Włókniak

Włókniak – informacje

Włókniak jest łagodnym nowotworem skóry, który wywodzi się z tkanki łącznej. Włókniaki dzielą się na włókniaki twarde i miękkie.

Włókniaki miękkie występują pod postacią małych zwisających guzków w kolorze skóry lub nieco ciemniejszym. Ich wielkość waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Włókniaki mogą występować na całej powierzchni ciała, jednak najczęściej są zlokalizowane na szyi, tułowiu i powiekach. Zdarza się, że występują też w pachwinach, a u kobiet pod biustem i na dekolcie.

Włókniaki miękkie nie dają żadnych objawów typu swędzenie, ból czy krwawienie. Oczywiście może się zdarzyć, że na skutek podrażnienia może dojść do rozwoju stanu zapalnego. Wtedy pacjent może odczuwać w tym miejscu ból i zaczerwienienie. Włókniaki nie ulegają zezłośliwieniu, dlatego też nie ma konieczności ich usuwania. Oczywiście ze względów estetycznych można je usunąć.

Włókniak – przyczyny

Występowanie włókniaków jest zazwyczaj uwarunkowane genetycznie, a wraz z wiekiem ich ilość na skórze rośnie. Zdecydowanie częściej włókniaki miękkie występują u pacjentów chorych na cukrzycę oraz ludzi otyłych.

Włókniak – usuwanie

Włókniaki są usuwane najczęściej ze względów estetycznych. Jedną z metod ich usuwania jest elektrokoagulacja w czasie której nie narusza się ciągłości tkanek. Zabieg nie jest bolesny, przed zabiegiem zmiana jest poddawana specjalnemu znieczuleniu, co zapewnia pacjentowi komfort w czasie zbiegu.  Kolejną metodą usuwania włókniaków jest krioterapia, która polega na wymrażaniu zmiany za pomocą ciekłego azotu. Najbardziej skuteczną z metod usuwania włókniaków jest laser C02. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa delikatne pieczenie i ciepło, zaś po zabiegu powstaje delikatny strupek, który po kilku dniach odpada. W przypadku włókniaków o dużych rozmiarach wykonuje się standardowe chirurgiczne wycięcie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Jak pozbyć się włókniaka?

Proponowany zabieg w leczeniu tej dolegliwości to laserowe usuwanie znamion i zmian skórnych.