Kaszak

W medycznym mianownictwie kaszak znany jest pod nazwą cysty naskórkowej. Jest to dość powszechna przypadłość, dlatego też wiele osób pragnie dowiedzieć się, co to jest kaszak. Warto podkreślić, że kaszak nie ma charakteru nowotworowego.

Jest to zmiana łagodna, która najczęściej wiąże się z defektem natury estetycznej. Szczególnie problematyczne pod względem estetycznym są kaszaki na twarzy oraz kaszak na szyi, czy kaszak za uchem gdyż okolice te są najbardziej eksponowane - kaszaka w takim miejscu trudno jest ukryć pod ubraniem. Podejrzenie kaszaka wymaga badania lekarskiego, co pozwoli na pewne potwierdzenie zmiany i wykluczenie innych nieprawidłowości. Jak wygląda kaszak? Jakie są jego przyczyny i wreszcie - jak usunąć kaszak?

Kaszak – przyczyny

Przyczyną pojawienia się kaszaka jest zamknięcie ujścia gruczołów łojowych, co skutkuje powiększeniem się gruczołu i przekształceniem go w cystę. W jej wnętrzu znajdują się przede wszystkim substancje łojowe oraz komórki naskórka i fragmenty mieszków włosowych. Kaszaki mogą zawierać w swoim wnętrzu również cholesterol oraz keratynę. Cysta naskórkowa rzadko powstaje poza skórą. Te pozaskórne lokalizacje związane są zazwyczaj z zaburzeniami rozwojowymi - są więc wrodzone. Warto wspomnieć, że kaszaki bardzo rzadko pojawiają się u dzieci. U dziecka kaszak pod skórą powinien być zróżnicowany z torbielą skórną, która jest zmianą wrodzoną. U osób dorosłych kaszaki powinny być zróżnicowane przede wszystkim z tłuszczakami, które są najczęstszymi guzami tkanek miękkich.

Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo powstania kaszaka, to przede wszystkim:

 • okres dojrzewania - związany jest ze zmianami hormonalnymi, które wpływają na funkcjonowanie gruczołów łojowych;
 • mechaniczne uszkodzenia mieszków włosowych (w ten sposób może powstawać np. kaszak na głowie);
 • długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
 • nieprawidłowa higiena, która predysponuje do zaczopowania ujścia gruczołu łojowego;
 • stany zapalne skóry;
 • czynniki genetyczne - występowanie kaszaków może wiązać się z pewnymi zespołami genetycznymi.

Kaszak - objawy

Kaszak jest zmianą niebolesną i zazwyczaj nie wiąże się z dodatkowymi objawami klinicznymi. Ból może pojawić się, gdy doszło do wtórnego nadkażenia kaszaka. Cysta naskórkowa może rosnąć przez wiele lat i nie dawać innych dolegliwości, jednak wiąże się z ryzykiem rozwoju stanu zapalnego. Dlatego powinno się dążyć do usunięcia tej zmiany.

Kaszak – jak wygląda?

Kaszak (cysta naskórkowa) to zazwyczaj niewielki, kilkumilimetrowy lub kilkucentymetrowy guzek. Kaszak pod skórą jest przesuwalny względem podłoża, skóra pokrywająca zmianę jest zazwyczaj niezmieniona. Zmiana ta jest często zlokalizowana na twarzy i owłosionej skórze głowy. Kaszak na karku oraz kaszak na plecach to także częsta lokalizacja tej zmiany. Czasami na powierzchni kaszaka można dostrzec ciemniejszym punkt, który odpowiada zaczopowanemu przewodowi mieszka włosowego. Można też zaobserwować zagłębienie w centralnej części zmiany. Zdarza się, że dochodzi do samoistnego opróżnienia kaszaka, ma to miejsce szczególnie w przypadku drażnienia mechanicznego. Treść która się z niego wydostaje ma zazwyczaj żółtawą barwę i może mieć nieprzyjemny zapach.

Kaszak – usuwanie

Należy pamiętać o zaniechaniu samodzielnych prób usunięcia kaszaka, gdyż może to grozić rozwojem zakażenia bakteryjnego i powstaniem nieestetycznych blizn. Usuwanie kaszaków powinien przeprowadzać lekarz, który dobierze indywidualnie najlepszą metodą leczenia. Wybór leczenia zależy między innymi od rozmiarów kaszaka i jego lokalizacji.

