Asymetria ust

Pełne i kształtne usta to marzenie niejednej osoby.  Zmysłowe usta sprawiają, że twarz wygląda na weselszą i bardziej atrakcyjną. Niestety natura nie wszystkich obdarzyła pięknymi ustami. Głównie to uwarunkowania genetyczne są odpowiedzialne za budowę oraz kształt ust. Dużą rolę odgrywają również inne czynniki – struktura i ukształtowanie zębów, kształt brody i wiek. Ponadto nie bez znaczenia są nawyki i przyzwyczajenia. Wąskie lub asymetryczne usta powodują wiele kompleksów, obniżają poczucie własnej wartości. Często problemem nie jest mała objętość, tylko asymetria ust. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się asymetrii ust przy niekoniecznym ich powiększaniu. 

Asymetria ust 

Asymetria ust jest to głównie defekt natury estetycznej. Jest on nabyty lub wrodzony i może dotyczyć nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Należy jednak zwracać uwagę czy nagle pojawiające się opadnięcie kącika ust nie jest przyczyną poważnego schorzenia, jak np. udar niedokrwienny mózgu. 

Rodzaje asymetrii ust 

Wyróżnia się kilka rodzajów asymetrii ust. Asymetria może występować między lewą a prawą stroną, a także między objętością górnej i dolnej wargi. Często asymetria ust staje się widoczna dopiero podczas mówienia czy uśmiechania się – jest to tak zwana asymetria dynamiczna. Opadające kąciki ust również zaliczają się do asymetrii ust, daje ona wyraz smutnej miny.

Przyczyny

Wśród przyczyn wrodzonej asymetrii ust można wyróżnić:

  • wady zgryzu,
  • asymetrię dynamiczną,
  • zajęczą wargę 

Natomiast wśród nabytych przyczyn asymetrii ust można znaleźć:

  • nieprawidłowo wykonane zabiegi, np. wypełniania kwasem hialuronowym,
  • zaburzenia pracy mięśni,
  • blizny powypadkowe,
  • blizny po opryszczkach.
  • Porażenie Bell’a

Leczenie

Specjaliści medycyny estetycznej są w stanie wyrównać asymetrię ust za pomocą dedykowanych substancji wypełniających.  Do wyrównania asymetrii ust stosuje się przede wszystkim kwas hialuronowy usieciowany, osocze bogatopłytkowe, a niekiedy w celu pozbycia się blizn okołoustnych – laser frakcyjny. Już podczas jednego zabiegu można zlikwidować asymetrię oraz przywrócić wargom odpowiednie proporcje. 

Klinice Murano zabieg z użyciem kwasu hialuronowego jest najczęściej stosowany w przypadku asymetrii ust. Kwas hialuronowy, który wprowadza się pod skórę za pomocą cienkiej igły lub kaniuli,  nadaje ustom odpowiedni kształt i likwiduje asymetrię. Dodatkowo dzięki zdolności kwasu do wiązania wody w skórze, wargi są odpowiednio nawilżone i wygładzone. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w postaci kremu znieczulającego. Efekty mogą utrzymywać się od 8 do 12 miesięcy w zależności od rodzaju skóry i trybu życia.