Trądzik

Przyczyny powstawania trądziku są różne. Mogą to być zaburzenia hormonalne, bakterie, stres, problemy z przewodem pokarmowym, a także uwarunkowania genetyczne. Trądzik występuje nie tylko na twarzy, ale również na innych partiach ciała, m.in. ramionach, dekolcie, plecach.

Każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji i rozeznania. Możemy zdecydować się na leczenie farmakologiczne lub niefarmakologiczne. Lekarz pomoże nam zweryfikować nasz problem i podjąć odpowiednie działanie. Powinniśmy się uzbroić w cierpliwość, ponieważ może to być długotrwały proces. Tak samo systematyczności wymagają peelingi medyczne.

Mamy też możliwość szybszego pozbycia się problemu – możemy zdecydować się na taki zabieg jak naświetlanie lampą LED. Klinika Murano proponuje lampy Triwings, które wytwarzają światło o różnym kolorze i różnych długościach fali. Każda z barw jest odpowiedzialna za inny proces w skórze. Komórki, dzięki działaniu światła regenerują się. Skóra odzyskuje dobrą kondycję: staje się lepiej ukrwiona, ujędrniona, odzyskuje młodzieńczy blask, a trądzik i inne nierówności zostają wyeliminowane.

Specjalizujemy się również w zabiegach medycyny estetycznej takich jak usuwanie zmian skórnych oraz usuwaniu tatuaży. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wykonywanych zabiegów.

 

Leczenie trądziku

Trądzik pospolity to jedno z najczęstszych schorzeń z jakim pacjenci zgłaszają się do dermatologa. W znacznej większości przypadków dotyczy on osób młodych, wchodzących w okres dojrzewania, jednak dość często borykają się z nim również osoby dorosłe.

Trądzik jest chorobą przewlekłą powstającą na skutek nadmiernej pracy gruczołów łojowych, którą to wywołują zmiany hormonalne.

Typowe dla skóry trądzikowej są rozszerzone pory oraz wykwity skórne powszechnie nazywane „pryszczami”. Zmiany te zazwyczaj zlokalizowane są na twarzy jednak u niektórych osób mogą występować również na plecach, ramionach czy dekolcie.

Wśród najczęściej rozpoznawalnych rodzajów trądziku wyróżnić można:

  • Trądzik łagodny występujący także pod nazwą trądziku zaskórnikowego. Zaskórniki zwane potocznie wągrami to czarne dziurki występujące na brodzie, nosie oraz czole. Są pierwszym i najłagodniejszym stadium trądziku. Bardzo łatwo ulegają nadkażeniu w następstwie czego przekształcają się w o wiele bardziej problematyczne zmiany ropne;
  • Nieco bardziej nasiloną odmianą trądziku jest trądzik grudkowo- krostkowy. Jak nazwa podpowiada charakterystyczne dla niego jest występowanie wykwitów dwojakiego rodzaju- grudek i krost. Grudki nie zawierają treści ropnej i zazwyczaj znikają nie pozostawiając blizn. Zmiany skórne wyniosłe ponad powierzchnię skóry i wypełnione płynem surowiczym bądź ropnym nazywane są krostami. Nieodpowiednia pielęgnacja jak również wyciskanie krost może doprowadzić do powstania szpecących blizn.
  • Wyjątkowo ciężką do zwalczenia odmianą trądziku jest trądzik ropowiczy. Wykwity skórne wypełnione treścią ropną są bardzo rozległe i utrzymują się przez długi czas. Często zdarza się, że wypryski są bolesne a na ich czubku pojawia się charakterystyczna biała grudka. Pomimo tego pod żadnym pozorem nie wolno ich rozdrapywać ani wyciskać. Substancja ropna zawarta w zmianie to nic innego jak bakterie i grzyby, które rozprowadzone po skórze mogą spowodować rozsianie się trądziku na zdrowe fragmenty skóry.

Zmiany trądzikowe mogą nasilać się na skutek działania wielu czynników.
Do najczęstszych zaliczane są wahania hormonalne czego bardzo dobrym przykładem są krosty pojawiające się u Pań tuż przed miesiączką. Nieodpowiednia dieta opierająca się na produktach wysokoprzetworzonych, słonych i słodkich przekąskach jak również napojach gazowanych w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania zmian skórnych.

Grono osób skórę trądzikową określa jako problematyczną. Sebum wydzielane
w nadmiernej ilości powoduje, że skóra jest tłusta i się świeci, zwłaszcza w strefie T (czoło, nos, broda). Bardzo ważne zatem jest aby w codziennej pielęgnacji stosować kosmetyki, które nie zatykają ujścia mieszków włosowych. Walcząc z trądzikiem należy zadbać nie tylko o dietę i odpowiednią pielęgnację kosmetykami, ale również postarać się o spokojny tryb życia, gdyż stres to również czynnik nasilający występowanie zmian trądzikowych.

Co prawda nie wynaleziono jeszcze cudownego lekarstwa na trądzik sam w sobie, aczkolwiek szybkie rozpoznanie rodzaju trądziku i podjęcie odpowiedniego leczenia farmakologicznego bądź niefarmakologicznego przynosi bardzo dobre rezultaty.  Stosując się do zaleceń lekarza prowadzącego można skutecznie pozbyć się występujących zmian trądzikowych a także zapobiec powstawaniu nowych wykwitów i blizn potrądzikowych. Należy jednak pamiętać, że jak we wszystkim konieczna jest systematyczność i konsekwencja.