Pękające paznokcie

Pękające paznokcie – Paznokcie zbudowane są z wielu struktur. Paznokcie u rąk i stóp głównie składają się z keratyny, a pozostałe składniki to woda, wapń oraz lipidy. Płytka paznokcia przybiera różny kolor w zależności od unaczynienia skóry pod nią. Są one niezwykle unerwioną częścią ciała. Z macierzy paznokcia wyrasta zrogowaciała płytka paznokciowa, która posiada trzy warstwy: grzbietową – zbudowana jest z bardzo przylegle rozłożonych zrogowaciałych komórek, pośrednią – zrogowaciałe komórki są w niej luźno rozmieszczone oraz z najbardziej wewnętrznej warstwy – nabłonka.

Problem z pękającymi paznokciami

Naskórek z płytką połączony jest poprzez łożysko, dzięki któremu możliwe jest przewodzenie substancji odżywczych.

W prawidłowych warunkach rozwoju, paznokcie u rąk odrastają dwa razy szybciej niż paznokcie u stóp. Odpowiednia pielęgnacja oraz dieta wpływają na piękny wygląd paznokci i estetykę dłoni oraz stóp.

Obserwacja płytki paznokciowej oraz okolic okołopaznokciowych pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości we wzroście paznokci oraz ewentualnych problemach zdrowotnych organizmu.

Pękanie paznokci może być objawem osłabienia organizmu, bądź czasem oznaką poważnych chorób lub infekcji ustrojowych. Aby poznać przyczynę osłabienia płytki paznokcia i pogorszenia ich stanu, zalecana jest wizyta u dermatologa, który oceni problem i zaproponuje odpowiednie leczenie. 

Pękające paznokcie – przyczyny

Wygląd i kształt paznokci uwarunkowany jest wieloma czynnikami – od genetyki po dietę, przemianę materii, wilgoć, narażenie na czynniki mechaniczne po choroby paznokci typu grzybica lub łuszczyca. Dodatkowo praca wymagająca ciągłego zanurzania dłoni w wodzie z różnymi detergentami oraz zabiegi kosmetyczne, takie jak malowanie, nakładanie specjalnych preparatów czy usuwanie silnymi środkami chemicznymi produktu, sprzyja pękaniu i rozdwajaniu się paznokci.

Aby zatrzymać proces niszczenia naturalnej struktury paznokcia, należy jak najszybciej zdiagnozować problem oraz wdrożyć właściwą pielęgnację.

Pękająca paznokcie – zapobieganie

W celu zapobieżenia problemów z pękającymi paznokciami, należy kontrolować ogólny stan zdrowia. Regularne badania – w szczególności badania krwi, hormonów oraz tarczycy mogą nakreślić to, czy organizm funkcjonuje prawidłowo. Na wygląd oraz strukturę paznokci w olbrzymim stopniu wpływa dieta czyli odpowiednia podaż niezbędnych witamin i minerałów.

Prawidłowy bilans kaloryczny uwzględniający odpowiednią ilość białek, tłuszczy i węglowodanów w należytych proporcjach. Wpływ na polepszenie paznokci ma nie tylko ilość, a przede wszystkim jakość spożywanych produktów. Witaminy – szczególnie A, C, D i E, minerały, takie jak cynk i miedź oraz NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – biorą udział w syntezie keratyny, a co za tym idzie regulują procesy rogowacenia naskórka i paznokci oraz zapobiegają ich łamaniu czy rozdwajaniu. Nie bez znaczenia ma również nawadnianie organizm. Dzienna podaż około 1,5-2 l wody oraz naparów w szczególności z pokrzywy, znacznie poprawia strukturę płytki.  

MURANO Klinika Dermatologii Klinicznej, Estetycznej i Laserowej

 

Łamliwe paznokcie –  co robić?

Łamliwe paznokcie – Łamliwość płytki paznokciowej rozpoznaje się po zauważalnym pękaniu wzdłuż bruzd pionowych oraz po zmienionej strukturze – często wyszczerbanym wolnym brzegu paznokcia. Pęknięcie wzdłuż najczęściej rozpoczyna się od wolnego brzegu, aż po macierz paznokcia. Najczęściej spowodowane jest niedoborem odpowiednich witamin, bądź zbytnim piłowaniem brzegu paznokcia. W przypadku pęknięć paznokcia wszerz płytki, można podejrzewać niektóre choroby takie jak grzybica lub łuszczyca. Niezbędna jest wówczas wizyta u dermatologia i podjęcie leczenia farmakologicznego lub seria zabiegów z wykorzystaniem lasera o odpowiednich parametrach, która przyczyni się do rekonstrukcji i odbudowy zainfekowanej płytki paznokciowej.

Sprawdź: Konsultacja dermatologiczna w Klinice Murano!