Umów wizytę

Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób skóry i jej przydatków tj. włosy i paznokcie.

W szerszym ujęciu obejmuje ona również działania profilaktyczne mające na celu szybkie wykrycie zmian skórnych i zastosowanie odpowiedniej terapii. Skóra to jeden z najważniejszych narządów w budowie ludzkiego ciała. Stanowi ona ochronną szatę dla całego organizmu a dzięki jej termoregulacyjnym funkcjom człowiek może prawidłowo funkcjonować w różnych warunkach klimatycznych. Wygląd skóry jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w ludzkim organiźmie dlatego tak ważne jest aby nie lekceważyć żadnych zmian pojawiających się na skórze gdyż mogą one być objawem rozwijającej się poważnej choroby przewlekłej.

Do lekarza dermatologa warto również wybrać się w ramach standardowej corocznej profilaktyki:

  • oceni stan skóry i jej nawilżenie,
  • pomoże w doborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych
  • doradzi jak pielęgnować skórę na co dzień.

W obecnych czasach znacznie nasilił się problem różnego rodzaju uczuleń czy alergii. Analizą i diagnozą takich schorzeń zajmuje się odrębna specjalizacja lekarska - alergologia.

Alergie powodowane są głównie przez nieprawidłową reakcję naszego organizmu, a konkretniej układu odpornościowego na bodźce zewnętrzne. Nazywamy je alergenami. Wśród nich najczęściej występują alergeny:

  • pokarmowe – wprowadzane do organizmu razem z pokarmem,
  • kontaktowe, wziewne np: kurz,
  • drobne substancje chemiczne znajdujące się w lekach, antybiotykach, szczepionkach.

Reakcja organizmu na alergen może być delikatna i objawiać się w formie świądu, delikatnego zaczerwienienia czy łzawienia oczu ale również może wystąpić w ostrzejszej formie uaktywniając się w formie obrzęków i duszności. Reakcja taka jest bardzo niebezpieczna a czasem nawet zagrażająca życiu.

Podstawą do rozpoznania alergii jest przeprowadzenie przez lekarza dokładnego wywiadu z pacjentem na temat objawów, ich charakteru oraz czasu trwania. Niezbędne będzie również wykonanie dodatkowych badań oraz testów alergologicznych.

Paweł Rujna - ZnanyLekarz.pl

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
ul. Pokorna 2 lok. U8
00-199 Warszawa
+48 609 450 655
+48 22 252 82 82
recepcja@klinikamurano.com.pl
biuro@klinikamurano.com.pl
Godziny otwarcia
Pon. - Pt. 9:00 - 20:00
Kliknij aby zobaczyć nasz profil
Kliknij aby zobaczyć nasz profil