Dostępne metody leczenia kaszaków, to przede wszystkim:

 • usunięcie kaszaka metodą chirurgiczną - metoda z wyboru przy kaszakach osiągających większe rozmiary, pozwala na trwałe usunięcie zmiany i rzadko wiąże się z nawrotami;
 • usuwanie kaszaka drogą laseroterapii i kriochirurgii - metody te są możliwe do zastosowanie przy mniejszych rozmiarach kaszaka, są to metody bezkrwawe, które charakteryzują się bardzo dobrymi efektami kosmetycznymi;
 • nacięcie i drenaż torbieli naskórkowej - niesie ze sobą większe ryzyko nawrotu kaszaka, w porównaniu z usunięciem chirurgicznym;
 • usuwanie kaszaka metodą elektrokoagulacji - jest to mało inwazyjny zabieg, polegający na wykorzystaniu prądu elektrycznego celem koagulacji i usunięcia zmiany;
 • antybiotykoterapia - stosowana jest w przypadku nadkażenia bakteryjnego, wyleczenie nadkażenia umożliwia przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego usunięcia kaszaka

Najskuteczniejszą metodą usunięcia kaszaka jest leczenie chirurgiczne. Jest to zabieg stosunkowo krótki i możliwy do wykonania w trybie ambulatoryjnym - nie jest wymagany pobyt w szpitalu. Co ważne, jest bezbolesny, ponieważ lekarz stosuje w tym przypadku skuteczne znieczulenie miejscowe, dzięki czemu mimo zachowanej świadomości pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Trudniejszą lokalizacją może się okazać kaszak pod okiem oraz kaszak na powiece, jednak doświadczony lekarz poradzi sobie również z takim umiejscowieniem zmiany. Usunięty w całości kaszak nie wymaga leczenia uzupełniającego.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Grudki perliste

Jeżeli dotknął Cię problem grudek perlistych z pewnością pomożemy. Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej przypadłości. Więcej informacji uzyskasz telefonicznie. Zapraszamy do naszej Kliniki

Usuwanie tatuażu

W naszej Klinice dermatologicznej usuniesz swój tatuaż niezależnie od jego koloru. Pracujemy laserem Discovery Pico, który radzi sobie z wielobartwnymi tatuażami - Zapisz się na konsultację już dzisiaj

Zamykanie naczynek

Naszej klinice dermatologicznej specjalizujemy się w zabiegach zamykania naczynek krwionośnych. Zabieg ten z uwagi na konieczność ochrony przed słońcem polecamy wykonywać w okresie jesienno-zimowym

Epilacja

Epilacja laserowa to zabieg, dzięki któremu pozbędziesz się niechcianego owłosienia już niemal na zawsze. Okresowe zabiegi utrwalające, które polecamy powtarzać średnio raz na 2 lata wystarczą, aby podtrzymać efekt zabiegu. Poczuj komfort gładkiej skóry.

Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstałe w wyniku trądziku to defekt kosmetyczny powodujący dyskomfort u osób borykających się z tym problemem. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego wyposażyliśmy naszą klinikę w nowoczesny laser Discovery Pico, dzięki któremu skutecznie usuwamy znamiona powstałe w wyniku trądziku.

Redukcja cellulitu

Wykonujemy skuteczne zabiegi redukujące cellulit wykorzystując aparat Cellactor. Zapraszamy na konsultację z doświadczonym specjalistą Kliniki Murano.

Wideodermatoskopia

W naszej klinice do oceny znamion skórnych wykorzystujemy wideodermatoskop Foto Finder. Dowiedz się więcej o zabiegu.

Linerase - terapia kolagenowa

Terapia AteloKOLAGENEM Linerase to zabieg z zakresu medycyny przeciwstarzeniowej i dedykowany jest pacjentom, którzy zaobserwowali, że ich skóra stała się mniej elastyczna, a zmarszczki jeszcze bardziej widoczne.

Mezoterapia

Mezoterapia jest zabiegiem stosowanym w celu poprawy kondycji i wyglądu skóry twarzy oraz ciała. Pomaga również w zapobieganiu nadmiernej utraty włosów czy w leczeniu łysienia plackowatego.

Karboksyterapia

To jeden z tych zabiegów, które zmieniły oblicze medycyny estetycznej. Terapia polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla. Dowiedz się więcej.

Kwas hialuronowy

Wykorzystywany najczęściej do powiększania ust i wypełniania zmarszczek. Kwas wstrzykujemy przy użyciu cienkiej igły w miejscu, które wymaga kosmetyki.

ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil