększaniu ust będzie również błyszczyk, który aplikujemy na sam środek pomalowanej wcześniej wargi.

Małe usta nie zawsze da się skorygować makijażem. Nawet jeśli chwilowo uzyskamy ich optyczne powiększenie, to zniknie ono po zmyciu szminki. Co zrobić, jeśli chcemy zachować efekt na dłużej?

Polecany zabieg – wypełnianie ust kwasem hialuronowym

Możemy skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje współczesna medycyna. Najpopularniejszą obecnie metodą jest stosowanie zastrzyków z kwasem hialuronowym. Aplikuje się go w postaci żelu, który wstrzykuje się w linię zmarszczki lub kontur ust. Możemy za jego pomocą poprawić kontur wargi dolnej lub górnej (lub obu), podnieść kąciki ust i zwiększyć ich objętość, tym samym poprawiając ich nawilżenie. Pacjenci, którzy są bardzo wrażliwi na ból, mogą skorzystać z opcji znieczulenia miejscowego. Efekty zabiegu są widoczne zaraz po wyjściu z kliniki, jednak przez pierwsze dwa dni mogą pojawić się obrzęki i zaczerwienienia.

Jak długo możemy się cieszyć rezultatami? Nawet do roku. Jest to zależne od takich czynników jak: wiek, ekspozycja na promienie słoneczne, styl życia, korzystanie z używek (np. palenie papierosów).