Leczenie trądziku Warszawa – dostępne zabiegi

Trądzik to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która może znacząco obniżyć komfort życia chorego. Nic więc dziwnego, że osoby z tym problemem szukają skutecznych sposobów, by się go pozbyć. Ty również marzysz, by raz na zawsze rozprawić się z trądzikiem? Umów się na konsultacje do naszego specjalisty i dowiedz się, jak tego dokonać.

Trądzik – czym jest i skąd się bierze?

Trądzik pospolity to jedno z najczęstszych schorzeń z jakim pacjenci zgłaszają się do dermatologa. W znacznej większości przypadków dotyczy on osób młodych, wchodzących w okres dojrzewania, jednak dość często borykają się z nim również osoby dorosłe. Trądzik dorosłych dotyczy aż 8% populacji od 35. do 44. roku życia.

Trądzik jest chorobą przewlekłą powstającą na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych, którą to wywołują zmiany hormonalne. Problemy trądzikowe mogą mieć także podłoże genetyczne. Osoby zmagające się z powyższym problemem często przyznają, że występował on także u innych członków rodziny.

Typowe dla skóry trądzikowej są rozszerzone pory oraz wykwity skórne powszechnie nazywane „pryszczami”. Zmiany te zazwyczaj zlokalizowane są na twarzy jednak u niektórych osób mogą występować również na plecach, ramionach czy dekolcie.

Wśród najczęściej rozpoznawalnych rodzajów trądziku wyróżnić można:

  • Trądzik łagodny występujący także pod nazwą trądziku zaskórnikowego. Zaskórniki zwane potocznie wągrami to czarne dziurki występujące na brodzie, nosie oraz czole. Są pierwszym i najłagodniejszym stadium trądziku. Bardzo łatwo ulegają nadkażeniu w następstwie czego przekształcają się w o wiele bardziej problematyczne zmiany ropne;
  • Nieco bardziej nasiloną odmianą trądziku jest trądzik grudkowo- krostkowy. Jak nazwa podpowiada charakterystyczne dla niego jest występowanie wykwitów dwojakiego rodzaju- grudek i krost. Grudki nie zawierają treści ropnej i zazwyczaj znikają nie pozostawiając blizn. Zmiany skórne wyniosłe ponad powierzchnię skóry i wypełnione płynem surowiczym bądź ropnym nazywane są krostami. Nieodpowiednia pielęgnacja jak również wyciskanie krost może doprowadzić do powstania szpecących blizn.
  • Wyjątkowo ciężką do zwalczenia odmianą trądziku jest trądzik ropowiczy. Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju trądziku jest występowanie torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych. Wykwity skórne wypełnione treścią ropną są bardzo rozległe i utrzymują się przez długi czas. Często zdarza się, że wypryski są bolesne a na ich czubku pojawia się charakterystyczna biała grudka. Pomimo tego pod żadnym pozorem nie wolno ich rozdrapywać ani wyciskać. Substancja ropna zawarta w zmianie to nic innego jak bakterie i grzyby, które rozprowadzone po skórze mogą spowodować rozsianie się trądziku na zdrowe fragmenty skóry.

Zmiany trądzikowe mogą nasilać się na skutek działania wielu czynników. Do najczęstszych zaliczane są wahania hormonalne czego bardzo dobrym przykładem są krosty pojawiające się u Pań tuż przed miesiączką. Nieodpowiednia dieta opierająca się na produktach wysokoprzetworzonych, słonych i słodkich przekąskach, ostrych przyprawach, jak również napojach gazowanych w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania zmian skórnych. Osoby chorujące na trądzik różowaty, trądzik młodzieńczy czy trądzik hormonalny powinny zadbać o ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z diety wyżej wymienionych produktów. Ich spożycie może mieć niekorzystny wpływ na wygląd i stan cery.

 

Leczenie trądziku

Przyczyny powstawania trądziku są różne. Mogą to być zaburzenia hormonalne, bakterie, stres, problemy z przewodem pokarmowym, a także uwarunkowania genetyczne. Trądzik występuje nie tylko na twarzy, ale również na innych partiach ciała, m.in. ramionach, dekolcie, plecach. Grono osób skórę trądzikową określa jako problematyczną. Sebum wydzielane w nadmiernej ilości powoduje, że skóra jest tłusta i się świeci, zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda). Bardzo ważne zatem jest aby w codziennej pielęgnacji stosować kosmetyki, które nie zatykają ujścia mieszków włosowych. Walcząc z trądzikiem należy zadbać nie tylko o dietę i odpowiednią pielęgnację kosmetykami, ale również postarać się o spokojny tryb życia, gdyż stres to również czynnik nasilający występowanie zmian trądzikowych.

Co jest najważniejsze w leczeniu trądziku?

Przede wszystkim indywidualne podejście. Każdy przypadek wymaga osobistej konsultacji i rozeznania. Możemy zdecydować się na leczenie farmakologiczne lub alternatywne metody walki z tą wstydliwą bolączką. Lekarz pomoże nam zweryfikować nasz problem i podjąć odpowiednie działanie. Powinniśmy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ usuwanie trądziku może okazać się długotrwałym procesem. Tak samo systematyczności wymagają peelingi medyczne czy inne specjalistyczne zabiegi. Po zakończeniu leczenia należy stosować się do wszelkich podanych zaleceń . Dzięki temu zdołamy zapobiec nawrotom trądziku różowatego, trądziku pospolitego czy też schorzeń skórnych innego rodzaju.

Mamy też możliwość szybszego pozbycia się problemu – możemy zdecydować się na taki zabieg jak naświetlanie lampą LED. Klinika Murano proponuje lampy Triwings, które wytwarzają światło o różnym kolorze i różnych długościach fali. Każda z barw jest odpowiedzialna za inny proces w skórze. Komórki, dzięki działaniu światła regenerują się. Skóra odzyskuje dobrą kondycję: staje się lepiej ukrwiona, ujędrniona, odzyskuje młodzieńczy blask, a trądzik i inne nierówności zostają wyeliminowane. Medycyna estetyczna okazała się ratunkiem dla wielu osób, które latami zmagały się z takimi problemami, jak trądzik hormonalny czy trądzik różowaty. Laserowe leczenie trądziku pomogło im zapomnieć o przykrej dolegliwości i zyskać dodatkowe pokłady pewności siebie.

Niekiedy ciężki przebieg trądziku skutkuje pojawieniem się nieestetycznych śladów znanych jako przebarwienia pozapalne. Nasza klinika oferuje zabiegi mające na celu pozbycie się tych przebarwień i wyrównanie kolorytu skóry. Specjalizujemy się również w zabiegach medycyny estetycznej takich jak usuwanie zmian skórnych oraz usuwaniu tatuaży. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wykonywanych zabiegów.

Co prawda nie wynaleziono jeszcze cudownego lekarstwa na trądzik sam w sobie, aczkolwiek szybkie rozpoznanie rodzaju trądziku i podjęcie odpowiedniego leczenia farmakologicznego bądź niefarmakologicznego przynosi bardzo dobre rezultaty.  Stosując się do zaleceń lekarza prowadzącego można skutecznie pozbyć się występujących zmian trądzikowych a także zapobiec powstawaniu nowych wykwitów i blizn potrądzikowych. Należy jednak pamiętać, że jak we wszystkim konieczna jest systematyczność i konsekwencja.