Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych jest dość często występującą dermatozą dotyczącą głównie mężczyzn.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych związane jest ze stanem zapalnym mieszka włosowego wraz z jego otoczeniem. Głównym czynnikiem powodującym stan zapalny jest zakażenie, w tym najczęściej bakteryjne jak również grzybicze czy wirusowe. Innym czynnikiem wpływającym na zapalenie mieszków włosowych  jest  uraz mechaniczny oraz przewlekłe drażnienie. Ponad to czynnikami predysponującymi są nadwaga, nadmierna potliwość czy takie schorzenia jak np. cukrzyca.

Zapalenie mieszków włosowych – objawy

Typowym objawem zapalenia mieszków włosowych, niezależnie od etiologii jest występowanie drobnych krost o żółtym zabarwieniu, często przebitych włosem otoczonych rumieniową obwódką. Lokalizacja zmian jest różna i dotyczy najczęściej zapalenia mieszków włosowych głowy, zapalenia mieszków włosowych na udach, zapalenia mieszków włosowych pod pachami. W przypadku zmian głębszych może wystąpić świąd i bolesność, które mogą prowadzić do wystąpienia czyraków.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Czy zapalenie mieszków włosowych jest wyleczalne? Leczenie stanu zapalnego mieszków włosowych może być uciążliwe i dość czasochłonne. W większości przypadków leczenie zapalenia  mieszków  włosowych  polega na  miejscowej  terapii antybiotykowej przez około 2 tygodnie. W przypadku nasilonych zmian oraz u osób z zaburzeniami odporności wskazana  jest antybiotykoterapia doustna.