Na czym polega i kiedy wykonać zabieg wolumetrii?

Wolumetria to popularny zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, pozwalający na modelowanie kształtu twarzy bez użycia skalpela. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą przywrócić skórze dawny blask i elastyczność czy też pozbyć się cieni pod oczami, zmarszczek czy nierówności. Na czym polega wolumetria twarzy i kiedy warto się na nią zdecydować? Jakie są efekty zabiegu? Między innymi na te pytania odpowiadamy w dalszej części tekstu.

Wolumetria twarzy – na czym polega i co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Wraz z upływem czasu skóra staje się coraz mniej elastyczna i jędrna, a twarz traci swój pierwotny owal. Mięśnie słabną, przez co skóra wiotczeje, prowadząc do stopniowego zaniku podskórnej tkanki tłuszczowej (nazywanej poduszeczkami tłuszczowymi) – zwłaszcza w obrębie kości policzkowych, jarzmowych i skroni. Procesy starzenia dla wielu osób są krępujące i powodują zakłopotanie czy nawet wstyd i kompleksy. Na szczęście medycyna estetyczna jest w stanie w nieinwazyjnym, prostym zabiegu odwrócić niechciane procesy, przywracając skórze młody i promienny wygląd.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że z takich zabiegów jak wolumetria twarzy nie korzystają tylko osoby chcące ukryć widoczne oznaki starzenia, ale także ludzie młodzi, którym zależy na odpowiednim wymodelowaniu owalu twarzy. Uwydatnione kości policzkowe, uniesiony łuk brwiowy czy szczupły podbródek to tylko niektóre efekty, jakie można osiągnąć, decydując się na wolumetrię.

Co to jest wolumetria twarzy? Zabieg liftingu wolumetrycznego przywraca utraconą objętość tkanek, dzięki czemu twarz staje się bardziej kształtna o wyrównanym konturze, a zapadnięcia wypełnione. Wykorzystywany w wolumetrii kwas hialuronowy redukuje zmarszczki i przywraca skórze zdrowy wygląd, nawilżając ją od wewnątrz. 

Jak przebiega zabieg wolumetrii twarzy?

Wolumetria polega na podskórnym podaniu kwasu hialuronowego przy pomocy cienkiej igły (iniekcyjnie) lub kaniuli (tzw. tępej igły – drobnej rurki o nieostrym zakończeniu i pustym środku, przez który wprowadzany jest preparat). Dla komfortu pacjenta przed zabiegiem stosuje się zazwyczaj miejscowe znieczulenie, np. pod postacią kremu.

Ile utrzymuje się wolumetria? Zabieg trwa maksymalnie 40 minut, a efekt widoczny jest niemal od razu i utrzymuje się od około 12 do nawet 18 miesięcy.

Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym – kto może skorzystać?

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym polecana jest przede wszystkim osobom, które:

 • chcą wymodelować rysy twarzy, np. uwydatniając kości policzkowe;
 • mają dość zapadniętej skóry pod oczami;
 • potrzebują korekty linii żuchwy;
 • posiadają zapadnięte policzki lub opadniętą przy nich skórę;
 • chcą pozbyć się oznak starzenia (np. zmarszczek);
 • mają kompleksy przez gruby podbródek;
 • chcą pozbyć się bruzd w okolicy nosa czy warg.

Wykorzystując kwas hialuronowy, policzki przed i po zabiegu prezentują się zupełnie inaczej, dzięki czemu już parę chwil po wyjściu z gabinetu pacjenci mogą cieszyć się odnowionym wyglądem skóry, zapominając o kompleksach.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Jak w przypadku każdego innego zabiegu, również modelowanie twarzy z wykorzystaniem wolumetrii nie jest przeznaczone dla każdego, istnieją bowiem przeciwwskazania do jej wykonania. Warto pamiętać, by przed zabiegiem porozmawiać z prowadzącym specjalistą i dokładnie opowiedzieć mu o swoim stanie zdrowia. Dzięki takiej konsultacji obie strony będą miały pewność, że wolumetria twarzy może być wykonana bezpiecznie.

Przeciwwskazania do wykonania wolumetrii:

 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • uczulenie lub wrażliwość na składniki preparatu;
 • aktywne infekcje (w tym przeziębienie, opryszczka itp.);
 • choroba nowotworowa oraz prowadzona chemio- bądź radioterapia;
 • cukrzyca, nadciśnienie tętnicze lub inne choroby przewlekłe.

W razie wątpliwości, zawsze warto jest skonsultować się z lekarzem.

Wolumetria twarzy przed i po – efekty zabiegu

Nie bez powodu w gabinetach medycyny estetycznej na dobre zagościła wolumetria twarzy. Kiedy widać efekty, można często odnieść wrażenie przejścia zupełnej metamorfozy, co niejednemu pacjentowi przywróciło pewność siebie i dobre samopoczucie. Poza odmłodzoną i pozbawioną zmarszczek skórą, wśród efektów zabiegu znajdują się też: wypełnione zapadnięte policzki i tzw. doliny łez, uwydatnione kości policzkowe oraz żuchwa, poprawiony owal twarzy, a także elastyczna, jędrna i nawilżona skóra. Warto podkreślić, że rezultaty osiągane w wyniku zabiegu wolumetrii są bardzo naturalne. Jest to świetny sposób na poprawę wyglądu i kondycji twarzy bez obawy o efekt sztuczności.